شما برای مطالعه این مقاله فقط 8 دقیقه وقت نیاز دارید

GOOGLE DANCE
دسته بندی : آموزش سئو

معرفی الگوریتم رقص گوگل

4.2/5 - (6 امتیاز)

آیا شما نیز مثل اکثر مدیران وبسایت یا تیم های سئو به دنبال دلیل تغییر رتبه صفحات وبسایت خود در نتایج جستجوی گوگل (SERPs) هستید؟ پس وقت آن است که با مفهوم و کاربرد الگوریتم رقص گوگل آشنا شوید.

رقص گوگل، مسئله ای است که اکثر کسب و کارها با آن مواجه هستند ولی فراموش نکنید که بروز نوسانات جزئی در رتبه گوگل در یک دوره زمانی، یک اتفاق طبیعی است و بعد از یک مدت رتبه صفحه های سایت شما ثابت می مانند. آشنایی با نحوه کار الگوریتم رقص گوگل و فاکتورهای مورداستفاده در تغییر رتبه بندی توسط این الگوریتم باعث می شود که دید تخصصی تری نسبت به نوسانات رتبه صفحات وبسایت خود داشته باشید.

رقص گوگل چیست؟

الگوریتم Google Dance

در واقع، منظور از رقص گوگل نوساناتی است که به خاطر اضافه شدن صفحه های جدید به وب اتفاق می افتد. منظور از نوسانات همان تغییراتی هستند که در رتبه صفحات سایت اتفاق می افتد. الگوریتم رقص گوگل یک موضوع جالب و مهم در جامعه سئو است. گوگل با استفاده از این الگوریتم، محتوای صفحات موجود در وب را بررسی کرده و رتبه های آنها را بروز می کند.

روزانه وبسایت ها، مقالات، صفحات و پست های وبلاگ جدید ایجاد می شوند. گوگل نیز دائماً در تلاش است که با این تغییرات سازگار شود و با انجام بروزرسانی های لازم، این صفحات جدید را به نتایج جستجو اضافه کند. همین بروزرسانی ها دلیل اصلی رقص گوگل یا Google Dance می شود.

هر بار که گوگل رتبه های صفحات را ارزیابی و تنظیم می کند، تمام صفحات جستجو مربوط به کلمه کلیدی موردنظر دچار پدیده پرش می شوند؛ اما این نکته را نیز به یاد داشته باشید که در اغلب مواقع، بدون این که صفحه جدید اضافه شود نیز رقص گوگل باعث ایجاد نوسانات در رتبه های نتایج جستجو می شود. همین مسائل باعث می شود که نیاز به درک نحوه کارکرد الگوریتم رقص گوگل، بیشتر احساس شود.

الگوریتم رقص گوگل یکی از کاربردی ترین الگوریتم های گوگل است که برای رتبه بندی صفحات سایت ها در نتایج جستجو استفاده می شود.

اگر در حال راه اندازی سایت جدید هستید، مطمئناً الگوریتم رقص گوگل به شما کمک خواهد کرد. البته با یک شرط:

آن هم این است که محتوای ارزشمند و مفیدی را برای کاربران ارائه دهید و این محتوا را با سرعت و کیفیت بالا در اختیار آنها قرار دهید. مطمئناً که استراتژی های لازم جهت ایجاد صفحات و محتوای ارزشمند پیاده سازی می کنید، ولی نظرتان در مورد استفاده از یک سرور مجازی پرسرعت با قدرت پردازش عالی جهت ارائه این محتوا چیست؟

شرکت آسام سرور با ارائه انواع سرور مجازی (سرور مجازی اختصاصی، سرور مجازی لینوکس، سرور مجازی ویندوز، سرور مجازی ترید و …) در تلاش است که نگرانی های شما در مورد سرعت، پهنای باند و قدرت پردازش سرور به طور کامل برطرف شود. برای پایان محدودیت های خود، کافی است به صفحه خرید سرور مجازی شرکت آسام سرور مراجعه کنید و پلن دلخواه خود را انتخاب کنید.

