سروراختصاصی چیست

سرور اختصاصی چیست و چه کاربردهایی دارد ؟

3.5/5 - (2 امتیاز)

سرور اختصاصی به زبان ساده، کامپیوتر قدرتمندی است که در مرکز داده یا همان دیتاسنتر نگهداری می شود. تمامی داده ها، پردازش ها و رد و بدل اطلاعات در فضای اینترنت و شبکه، توسط سرور ها صورت می پذیرد. اجزای یک سرور اختصاصی همانند یک کامپیوتر شخصی، شامل سی پی یو، رم، فضای ذخیره سازی، مادربورد، کارت شبکه و غیره می باشد.

تفاوت یک سرور با کامپیوتر شخصی در این است که تجهیزات استفاده شده در سرور اختصاصی بسیار قوی تر هستند. برای مثال در سرور اختصاصی، از سری های مخصوص سی پی سو مانند Xeon استفاده می شود. البته در سرور، علاوه بر تجهیزات ذکر شده، از قطعات دیگری مانند Raid Controller نیز استفاده می شود که در مقاله دیگری به آن خواهیم پرداخت.

سرور های اختصاصی نسبت به منابع و قدرت پردازشی که دارند، می توانند استفاده های متفاوتی داشته باشند. مزیت یک سرور اختصاصی در این است که هنگام سفارش می توانید آن را سفارشی سازه کرده و میزان منابع هر قطعه را نسبت به نیاز خود انتخاب کنید. برای مثال اگر قصد استفاده از سرور اختصاصی به عنوان سرور پشتیبانی داده یا همان بکاپ را دارید، می توانید فقط میزان فضای ذخیره سازی را افزایش دهید و از انتخاب سی پی یو و رم قدرتمد جهت کاهش هزینه ها صرف نظر کنید.

 

دیتاسنتر یا مرکز داده چیست؟

دیتاسنتر به زبان ساده مکانی است که سرور در آن نگهداری می شود. دیتاسنتر ها جهت نگهداری سرور ها باید دارای شرایط خاصی باشند. به دلیل اهمیت داده های پردازش شده در سرور ها، باید امنیت سرور ها در مقابل تهدیدات امنیتی و خرابکارانه تامین شود و به همین دلیل دیتاسنتر ها مکان های بسیار امنی می باشند و هر کسی حق ورود به آنها را ندارند.

علاوه بر این ساختار دیتاسنتر به گونه ای است که در مقابل بلایای طبیعی مانند سیل، زلزله، و شرایط آب و هوایی متفاوت ایمن می باشد. سرور های اختصاصی داخل دیتاسنتر در جعبه های مستطیل مانندی ببه نام رک و در کنار یکدیگر قرار می گیرند.

به دلیل تعداد بالای سرور در یک مرکز داده و قدرت بالای قطعات هر سرور ، گرمای بسیاری از هر سرور تولید می شود. گرمای زیاد می تواند به راحتی عملکرد سرور را کاهش داده و موجب فرسودگی زودتر قطعات آن شود. به این دلیل، سیستم تهویه هوا مخصوصی در مراکز داده به کار گرفته می شود که در داخل هر رک و در محیط دیتاسنتر تعبیه می شود.

همچنین به دلیل اهمیت رد و بدل همیشگی داده ها، سرور ها نباید هرگز قطعی داشته باشند و به همین دلیل، دیتاسنتر ها همیشه دارای سیستم برق رسانی (UPS) و شبکه های اینترنت پشتیبان هستند.

رک های موجود در دیتاسنتر و سرور های اختصاصی داخل آن

موارد استفاده سرور اختصاصی

همانطور که ذکر شد، سرور ها بسته به منابع مورد استفاده در آنها، می توانند استفاده های متفاوتی داشته باشند و هر کس که قصد خرید سرور اختصاصی را دارد، باید نسبت به هدفی که دارد، منابع سرور را شخصی سازی کند. بیایید چندی از استفاده های سرور اختصاصی را با هم بررسی کنیم.

1. راه اندازی سرویس میزبانی اشتراکی

یکی از استفاده های اصلی سرور اختصاصی، راه اندازی سرویس میزبانی اشتراکی می باشد. تمام شرکت های ارائه دهنده این سرویس، از سرور اختصاصی استفاده می کنند. نحوه راه اندازی به این صورت است که بعد از نهیه سرور اختصاصی، سیستم عامل هایی مانند سنتوس (CentOS)، کلاد لینوکس (CloudLinux)، دبین (Debian)، یا ویندوز سرور (Windows Server) بر روی سرور نصب می گردد و سپس کنترل پنل هایی مانند سی پنل (cPanel)، دایرکت ادمین (Direct Admin)، یا پلسک (Pleask) بر روی آن نصب می گردد.

اگر دارای وبسایت های متعدد و پربازدیدی هستید، استفاده از سرور اختصاصی یکی از بهترین روش ها می باشد و مزیت های خاص خود را دارد. شما هم اگر کمی با سی پنل یا دیگر کنترل پنل های هاستینگ آشنایی دارید و می توانید از پس مدیریت سرور برآیید، می توانید از این طریق درآمدزایی داشته باشید.

