هاست چیست

هاست چیست؟

3.8/5 - (5 امتیاز)

اگر قصد دارید یک کسب و کار اینترنتی ایجاد کنید، میزبانی وب قابل اعتماد، ضروری است؛ امروزه به معنای واقعی کلمه صدها میزبان وب در دسترس هستند که هزاران نوع خدمات میزبانی وب را ارائه می دهند، برنامه ها رایگان با گزینه های محدود تا خدمات میزبانی وب گران قیمت، تخصصی برای تجارت را شامل می شود؛ برنامه ای که انتخاب می کنید در درجه اول به نحوه استفاده از وب سایت خود و میزان بودجه ای که برای میزبانی اختصاص داده اید بستگی دارد.

این مقاله دربردارنده تمامی مطالبی است که باید در مورد میزبانی وب بدانید و حاوی موضوعاتی می باشد تا بتوانید با بررسی انواع هاست انتخاب مناسب برای موفقیت وب سایت خود داشته باشید.

آشنایی با مفهوم هاست

هاست یا «میزبان شبکه» به بخشی از سرور گفته می شود که وظیفه نگهداری و مدیریت محتوای یک وب‌ سایت را بر عهده دارد، با استفاده از هاست می توان وب سایت را بر روی بستر وب مدیریت کرد،

هنگامی که یک ارائه دهنده میزبانی، فضایی را در یک وب سرور به یک وب سایت اختصاص می دهد تا فایل های خود را ذخیره کند، در این حالت، آن‌ها یک وب سایت را میزبانی می کنند؛ میزبانی وب باعث می شود که فایل هایی که یک وب سایت را تشکیل می دهند (کد، تصاویر، متن وغیره) برای مشاهده آنلاین در دسترس قرار دهند. هر وب سایتی که تا به حال بازدید کرده اید بر روی یک سرور میزبانی می شود. به طور خلاصه، میزبانی وب فرآیند اجاره یا خرید فضا برای قرار دادن یک وب سایت در شبکه جهانی وب است.

میزبانی سرور (هاست) یک سرویس فناوری اطلاعات است که معمولاً توسط یک ارائه‌دهنده خدمات ابری ارائه می‌شود که دسترسی از راه دور به سرورهای مجازی یا فیزیکی خارج از محل و منابع مرتبط با اشتراک ماهانه یا قیمت مبتنی بر استفاده را فراهم می‌کند، میزبانی سرور به تیم‌های فناوری اطلاعات اجازه می‌دهد تا بدون هزینه‌های اولیه، تأخیر و زحمت خرید، راه‌اندازی، مدیریت و نگهداری سخت‌افزار فیزیکی سرور در محل، از سرورهای برنامه و داده استفاده کنند.

هاست چیست

سرور یک کامپیوتر فیزیکی است که همیشه آنلاین و در دسترس است و همچنین سایر کاربران وب را از همه نقاط دنیا به سایت شما متصل می کند، ارائه دهندگان خدمات هاست وب سرورها، اتصالات مرتبط با میزبانی وب سایت ها را دارند با ارائه انواع برنامه های میزبانی، آن ها طیف نیازهای میزبانی را از وبلاگ های کوچک و سازمان های بزرگ پوشش می دهند، میزبان وب شما مسئول راه‌اندازی سرور، محافظت از آن در برابر حملات مخرب و انتقال محتوای شما مانند متن، تصاویر، فایل‌ها و غیره از سرور به مرورگرهای بازدیدکنندگان است.

انتخاب برنامه میزبانی مناسب به معنای دسترسی به تخصیص صحیح منابع برای حفظ سرعت بارگذاری وب سایت شما برای بازدیدکنندگان است بنابراین، شما باید میزبانی هاستی را انتخاب کنید که در بهترین حالت مطابق با نیازهای شما باشد.

