شما برای مطالعه این مقاله فقط 12 دقیقه وقت نیاز دارید

AsamServer Blackseo
دسته بندی : آموزش سئو

سئو کلاه سیاه ماشین بدون ایربگ!

4.2/5 - (5 امتیاز)

سئو کلاه سیاه، یکی از تکنیک های سئو است که ما به آن لقب ماشین بدون ایربگ داده ایم. دلیل این موضوع نیز آن است که اگر کوچک ترین اشتباهی مرتکب شوید، احتمال این که سایتتان از دست برود، زیاد است!

یک تکنیک سئو کلاه سیاه و یک عمر پشیمانی! هر زمانی که شما اقدام به نقض قوانین گوگل کنید و سعی کنید تا با فریب موتورهای جستجو یا کاربران، رتبه های بالای صفحه نتایج را تصرف کنید و حق دیگران را ضایع کنید، گوگل به بدترین شکل شما را مجازات می کند.

همانطور که در زمان رانندگی، از یک سری قواعد و قوانین پیروی می کنید، زمانی هم که سایتتان را سئو می کنید، باید از قوانین گوگل پیروی کنید؛ در غیر این صورت احتمال این که جریمه شوید، چپ کنید، تصادف کنید، زیاد است؛ حال ماشینی را تصور کنید که ایربگ هم ندارد.

سئو کلاه سیاه تکنیک هایی هستند که بر خلاف قوانین گوگل هستند و گوگل کسانی را که به صورت ناحق در تلاش است تا نتایج اولیه را تصرف کند، جریمه می کند و سایتش را هم پنالتی می کند؛ درست مانند زمانی که پلیس راهنمایی و رانندگی ماشینی را به خاطر سبقت غیر مجاز جریمه می کند و حتی راهی پارکینگ می کند!

اما تا زمانی که شما از قوانین راهنمایی و رانندگی آگاه نباشید، احتمال این که دچار خطا شوید، زیاد است. به همین دلیل ما هم تصمیم گرفتیم در این مقاله شما را با سئو کلاه سیاه و ترفند هایش آشنا کنیم تا دچار خطا نشوید. همراه ما باشید.

سئو کلاه سیاه چیست؟

در مقالات قبل تر مقاله ای تحت عنوان سئو چیست، اشاره کوتاهی به سئو کلاه سیاه داشتیم؛ اما در این بخش به صورت مفصل تر در مورد سئو کلاه سیاه صحبت می کنیم.

احتمالا دیده اید که در سریال و فیلم ها همیشه مافیا ها، لباس سیاه و کلاه کابوی سیاه بر سر می گذارند؛ در دنیای سئو هم مافیا ها همان هایی هستند که از سئو کلاه سیاه استفاده می کنند؛ اما این جا صحبت از رنگ نیست و کسی نمی تواند بگوید من چون سیاه دوست دارم یا چون سیاه می پوشم، می خواهم سئو کلاه سیاه کار کنم! بحث از یک استراتژی است که می تواند سایت شما را به نابودی بکشاند.

تکنیک های زیادی مانند کیورد استافینگ، پنهان کردن متن ها از نگاه کاربران، خرید لینک از سایت های دیگر و… بخشی از سئو کلاه سیاه هستند؛ درست است که با سئو کلاه سفید موهایتان رنگ دندان هایتان می شود، اما سئو کلاه سیاه نمونه بارز یک تقلب و کلاهبرداری است که گوگل و ربات هایش هر زمان پی به سیاه کاری شما ببرند، سایتتان را جریمه خواهند کرد.

سئو کلاه سیاه درست مانند یک رویای شیرین، جایگاه های بالای گوگل را به شما می چشاند، اما درست در لحظه ای که می خواهید خوشحالی کنید، از خواب می پرید!
گوگل همیشه به دنبال شایسته سالاری است و می خواهید سایت هایی در صدر باشند که برای کاربران مفید هستند، نه سایت هایی که تنها هدفشان رسیدن به رتبه های بالاتر و منافع خودشان است؛ اگر شما منافع کاربران را در نظر بگیرید، گوگل هم منافع شما را در نظر می گیرد و شما را به صدر نتایج می رساند.