الان بهتر است که از بحث اصلی زیاد دور نشویم. از آنجا که هدف گوگل ارائه بهترین و ارزشمندترین محتوا به کاربران است، بنابراین رفتار کاربران نسبت به صفحات سایت شما، تاثیر زیادی در رشد رتبه شما دارد. بررسی نحوه واکنش کاربران به محتوای ارائه شده در وبسایت ها، فاکتور اصلی الگوریتم رقص گوگل است.

Google Dance، الگوریتمی است که گوگل با استفاده از آن، رتبه صفحات سایت ها را به نوسان در می آورد تا زمانی که رتبه آنها ثابت بماند.

بررسی دلایل اهمیت الگوریتم رقص گوگل

این الگوریتم جزو الگوریتم های مهم گوگل است چون به طور مستقیم می تواند روی رتبه وبسایت شما تاثیر بگذارد و در نتیجه آن، ترافیک بیشتر یا کمتری به سمت وبسایت شما هدایت شود.

نکته مهمی که باید در مورد الگوریتم رقص گوگل بدانید این است که اغلب تغییرات ناشی از این الگوریتم موقتی هستند و فقط برای بررسی نحوه واکنش کاربر اعمال می شوند.

اگر بعد از نوسانات جزئی رتبه صفحه مورد نظر خود نگران شوید و بلافاصله سعی کنید تغییراتی در محتوای سایت خود ایجاد کنید، ممکن است اوضاع بدتر شود.

اما اگر بعد از گذشت یک دوره مشخص، متوجه شدید که در رتبه های پایین تری قرار گرفته اید، به این معنی است که سایت شما در حال از دست دادن اعتبار و قدرت خود است و هر چه زودتر باید وارد عمل شوید.

تنها یک واقعیت در مورد الگوریتم رقص گوگل وجود دارد. آن هم این است که الگوریتم رقص گوگل تا زمان ثابت ماندن رتبه صفحه وب سایت مورد نظر، به بازی با آن ادامه می دهد. اگر در طی این پروسه، تعداد حرکات به سمت بالا بیشتر از حرکات به سمت پایین باشد، نشان دهنده این است که عملکرد خوبی دارید و نتیجه الگوریتم رقص گوگل برای شما رضایت بخش خواهد بود.

دلایل اجرای الگوریتم رقص گوگل – بیشتر چه سایت هایی مورد هدف قرار می گیرند؟

وبسایت های درگیر الگوریتم رقص گوگل

سایت های که به تازگی ایجاد شده اند یا تغییرات ناگهانی در سایت خود ایجاد کرده اند، بیشتر تحت تاثیر این الگوریتم قرار می گیرند. به طور کلی 4 نوع سایت وجود دارد که این الگوریتم آنها را بررسی می کند:

سایت هایی که به تازگی ایجاد شده اند.

سایت های استارت آپی، اولین دسته ای هستند که بیشتر تحت تاثیر الگوریتم Google Dance قرار می گیرند. سایت های استارت آپی، سایت هایی هستند که به تازگی ایجاد شده اند و هیچ نتیجه ای در گوگل ندارند.

در واقع، گوگل هیچ دیدگاه اولیه ای در مورد میزان رضایت کاربران از محتوای این نوع سایت ها ندارد و به همین خاطر سعی می کند از الگوریتم رقص گوگل کمک بگیرد. به این صورت که الگوریتم Google Dance، صفحه سایت را در رتبه های بالاتر قرار می دهد تا از روی واکنش کاربران، در مورد ارزشمندی محتوا تصمیم بگیرد. اگر سایت مورد نظر برای کاربر مفید باشد، با کمی افت رتبه، در همان رتبه های بالا می ماند اما اگر مفید نباشد، به رتبه های پایین تر سقوط می کند.

سایت هایی که دارای محتوای تکراری هستند.

برخی از سایت ها دارای محتوای تکراری هستند. به طوری که محتوای خود را از محتوای سایت های دیگر کپی می کنند و این باعث می شود که اعتبار خود را در دید کاربر از دست بدهند. البته، شاید هم کاربرانی که متوجه این تکراری بودن نیستند، واکنش خوبی به آن نشان دهند ولی الگوریتم های دیگر با کپی محتوا مخالف هستند.