 

چرا از هاست سرور استفاده کنیم؟

امروزه، سازمان‌ها در هر اندازه‌ای از میزبانی سرور برای انواع بارهای کاری ازجمله توسعه و آزمایش، تحویل برنامه‌ها، پشتیبان‌گیری استفاده می‌کنند؛ در مقایسه با خرید و مدیریت سرورها در سایت، میزبانی سرور موارد زیر را ارائه می دهد:

استقرار سریع‌تر سرور و تحویل برنامه: در حالی که خرید، نصب و پیکربندی سرور در محل ممکن است هفته‌ها طول بکشد، یک ارائه‌دهنده هاست می تواند یک سرور داده را در عرض چند دقیقه پس از سفارش مستقر، ارائه، پیکربندی و در دسترس قرار دهد.

بدون هزینه های سرمایه ای؛ هزینه های جاری قابل پیش بینی: پرداخت ماهانه هاست سرور به شما امکان می دهد از هزینه های سرمایه ای کلان برای سخت افزاری که با گذشت زمان کاهش می یابد، اجتناب کنید؛ در عوض، برای دسترسی به منابع از راه دور به سادگی هزینه میزبانی سرور ماهانه پرداخت می کنید که نه تنها استفاده از CPU، ذخیره سازی، شبکه و سایر منابع IT را نیز پوشش می دهد، بلکه مواردی مانند استفاده از پهنای باند، رفع خرابی، سایر جنبه‌های مهم میزبانی و مدیریت سخت افزار و زیرساخت سرور مانند فضا، نیرو و خنک‌سازی سرور را نیز در بر دارد.

مقیاس‌پذیری ساده، پاسخ‌گو و ارزان: با سخت‌افزار سرور در محل، مقیاس‌پذیری به منظور افزودن ظرفیت فیزیکی که در حین رشد کسب و کارتان است کند و گران قیمت است؛ اما با میزبانی سرور، می توانید به سرعت در صورت نیاز برای ایجاد تغییر در هزینه اشتراک یا استفاده خود، افزایش یا کاهش داشته باشید.

سرور هاست

انواع هاست سرور

انواع مختلفی از مدل های تحویل میزبانی سرور وجود دارد که هدف آن‌ها کمک به کاربران و مشاغل فناوری اطلاعات برای دستیابی به درجات متفاوتی از نتایج فنی و مالی است:

 

میزبانی اشتراکی، هاست اشتراکی

ابتدایی ترین و مقرون به صرفه ترین شکل میزبانی سرور می باشد که منابع سرور به برنامه های میزبانی مشترک کوچکتر تقسیم می شوند تا به کاربران راهی آسان برای حضور در وب را ارائه دهند؛ میزبانی اشتراکی برای وب‌سایت‌ها و برنامه‌های وب شخصی و ابتدایی که ترافیک، الزامات فنی و عملکردی و امنیت کمی دارند، ایده‌آل است.

بسته به اینکه ارائه دهنده هاست چگونه آن را راه اندازی می کند، ممکن است صدها یا هزاران حساب میزبانی مشترک روی یک سرور وجود داشته باشد؛ اما از آنجایی که منابع سرور در همه حساب‌ها به اشتراک گذاشته می‌شود ارائه دهندگان به وب سایت ها اجازه نمی دهند تا فراتر از یک محدودیت خاص مقیاس شوند، مستاجرینی که برنامه های کاربردی آن ها به طور غیرمنتظره ای بیش از سهم آن ها از منابع مصرف می کند و باعث مشکلات عملکرد برای سایر مستأجران می شود.

هاست اشتراکی برای سایت های بزرگ با ترافیک زیاد نیز مناسب نیست؛ این سایت ها به یک سرور اختصاصی نیاز دارند تا مقدار مناسبی از منابع را در خود جای دهد تا عملکرد مناسب وب سایت را تضمین کند.

میزبانی VPS

میزبانی VPS مشابه میزبانی اشتراکی است، اما در این مورد منابع سرور به یک حساب خاص اختصاص داده می‌شود تا خطر اختلاف منابع و سرویس‌های ضعیف برای کاربران خاص به حداقل برسد، به طور کلی تعداد حساب های VPS در یک سرور واحد نسبت به هاست اشتراکی کمتر است، همان طور که نیازهای ترافیک و منابع افزایش می‌یابد، کاربران تمایل دارند از میزبانی VPS بیشتر بهره مند شوند؛ هر VPS سیستم عامل (OS) و برنامه های کاربردی خود را اجرا می کند و بخش خود را از منابع دستگاه (حافظه، محاسبات و غیره) ذخیره می کند.