اما شاید با خودتان بگویید که شاخ و شونه کشیدن های گوگل در نهایت به چه چیزی منتهی می شود؟

ربات های گوگل که بسیار هوشمند و پیچیده شده اند، زمانی که به سئو کلاه سیاه شما پی ببرند، یکی از سه حکم زیر را برایتان صادر می کند:

 • رتبه سایت شما را به شدت کاهش دهند و از صفحه اول به صفحه 10 بروید
 • سایت شما برای همیشه حذف شود
 • حضانت دامنه را از شما می گیرند!

همانطور که می بینید چنین تنبیه هایی بسیار سنگین است و می تواند تمام زحمات شما را به باد دهد.

در ادامه همراهمان باشید تا تکنیک های کلاه سیاهی که می تواند چنین بلاهایی را سر شما بیاورد را آشنا شویم.

سئو کلاه سیاه

با تکنیک های سئو کلاه سیاه آشنا شوید

مافیاهای سئو کلاه سیاه تکنیک های مختلفی را برای دور زدن گوگل ابداع کرده اند، اما در ادامه به مشهورترین آن ها اشاره می کنیم که برای گوگل هم رو شده اند؛ با گذشت زمان، تکنیک های دیگر هم برای گوگل لو می رود و با الگوریتمی تازه، سایتشان را پنالتی می کند.

کیورد استافینگ

برای آن که گوگل بداند که شما در مورد چه موضوعی نوشته اید و محتوای شما را به مخاطبان نشان دهد، نیاز است که تا کلمات کلیدی که می خواهید تا مخاطب به کمک آن به شما برسد، در متن چند بار تکرار کنید؛ اما بسیاری از افراد در این کار زیاده روی می کنند و گوگل خیلی سریع متوجه این موضوع می شود!

کیفیت محتوای شما برای گوگل بسیار اهمیت دارد و گوگل هم می داند که زمانی که شما از کلمات کلیدی بیش از اندازه استفاده می کنید، مخاطب آزرده می شود و محتوای شما از حالت کاربرپسند بودن، خارج می شود.

گوگل در آپدیت های جدیدی که داده است، تراکم کلمه کلیدی یا همان چگالی کلمات کلیدی را مشخص کرده است و شما اگر بیش تر از 1 تا 3 درصد از کلمه کلیدی در متن استفاده کنید، گوگل کار شما را سئوی کلاه سیاه ارزیابی می کند.

برای این که جریمه نشوید، از مترادف های کلمه کلیدی خودتان هم استفاده کنید. توصیه ای که می توانیم برای شما داشته باشیم، این است که به جای آن که صفحه خودتان را پر کنید از کلمات کلیدی و بنشینید و کلمه کلیدی خودتان را بشمارید، روی کیفیت محتوای خودتان تمرکز کنید و محتواهای کاربرپسندی را خلق کنید.

پنهان کاری از گوگل

تا به حال کوه یخ را دیده اید؟ ما از کوه یخ، تنها یک بخش کوچکی را می بینیم، اما بخش بزرگی از آن یخ ها در زیر آب پنهان شده است که از دید ما خارج است و آن بخش از کوه یخ که در معرض دید ماست، از دید موجودات دریا خارج است.

اما چرا این مثال را زدیم؟ در سئو کلاه سیاه هم محتوا مانند یک کوه یخ است که تنها بخشی از آن را به کابران نشان می دهند و بخش متفاوتی از آن به موتورهای جست و جو نشان داده می شود. علت این موضوع نیز این است که سایتشان در زمان جست و جو با موضوعات مختلف در رتبه اول نشان داده شود.

برخی از سایت ها هم متنی می نویسند که تنها توسط ربات های گوگل قابل دست یابی است و برای کاربران نه قابل خواندن است و نه قابل دسترسی! اگر آن چه کاربر می بیند را گوگل هم ببیند، پس شما کارتان درست است، نگران جریمه شدن نباشید.