سرور اختصاصی چیست

2. میزبانی وبسایت

هنگام راه اندازی وبسایت، به این دلیل که هنوز درآمدزایی وجود نداشته بهتر است از سرویس میزبانی اشتراکی استفاده کنید. بعد از مدتی که بازدید وبسایت شما بیشتر شد، مطمئنا وبسایت شما مستحق یک سرور مجازی می باشد تا از پس پردازش های همزمان و سنگین برآد، کاری که از سرویس اشتراکی برنمی آید. حال اگر تلاش بیشتری کرده، وبسایت خد را ارتقا داده، و میزان بازدید خود را بالاتر ببرید، سرور مجازی نیز از عهده میزبانی وبسایت شما برنخواهد آمد. اینجاست که خرید یک سرور اختصاصی قدرتمند با قیمت مناسب می تواند به کمک شما آید.

3. استفاده از سرور اختصاصی به عنوان بکاپ

همانطور که می دانید، اوروزه امنیت اطلاعات و داده ها یکی از موترد مهم در زمینه تکنولوژی اطلاعات می باشد. اگر منبع درآمد و تجارت شما وبسایت شما می باشد باید به بهترین نحو از آن محافظت کنید. یکی از بهترین راه ها برای انجام این کار، استفاده از سرور اختصاصی می باشد. اگر داده های شما میزان کمی دارد، می توانید از سرور مجازی نیز استفاده کنیدک در غیر اینصورت تنها راه استفاده از سرور اختصاصی است.

برای انجام این کار می توانید با راه اندازی اف تی پی سرور که کار ساده ای می باشد، داده های خود را به صورت اتوماتیک و روزانه یا هفتگی به سرور اختصاصی خود انتقال دهید.

4. استفاده در سازمان ها

سازمان ها و شرکت های بزرگ به دلیل تعدد کارمندان، پردازش ها، داده ها و اطلاعات، و بسیاری موارد دیگر نیازمند استفاده از سرور اختصاصی هستند. یکپارچگی داده نیز یکی دیگر از موارد مهم در سازمان ها می باشد که رسیدن به آن فقط توسط سرور اختصاصی ممکن می باشد. البته بسیاری از سازمان ها و بخصوص سازمان های امنیتی و دولتی از مراکز داده شخصی به عنوان میزبانی سرور اختصصای استفاده می کنند که این می تواند نکته مهمی در رابطه با تامین امنیت داده ها باشد.

دیتاسنتر چیست

5. استفاده از اینترنت

اینترنت امروزه تقریبا در اکثر نقاط دنیا به راحتی قابل دسترس است و این نیز به لطفا سرور ها می باشد. مدیریت و پردازش داده ها در فضای وب همگی توسط سرور ها و روتر ها انجام می پذیرند. برای مثال، زمانی که چیزی را در گوگل جستجو می کنید و یا وارد هر وبسایتی می شوید، درخواست شما به نرم افزاری به نام وب سرور که در سرور موجود است انتقال می یابد، در داخل سرور درخواست شما پردازش شده و به آن پاسخ داده می شود.

نحوه تهیه سرور اختصاصی

سرتاسر دنیا، دیتاسنتر های معتبر ارائه دهنده سرور اختصاصی بسیاری وجود دارند ولی متاسفانه کی از مشکلاتی که ما با آن ها دسته و پنجه نرم می کنیم، تحریم هایی است که از طرف این شرکت ها برای ایران اعمال شده تا ما نتوانیم از سرویس های آنان استفاده کنیم. همچنین بسیاری از دیتاسنتر از ارائه سرویس به اشخاص حقیقی امتناع می ورزند. در این حالت، تنها راه باقی مانده خرید سرور اختصاصی از شرکت های ارائه دهنده سرور مجازی و اختصاصی می باشد.

 

 

سوالات متداول

 

با پشتیبانی ۲۴ ساعته و شبانه روزی میتوانید هر نوع سوال یا مشکلی که پیش آمده است را حل کنید.

بله؛ میتونید سرور اختصاصی مورد نظر رو تا ۴ الی ۶ ساعت مورد تست و بررسی قرار دهید و در صورت رضایت اقدام به خرید سرور مجازی اختصاصی داشته باشید.

 

 

نتیجه گیری

سرور اختصاصی یک کامپیوتر قدرتمند است که از قطعات سی پی یو، رم، فضای ذخیره سازی، مادربورد، کارت شبکه و غیره که از منابع بالایی بهره مند هستند تشکیل می شود. یک سرور اختصاصی استفاده های بسیاری داشته، از استفاده از سازمان ها گرفته تا اشخاص حقیقی می توانند به سرور اختصاصی نیاز داشته باشند. در نظر داشته باشید که استفاده از سرور اختصاصی، با توجه به قیمت بالایی که دارد منوط به این مورد است که صرفه اقتصادی داشته باشد در غیر اینصورت استفاده از آن کار اشتباهی می باشد.

امیدوارم این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد و از آن استفاده کرده باشید. خوشحال می شوم اگر نظرات خود را در رابطه با این مطلب به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل خود را را با خیال راحت وارد کنید، چون نمایش داده نخواهد شد

+ 88 = 98


سهیل دیانت نوشته: ارسال شده در 5 دی 1400 - 16:37

معمولاً فقط شرکت ها اکثراً از سرور های اختصاصی یا به اصطلاح Dedicated استفاده میکنن درسته؟ چون هزینه ای که داره از نظر من برای سایت های عادی به صرفه نیست...

آراد تیرداد نوشته: ارسال شده در 5 دی 1400 - 16:40

مرسی از شما کاملاً مفید و مختصر نوشته شده بود، برای تحقیق نیاز داشتم به درد من ک خورد 👍👍