VPS کنترل بیشتری بر روی مشخصات سیستم، سیستم عامل مهمان و پشته نرم افزار کلی فراهم می کند، همچنین آسانی و مقرون به صرفه بودن شکل میزبانی VPS آن را به گزینه‌ای عالی برای سیستم‌های تجارت الکترونیک، سرورهای ایمیل، CRM و سایر برنامه‌هایی که معمولاً دارای ترافیک متوسط ​​یا شدید هستند تبدیل می‌کند.

سرور مجازی هاستینگ اغلب برای سازمان های کوچک تر که خواهان یک سرور اختصاصی با انعطاف پذیری بیشتر، بدون هزینه های زیاد مناسب است.

میزبانی سرور اختصاصی

میزبانی سرور اختصاصی میزبانی تک مستأجر است که دسترسی کامل به همه منابع روی سرور اختصاصی را برای کاربر فراهم می‌کند و کاربر دیگری در آن سرور وجود ندارد، یک هاست اختصاصی دسترسی پایدار تک مستأجر به کل سرور سخت افزاری و تمامی نرم افزارهای نصب شده روی آن را فراهم می کند؛ این مدل حداکثر انعطاف‌پذیری سخت‌افزاری، شفافیت و کنترل را بر محل بار کاری فراهم می‌کند و همچنین مزایایی را برای میزبانی نرم‌افزار مجوز خود را ارائه می‌دهد.

انتخاب میزبان سرور اختصاصی مزایای زیادی مانند کنترل کامل بر منابع، افزایش امنیت و دسترسی ریشه (ROOT) دارد؛ میزبانی سرور اختصاصی گام بعدی نسبت به میزبانی VPS است که به مشتریان امکان می‌دهد برنامه‌های کاربردی حیاتی و منابع فشرده را تقویت کنند.

میزبان ابری

هاست ابری در حال حاضر مطمئن ترین راه حل موجود در بازار است؛ یک میزبان ابری مبتنی بر فناوری‌های رایانش ابری است که به تعدادی از سرورها اجازه می‌دهد تا به عنوان یک سیستم عمل کنند که در آن عملکرد وب‌سایت توسط چندین ماشین تضمین می‌شود، اغلب شامل شبکه ای از سرورها می شود که از مراکز داده مختلف در مکان های مختلف کشیده می شوند.

هاست های ابری به عنوان سرویسی عمل می کنند که به مشتریان این امکان را می دهد تا به اندازه نیاز خود از خدمات خریداری کنند، هاست ابری جایگزینی برای میزبانی وب سایت بر روی یک سرور واحد است، هاست ابری را می توان هم زیرساخت به عنوان سرویس (IaaS) و هم پلتفرم به عنوان سرویس (PaaS) در نظر گرفت، با استفاده از یک مدل ابر عمومی، یک شبکه عمومی داده‌هایی را که به صورت فیزیکی در سرورهای مجازی ذخیره می‌شوند، منتقل می‌کند و از شبکه‌های عمومی برای انتقال داده‌هایی که به صورت فیزیکی در سرورهای اشتراک‌گذاری شده که منبع ابری را تشکیل می‌دهند، ذخیره می‌شود، استفاده می‌کند.

هاست ابری

هنگامی که یکی از سرورهای ابری مشغول است یا با مشکلی مواجه می شود، ترافیک شما به طور خودکار به سرور دیگری در خوشه هدایت می شود، در اکثر اوقات این منجر به ادامه کارکرد سرویس می شود که برای یک وب سایت پر بازدید بسیار عالی است.

  • میزبانی ابر عمومی با معرفی مجازی‌سازی

به ساده‌ترین عبارت، میزبانی ابری عمومی دسترسی به تقاضای خود را به منابع محاسباتی و ذخیره‌سازی از طریق اینترنت در یک محیط چند مستأجر فراهم می‌کند، با استفاده از فناوری‌های مجازی‌سازی مانند VMware، Hyper-V، Xen، KVM و غیره، میزبانی ابری عمومی، روشی مقیاس‌پذیر و اضافی برای معماری محیط‌های میزبانی بزرگ ارائه می‌دهد که می‌توان آن‌ها را کاهش یا افزایش داد.