فرستادن کاربر به ناکجا آباد

احتمالا با سایت هایی مواجه شده اید که روی لینکی که برای دانلود موسیقی مورد علاقه تان کلیک می کنید و در نهایت سر از خرید ساعت در می آورید، این کار به تغییر مسیرهای موذیانه معروف است که می تواند علاوه بر این که کاربران را منحرف می کنند، ربات های موتورهای جستجو را هم گول بزنند.

البته در نظر داشته باشید که اگر از ریدایرکت ها به صورت صحیح استفاده کنید، هیچ ایرادی ندارد و منجر به جریمه شدن شما نمی شود، زمانی می تواند خطرناک باشد که مخاطبان را به جای فرستادن به صفحاتی که به دنبالش هستند، به صفحاتی بفرستید که به دنبالش نیستند!

فرستادن کاربر به آدرس اشتباه

استفاده از محتواهایی با کیفیت پایین

زمانی که می گوییم یک محتوا با کیفیت است، یعنی چندین فاکتور را در کنار خود دارد که از نظر گوگل و مخاطب مفید و با ارزش است و اگر هر کدام از این فاکتور ها را نداشته باشد، یعنی محتوای با کیفیتی در سایتتان ندارید.

محتوای کپی و غیر یونیک

سرقت ادبیدر گذشته های نه چندان دور که گوگل قادر نبود محتوای کپی یا همان به اصطلاح سرقت ادبی را تشخیص دهد، بسیاری از افراد بدون آن که برای تولید محتوا زحمتی بکشند، محتوای دیگران را بر میداشتند و در سایت خودشان قرار می دادند و جالب است که می توانستند در رتبه های بالا هم قرار بگیرند.

اما امروزه الگوریتم پاندا به خوبی می تواند محتوای کپی را تشخیص دهد و بداند که چه کسی سارق ادبی است!

استفاده از کلمات نامرئی

احتمالا برای شما هم پیش آمده است که به دنبال خرید مانتو در گوگل بچرخید، اما گوگل شما را با صفحه خرید شلوار مواجه کند! این حالت به معنای آن است که از سئوی کلاه سیاه استفاده شده است! اما چگونه؟

کسی که صاحب سایت است، متنی در مورد خرید مانتو نوشته است که رنگ متن نوشته شده، به رنگ زمینه است و شما قادر به خواندن و دیدن آن نیستند و تنها موتورهای جست و جو می توانند این متن را تشخیص دهند. پس موتور جست و جوی گوگل فکر می کند که این سایت در مورد مانتو محتوا دارد و به شما نشان می دهد؛ غافل از آن که از تکنیک سئوی کلاه سیاه استفاده کرده است!

رنگ کردن گنجشک جای قناری!

برخی از سایت ها با طعمه گذاری، موتورهای جست و جو را فریب می دهند، در این روش محتوایی در رابطه با موضوعی که می خواهند با آن رتبه بگیرند، تولید می کنند؛ اما زمانی که کاربر روی لینک کلیک می کند، به سرعت با یک مطلب دیگر در همان زمینه عوض می شود!

این کار باعث می شود که اعتماد کاربران نسبت به سایت شما از بین برود؛ در دراز مدت از این کار آسیب زیادی خواهید دید!

محتوا پادشاه است پس حسابی به کیفیت محتواهای خودتان برسید و اجازه ندهید که محتوای کپی و بی کیفیت، زحمات شما را به باد دهد.

لینک فروشی نیست

خرید و فروش لینکیکی از بدترین و خطرناک ترین تکنیک های سئو کلاه سیاه، خرید و فروش لینک است. بسیاری از سایت هایی که بازدید کننده زیادی دارند، در ازای دریافت مبلغی، اقدام به لینک سازی برای سایت های دیگر می کنند که گوگل روی این خرید و فروش لینک بسیار حساس است؛ می دانید چرا؟

کلیک کنید  معرفی الگوریتم تازگی محتوا گوگل

گوگل سرویسی دارد به نام سرویس گوگل ادز. در این سرویس، گوگل از صاحبان سایت هزینه می گیرد و سایت آن ها را در صدر نتایج نشان می دهد! در ازای هر کلیکی که روی سایت صورت می گیرد، بسته به میزان رقابتی بودن کلمه کلیدی و پولساز بودنش، از شارژ حساب کم می کند.