کلیک کنید  بک لینک در سئو؛ افزایش رتبه با سرمایه کلان

در چنین شرایطی، الگوریتم رقص گوگل وارد عمل می شود تا تصمیم گیری های لازم در مورد مفید بودن یا نبودن آن انجام شود. اگر مجبور هستید از محتوای تکراری استفاده کنید، سعی کنید در جای درستی از آنها استفاده کنید تا کاربر از دسترسی به آن ذوق زده شود و همچنین لینک منبع اصلی را نیز در آن قرار دهید. شاید با این کارها بتوانید رتبه های خوبی به دست بیاورید اما زیاد امیدوار نباشید چون الگوریتم های دیگر نسبت به تکرار محتوا حساس هستند.

سایت هایی که لینک سازی های زیادی انجام داده اند.

لینک سازی، یکی از مهم ترین موضوعات در سایت و سئو است. گاهی اوقات، سایت ها بدون در نظر گرفتن شاخص های کلیدی عملکرد (KPI) در سئو، بک لینک های زیادی دریافت می کنند. مثلاً سایتی که هنوز یک لینک ایجاد نکرده باشد، اگر بخواهد از هزار زیردامنه بک لینک دریافت کند، از دید گوگل مشکوک به نظر می رسد.

این سایت ها از الگوریتم رقص گوگل رنج می برند و در صورتی که نتوانند رضایت کاربر را جلب کنند، به شدت افت می کنند؛ بنابراین باید اصول لینک سازی را رعایت کنید و از لینک سازی بیش از حد دوری کنید چون این استراتژی نوعی سئو کلاه سیاه است که گوگل کاملاً با آن مخالف است. اما دلیل این مخالفت چیست؟ برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد، مقاله سئو کلاه سیاه را از دست ندهید.

سایت هایی که کلمات کلیدی جدید دارند.

گاهی اوقات، سایت ها کلمات کلیدی جدید ارائه می کنند که سایت های کمی از آنها استفاده کرده اند. در این گونه مواقع، گوگل از الگوریتم Google Dance برای ردیابی رفتار کاربران نسبت به این کلمات استفاده می کند.

در واقع، رفتار کاربری که با جستجوی آن کلمه کلیدی وارد سایت شما شده است، ردیابی می شود. رفتار خوب کاربر باعث می شود که گوگل از این به بعد اهمیت بیشتری به آن کلمه کلیدی بدهد و سایت شما را نیز به عنوان یک نتیجه خوب در رتبه های بالا به کاربران نمایش می دهد.

البته، موارد زیر نیز می توانند دلیلی برای تغییر رتبه سایت شما در اثر اجرای الگوریتم رقص گوگل شود:

  •         ایجاد صفحات جدید در وبسایت
  •         لینک سازی ضعیف
  •         اطمینان نداشتن گوگل در مورد سایت به خاطر مسائلی مثل بک لینک ضعیف، وجود خطا در سایت و …
  •         استفاده از کلمات کلیدی رقابتی

چند نمونه از تاثیرات الگوریتم رقص گوگل

مطمئناً تا الآن متوجه شده اید که پرش صفحات سایت شما در نتایج جستجوی گوگل به خاطر اجری الگوریتم Google Dance است که این پرش هم دلایل خاص خود را دارد و تا یک مدت مشخص ادامه پیدا می کند. در این بخش، چند مثال از تغییرات مربوط به عملکرد صفحات سایت را خدمت شما عزیزان ارائه می دهیم:

با مشاهده تصویر زیر، متوجه میزان نوسانات صفحه موردنظر در طی چند ماه می شوید. این صفحات به طور مداوم به سمت بالا و پایین رفته اند تا این که در آخر روی یک رتبه بالاتر ثابت مانده اند:

نوسانات حاصل از الگوریتم رقص گوگل

هنگام مواجه شدن با چنین صحنه ای، آرامش خودتان را حفظ کنید و به جای ایجاد تغییرات، فقط منتظر بمانید. اگر دیدید که بعد از نوسانات صفحه شما در رتبه های پایین ثابت ماند، زمان اعمال تغییرات رسیده است.

یک نمونه دیگر

گزارش 2

همانطور که می بینید رتبه این صفحه طی چند هفته به سرعت بالا و پایین می رود و این نوسانات حاصل بروزرسانی هایی است که گوگل با اجرای الگوریتم رقص گوگل اعمال می کند.