  • میزبانی ابر خصوصی

مانند میزبانی اختصاصی، هاستینگ تمام منابع سرور در ابر خصوصی را به یک مشتری اختصاص می دهد، یک ابر خصوصی را به‌عنوان مجموعه‌ای از سرورهای اختصاصی در نظر بگیرید که مجازی‌سازی شده‌اند تا مجموعه بزرگی از منابع را ارائه دهند که می‌توان در صورت نیاز مدیریت کرد، ابر خصوصی شامل تمام مزایای یک ابر عمومی، مانند افزونگی و دسترسی خودکار، اما بدون ویژگی‌های مشترک یک محیط چند مستأجر است؛ فضای ابری خصوصی میزبانی شده مزایای امنیتی ذاتی را ارائه می دهد زیرا تنها مستأجر است.

  • میزبانی ابری ترکیبی

هنگامی که برنامه ها و داده های پیچیده و توزیع شده نیاز به استفاده از بیش از یک مدل استقرار میزبانی دارند، میزبانی ترکیبی وارد چشم انداز می شود، این می تواند ترکیب میزبانی سرور اختصاصی با میزبانی ابر عمومی یا ابر خصوصی با میزبانی ابر عمومی باشد.

 

انتخاب مناسب ترین هاست سرور

انتخاب بهترین راه حل میزبانی سرور برای سازمان شما به معنای سنجیدن عوامل زیر است:

هزینه (قبلی) و در حال انجام

در حالی که تقریباً راه حل میزبانی سرور، هزینه های IT شما را در مقایسه با سرویس های در حال اجرا در محل کاهش می دهد، برخی از مدل های میزبانی سرور بیشتر از بقیه صرفه جویی می کنند؛ هزینه میزبانی سرور اختصاصی معمولاً در ماه بیشتر از میزبانی اشتراکی یا VPS است و میزبانی اختصاصی گاهی اوقات نیاز به سرمایه گذاری اولیه قابل توجهی دارد.

عملکرد

اگر نیاز به اجرای برنامه های کاربردی با کارایی بالا با معماری های پیچیده دارید، بهتر است از یک میزبانی اختصاصی استفاده کنید که از تنگناها و خطرات قابلیت اطمینان مدل های هاست چند مستأجر جلوگیری می کند.

انعطاف‌پذیری و مقیاس‌پذیری

اگر کمتر نگران عملکرد سطح بالا هستید و بیشتر نگران داشتن حداکثر انعطاف‌پذیری برای مکان‌یابی و مقیاس‌بندی حجم‌های کاری خود هستید، VPS یک انتخاب عالی است زیرا برخلاف میزبانی سرور های دیگر، VPS به شما امکان می‌دهد تا به سرعت بارهای کاری خود را بین چندین مجازی جابجا کنید.

امنیت، حریم خصوصی داده‌ها و انطباق

میزبانی سرور اختصاصی اغلب برای بارهای کاری حساس یا برای شرکت‌هایی در صنایعی انتخاب می‌شوند که تحت قوانین سخت‌گیرانه حفظ حریم خصوصی داده‌ها هستند؛ با این حال، به‌طور فزاینده‌ای، ارائه‌دهنده‌های ابری پیشنهادات میزبانی چند مستأجر ارائه می‌دهند که مطابق با قوانین خاص صنعت یا حریم خصوصی (مانند HIPAA، GDPR) تأیید شده‌اند، بنابراین می‌توانید الزامات امنیتی و انطباق خود را بدون به خطر انداختن انعطاف‌پذیری و مقیاس‌پذیری حجم کار، برآورده کنید.

 

در بیانی دیگر…

حالت کلی و به زبان ساده تر: اگر یک مبتدی و وبلاگ نویس هستید که به دنبال ایجاد یک وب سایت شخصی هستید، میزبانی مشترک ممکن است برای شما مناسب باشد؛ همچنین برای افرادی با بودجه محدود و دانش فنی کم و یا بدون دانش عالی است.