زمانی که گوگل متوجه می شود شما حاضر شده اید به سایت های دیگر پول پرداخت کنید و لینک سازی کنید اما گوگل جا مانده است، ناراحت می شود!

احتمالا  الان دارید به لینک هایی فکر می کنید که از خودتان در سایت های مختلف جا گذاشته اید و نمی توانید آثار جرم از میان ببرید. نگران نباشید؛ دنیا که به آخر نرسیده است! شما می توانید به راحتی با کمک ابزار disavow گوگل را متوجه کنید که لینک های خریداری شده را نادیده بگیرد و شما را عفو کند.

ممکن است یادتان آمده باشد که لینک‌های خریداری شده در وب‌سایتتان دارید و در زمان خرید نمی‌دانستید که این کار جرم است. بعد از خواندن این مقاله حتما به وب‌سایت خود سر بزنید و آنها را حذف کنید. اگر نمی‌توانید وب‌مسترهای دیگر را راضی کنید که لینک‌های شما را حذف کنند، اصلا نگران نباشید! می‌توانید از ابزار پیوند disavow استفاده کنید.

با این کار به گوگل اطلاع می‌دهیدکه هنگام بررسی صفحه شما، لینک های خریداری شده را نادیده بگیرید و از خطای شما چشم‌ پوشی کند.

استفاده کردن از داده های ساختار یافته

به کدهایی که فرمت مشخصی دارند و به گونه ای نوشته شده اند که موتورهای جست و جو می توانند آن ها را درک کنند، داده های ساختار یافته می گویند، موتورهای جستجو از این داده های ساختار یافته برای نشان دادن در صفحه سرپ استفاده می کنند.

به صورت کلی داده های ساختار یافته به الگوریتم های موتورهای جست و جو این  اجازه را می دهند که محتوای آن ها را بفهمند و درک کنند؛ چرا که آن چه ما می بینیم و درک می کنیم، گاهی برای الگوریتم های موتورهای جست و جو غیرقابل درک است.

از این داده های ساختار یافته در یک سایت یا ایمیل استفاده می شود که موتورهای جست و جو به خوبی متوجه شوند که محتوای ما در مورد چیست؛ چرا که داده های ساختار یافته، مستقیما به HTML اضافه می شوند. خب تا اینجا احتمالا بگویید این کار که عیبی ندارد، همه این کار را انجام می دهند؛ اما قضیه این است که سئوکاران کلاه سیاه از این کار سئو استفاده می کنند!

مافیاهای سئوکلاه سیاه، اطلاعاتی نادرستی را در فرمت اطلاعات آماده، هم کاربران را فریب می دهند و هم موتورهای جستجو را.

برای مثال این افراد به کمک یک سایت جعلی، به خودشان امتیاز می دهند و با دادن اطلاعات نادرس در صفحه سرپ، سعی می کنند توجه مخاطبان را جلب کنند.

هرگز سعی نکنید با این کار ترافیک بیشتری بگیرید، چرا که گوگل از رفتار کاربران و ریپورت کاربران، پی به سئوی کلاه سیاه شما می برد و شما را جریمه می کند.

اما اگر به صورت درست از داده های ساختار یافته استفاده کنید، نیاز نیست نگران باشید؛ اتفاقا می تواند برای شما مفید هم باشد.

کامنت های اسپم در بلاگ های مختلف

این که در سایت ها و بلاگ های دیگر لینک سایت خودتان را قرار دهید، کار بدی نیست؛ اما اگر این کار را به صورت درست انجام دهید! بسیاری از افراد بی حساب و کتاب در سایت های مختلف به دنبال این هستند که در قسمت نظرات لینک سایتشان را قرار دهند و اگر صاحبان سایت این اجازه را ندهند، ناراحت می شوند!