با مشاهده تصویر زیر نیز متوجه می شوید که نگرانی در مورد هر گونه سقوط تصادفی در نتایج جستجوی گوگل در طی یک مدت مشخص بیهوده است. فقط کافی است کمی صبر کنید تا وضعیت صفحه موردنظر ثابت بماند.

گزارش نوسانات الگوریتم Google Dance

راهکارهای موثر برای دوره نوسانات ناشی از الگوریتم رقص گوگل

رفع تاثیر منفی الگوریتم رقص گوگل

وقتی این الگوریتم شروع به کار می کند و نوسانات رتبه صفحات وبسایت شما شروع می شود، بهترین کاری که باید انجام دهید، صبر و انتظار است. تا زمانی که وضعیت صفحه تثبیت نشده است، زیاد در مورد این نوسانات فکر نکنید.

اگر تمام استراتژی های سئو را به خوبی پیاده سازی کرده اید و هیچ نوع کم کاری در این زمینه نداشته اید. مطمئن باشید در نهایت پاداش آن را خواهید گرفت. شاید در اوایل دوره ایجاد تغییرات، گوگل با پایین آوردن رتبه صفحه به شما پاسخ دهد. همانطور که خود گوگل نیز اعلام کرده است، هر تغییر مثبت دلیل بر افزایش رتبه نیست و در اغلب موارد تا زمان رسیدن به رتبه برتر، سقوط نیز اتفاق می افتد.

با واکنش های بیش از حد به نتایج، کاری نکنید که گوگل فکر کند شما در حال فریب دادن سیستم برای رسیدن به رتبه یک هستید. سئو و محتوای خوب زمان بر است پس اجازه ندهید الگوریتم Google Dance استراتژی های شما را تضعیف کند. پس در دوره نوسانات به وضعیت رتبه زیاد اهمیت ندهید.

در کل، قبل و بعد دوره نوسانات به کیفیت محتوا و استراتژی های سئو اهمیت بدهید. پیاده سازی استراتژی های سئو کلاه سفید و لینک سازی موثر به شما کمک می کند تا از SERP ها بالا بروید و به رتبه های برتر برسید. ولی در دوره نوسانات، صبور باشید و اجازه ندهید الگوریتم رقص گوگل روی تصمیم گیری های شما تاثیر بگذارد.

 

کلام آخر

الگوریتم رقص گوگل دلیل اصلی نوساناتی است که در رتبه صفحات وبسایت ها اتفاق می افتد. در واقع، اجرای این الگوریتم با هدف بررسی میزان مفید بودن محتوا و رضایت کاربر اجرا می شود و تا زمانی ادامه پیدا می کند که صفحه مورد نظر در رتبه مناسب خود قرار بگیرد. تنها کاری که باید در دوره نوسانات انجام دهید، این است که صبر کنید تا وضعیت صفحات مورد نظر ثبات بماند و بعد از آن، با مشاهده رتبه نهایی آنها، تصمیم گیری های لازم را انجام دهید.

از اینکه تا انتهای مقاله با ما همراه بودید، از شما متشکریم. امیدواریم که مطالعه این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد. در صورت داشتن هرگونه سوال، درخواست و نیاز به راهنمایی، می توانید با ثبت نظر خود، با ما وارد ارتباط شوید تا هر چه زودتر به شما پاسخ دهیم.

سوالات متداول:

مواردی که در بخش دلایل اجرای الگوریتم رقص گوگل مطرح کردیم، روی طول دوره نوسانات تاثیر می گذارند. ولی علاوه بر دلایلی مثل لینک سازی، تغییرات و جدید یا قدیمی بودن سایت، رقابتی بودن کلمات کلیدی به مراتب تاثیر بیشتری روی زمان و شدت رقص گوگل می گذارد.

مطالب مشابهی که شاید علاقمند باشید

علاقه مند به حوزه دیجیتال مارکتینگ به خصوص (SEO - SEM)

دیدگاه های شما

برای دریافت این مقاله لطفا ایمیلتان را وارد کنید

می توانید مقاله را دانلود کنید یا پرینت بگیرید