میزبانی VPS یک گزینه عالی برای مشاغل متوسط ​​تا بزرگ است، زیرا نیازی به نگرانی در مورد اشتراک گذاری منابع با سایت های دیگر نخواهید داشت، هجوم ترافیک از سایت های دیگر نیز بر عملکرد وب سایت شما تأثیر نمی گذارد.

وب سایت های تجارت الکترونیک و پروژه های منابع فشرده ممکن است میزبانی ابری را ترجیح دهند زیرا می تواند از ترافیک سنگین و فعالیت وب سایت پشتیبانی کند؛ شما نیازی به نگرانی در مورد خرابی سرور نخواهید داشت.

وب سایت های بزرگی که نیاز به کنترل کامل روی سرور خود دارند ممکن است میزبانی اختصاصی را انتخاب کنند، از آنجایی که یک سرور کاملاً به وب سایت شما اختصاص داده شده است، می توان آن را به دلخواه پیکربندی کرد.

هاست

تفاوت هاست و دامنه چیست؟

در مبحث هاست، ارائه دهندگان میزبانی وب، فضایی را در سرورهای خود اجاره می کنند تا تمام فایل های وب سایت شما را ذخیره کنند؛ از طرف دیگر، نام دامنه، آدرس اینترنتی است که افراد برای بازدید از وب سایت شما در نوار جستجوی مرورگر تایپ می کنند؛ به عنوان مثال، نام دامنه برای وب سایت آمازون www.amazon.com است؛

بدون هاست، نمی توانید سایت را ایجاد و راه اندازی کنید و بدون نام دامنه، افراد نمی توانند از وب سایت بازدید کنند.

هنگامی که بازدیدکنندگان نام دامنه شما را تایپ می کنند، ارائه دهنده هاست محتوای سایت را به مرورگر منتقل می کند تا بتوانند به آن دسترسی داشته باشند.

به طور کلی، میزبانی وب نوعی از خدماتی است که برای انتشار یک وب سایت و ایجاد حضور آنلاین به آن نیاز دارید، در واقع، داشتن یک وب سایت مزایای باورنکردنی را به شما می دهد و شما را قادر می سازد تا به راحتی به میلیون ها کاربر در سراسر جهان دسترسی پیدا کنید.

 

آیا میزبانی سرور امن است؟

سطوح مختلفی از امنیت در همه انواع میزبانی سرور وجود دارد، اعم از اشتراکی، اختصاصی، ابر عمومی یا ابری ترکیبی. به طور کلی، میزبانی سرور نسبت به حفظ و ایمن سازی سرور یا سرورها در محل شما ایمن تر خواهد بود؛ این به این دلیل است که ارائه دهندگان میزبانی سرور برای اطمینان از امنیت و چندین لایه از ساختمان فیزیکی که سرورها در آن مستقر هستند، گام های دقیقی برداشته اند؛ فراتر از این، مراحلی وجود دارد که می‌توانید برای امنیت بیشتر یک محیط سرور میزبانی شده را انجام داد.

 

جمع بندی

میزبانی سرور یک مدل تحویل زیرساخت است که به کاربران فناوری اطلاعات دسترسی از راه دور به منابع سرور (CPU، حافظه، دیسک و غیره) را به منظور تأمین انرژی برنامه‌ها و ذخیره داده‌ها بدون هیچ زحمتی برای خرید، پیکربندی و نگهداری سخت‌افزار سرور فراهم می‌کند؛ در انتخاب نوع مناسب هاست در زمینه ی فعالیت خود دقت کنید و از همه جوانب مورد بررسی قرار دهید؛ انتخاب شما برای کسب و کارتان سرور مجازی است یا هاست یا حتی سرور ابری؟ اگر بخواهید میزبانی انتخاب کنید کدام یک می تواند انتخاب درستی برای شما باشد؟

اگر در استفاده از هر یک تجربه خاصی را داشته اید میتوانید از طریق بخش نظرات با ما در ارتباط باشید؛ تشکر از همراهی و حسن انتخاب شما🙏

 

سوالات متداول

 

سرور های لینوکس برای استفاده از سایت های فروشگاهی مناسب تره و توصیه میشه از این نوع هاست ها استفاده نمائید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل خود را را با خیال راحت وارد کنید، چون نمایش داده نخواهد شد

+ 49 = 50