شما می توانید در سایت ها و بلاگ های مختلف بچرخید و مطالب مشابه یا مرتبط با مقاله خودتان را مطالعه کنید؛ پس از آن که مقاله را خواندید، یک نظر تخصصی یا تکمیل کننده محتوا را قرار دهید. فرض کنید که شما در محتوایتان به موضوعی اشاره کرده اید که سایتی که در آن کامنت می گذارید، به آن اشاره نکرده است؛ از این موضوع استفاده کنید و در قسمت نظرات با بیان نقاط قوت و ضعف سایت، لینک سایتتان را قرار دهید و اشاره کنید که به موارد بیشتری در این زمینه اشاره کرده اید.

با این کار هم سایتی که کامنت می گذارید نظرات تخصصی و خوبی می گیرد و هم شما می توانید لینک سازی کنید؛ در نظر داشته باشید که این یک روش سئو کلاه سفید است.

زمانی که بی حساب و کتاب در نظرات سایت های مختلف لینک سایتتان را قرار می دهید، باید بدانید که الگوریتم های به روز شده گوگل، چنین لینک هایی را نادیده می گیرند.

اجازه انتشار چنین لینک های اسپمی را در سایت خودتان نیز ندهید.

مزرعه لینک

مزرعه لینکباورتان می شود سایت هایی وجود دارند که تنها با هدف ایجاد لینک ساخته شده اند؟ در این سایت ها شما می توانید به صورت رایگان لینک خودتان را قرار دهید.

اما صبر کنید؛ نباید لینک رایگان شما را گول بزند، پنیر مفت تنها در تله موش است! الگوریتم های گوگل می توانند به راحتی تشخیص دهند که شما از سایت های مزرعه لینک، استفاده کرده اید و بلافاصله شما را جریمه می کنند.

پس به جای استفاده از چنین روش های منسوخ و سیاهی، سعی کنید که با تولید محتوای با کیفیت، لینک های با کیفیت بگیرید.

می توانید با استفاده از نمودارها، اینفوگرافیک ها، داده ها و مصاحبه های مختلف و به صورت محتواهای خلاقانه و غیرتکراری، سایت های دیگر را وسوسه کنید تا هم از محتوای شما استفاده کنند و به شما لینک دهند.

استفاده از PBN ها

بسیاری از افراد، تعداد زیادی سایت یا وبلاگ را ایجاد می کنند و به عنوان سایت یا وبلاگ مستقل آن را اداره می کنند، اما از این سایت ها و وبلاگ ها، برای لینک سازی استفاده می کنند.

PBN که مخفف Private Blog Networks است، به معنای شبکه وبلاگ اختصاصی است که همانطور که گفتیم، شبکه ای از وبلاگ ها و سایت ها در اختیار یک نفر است که به صورت هرمی اقدام به لینک سازی می کند.

گوگل در صورتی که متوجه این اقدام شود، اقدام به جریمه کردن سایت ها می کند.

بهتر است به جای آن که برای چندین سایت تولید محتوا کنید و هزینه های نگهداری و توسعه چندین سایت را به عهده بگیرید، یک سایت را به بهترین شکل بهینه سازی کنید و بهترین محتوا ها را تولید کنید.

گوگل خودش را هم جریمه می کند!

جالب است بدانید که خود گوگل هم سئو می کند و در سئو خود هم اشتباهاتی عمدی یا سهوی را مرتکب شده است که جریمه هم شده است!

داستان از این قرار است که گوگل یک بار در یک پستی که در آن از گوگل کروم حمایت می کرد، لینک آن را فالو قرار داده بود! و همین کافی بود تا تیم اسپم گوگل، گوگل کروم را جریمه کنند و به مدت 2 ماه رتبه آن را در لیست نتایج کاهش داد.

اگر گوگل خودش را جریمه می کند، ما که جای خود داریم. پس حواستان به همه چیز باشد و هرگز سئو کلاه سیاه انجام ندهید، اگر متنبه شده اید و دانستید که چرا نباید از سئو کلاه سیاه استفاده کنید و سوار ماشین بدون ایربگ نشوید، در ادامه راهکارهای ما را که برای دوری از سئو کلاه سیاه است را مطالعه کنید:

چگونه سئوکار کلاه سیاه نباشیم؟

سئو کار کلاه سیاه بودن را گفتیم، اما سئو کار کلاه سیاه نبودن را اینجا می گوییم؛ درست است که ما در مقاله سئو کلاه سفید، تکنیک های سئو کلاه سفید را به صورت کامل توضیح داده ایم، اما در این جا هم اشاره می کنیم به چگونه سیاه نبودن!

 1. با گوگل صادق باشید

برای گوگل آنچه اهمیت دارد، رضایت کاربر است؛ به همین دلیل شما باید تلاش کنید تا رضایت کاربران را جلب کنید نه گوگل! همانگونه که با کاربران رفتار می کنید باید با گوگل هم رفتار کنید. دست از تلاش برای دور زدن گوگل بردارید.

 1. محتوا پادشاه است؛ این را فراموش نکنید

محتوای منحصر به فرد و یونیک که تمام سوالات کاربران را پاسخ می دهد، چیزی است که گوگل آن را می خواهد. نه نیاز به اضافه گویی است و نه نیاز به کیورد استافینگ! تنها باید نیاز سنجی کنید و بدانید که مخاطب در صفحه شما به دنبال چیست و شما چگونه می توانید نیازش را پاسخ دهید.

 1. از داده های ساختار یافته به درستی استفاده کنید

این که شما از داده های ساختار یافته استفاده کنید، ایرادی ندارد؛ اما حتما قبل از استفاده از این داده ها، قوانین آن را کامل مطالعه کنید و مطمئن شوید که در حال فریب دادن مخاطبان یا موتورهای جستجو نیستید.

 1. لینک خرید و فروش نکنید

خرید و فروش لینک چه به صورت مبادله پول و چه به صورت مبادله کالا به کالا ممنوع است و گوگل آن را حرام کرده است.

پس بهتر است به جای آن که سرمایه های کلانی را برای لینک سازی هزینه کنید، روی تولید محتوای با کیفیت تمرکز کنید.

اینفوگرافی محتوای خلاقانه

 1. از PBN استفاده نکنید
  شاید در ابتدا برایتان نتیجه خوبی داشته باشد، اما به محض متوجه شدن گوگل، تمام زحمات و هزینه های شما می تواند در چشم بهم زدنی دود شود.
 2. سعی کنید که همیشه از آخرین قوانین گوگل اطلاعات داشته باشید.
 3. هر زمان که آپدیت جدیدی منتشر می شود یا الگوریتمی اضافه می شود، فعالیتتان را با آن قوانین همسو کنید.

 

سخن آخر

در این مقاله در مورد سئو کلاه خاکستری و احتمال گرفتن جریمه توسط ربات های گوگل صحبت کردیم؛ مسلما شما هم دوست ندارید بخاطر سبقت غیر مجاز با یک ماشین بدون ایربگ، به دره سقوط کنید!

پس تا جایی که می توانید از سئو کلاه کلاه سفید استفاده کنید و مطمئن باشید که به نفع شماست، اما اگر آدم چندان صبوری نیستید، یک روش سئو به نام تکنیک کلاه خاکستری وجود دارد که نه سیاه است و نه سفید؛ در مقالات بعدی در این مورد بیشتر با شما گفت و گو خواهیم کرد. علی الحساب هر سوالی در زمینه سئو کلاه سیاه دارید، در قسمت نظرات با ما مطرح کنید تا در سریع ترین زمان به شما پاسخ دهیم و ابهامات شما را در این زمینه برطرف کنیم.

این مقاله را به خوبی به یاد داشته باشید تا به عنوان چک لیست، استفاده کنید.

سوالات متداول:

استفاده از داده های ساختار یافته به خودی خود سئو کلاه سیاه نیست؛ زمانی که از این روش سو استفاده می شود و برای فریب موتورهای جستجو یا کاربران استفاده می شود، سئو کلاه سیاه می شود.

مطالب مشابهی که شاید علاقمند باشید

علاقه مند به حوزه دیجیتال مارکتینگ به خصوص (SEO - SEM)

دیدگاه های شما

برای دریافت این مقاله لطفا ایمیلتان را وارد کنید

می توانید مقاله را دانلود کنید یا پرینت بگیرید