شما برای مطالعه این مقاله فقط 4 دقیقه وقت نیاز دارید

How to install vmware Tools

آموزش نصب Vmware Tools و معرفی کاربرد های آن

3/5 - (4 امتیاز)

اگر بعد از خرید سرور مجازی به فکر بهبود عملکرد سیستم عامل آن هستید، باید به فکر نصب Vmware Tools باشید. اگر این برنامه بر روی سیستم عامل ویندوز یا لینوکس نصب نشود نمی توانید از بسیاری از امکانات سیستم عامل استفاده کنید، در ادامه گذری بر نصب Vmware Tools بر روی سیستم عامل ویندوز و لینوکس سرورهای مجازی خواهیم داشت.

Vmware tools رابطه تنگاتنگی با سرور مجازی و سیستم عامل خواهد داشت، با نصب Vmware Tools میتوانید یادگیری مدیریت سرور و توسعه سایت را مد نظر داشته باشید و جهت توسعه نرم افزار و تست مرورگر یا حتی اجرای چند سیستم عامل بصورت همزمان نیز دسترسی داشته باشید.

 

آموزش نصب و کار با Vmware Tools

هنگامی که سیستم عامل ویندوز بر روی سیستم نصب می شود برای اینکه سیستم عامل عملکرد درستی داشته باشه و بتوانیم از ظرفیت کامل سخت افزارها استفاده کنیم اولین کاری که بعد از نصب ویندوز انجام می دهیم درایورهای ان را نصب می کنیم.

دقیقا بعد از نصب سیستم عامل بر روی سرور مجازی نیز چنین حالتی وجود دارد و برای اینکه بخش های مختلف سیستم عامل سرور کار خود را به درستی و بدون وقفه انجام دهند Vmware Tools را باید بر روی ویندوز سرور نصب کنیم.

بدون اینکه Vmware Tools را نصب کنید می توانید از ماشین مجازی استفاده کنید اما همانطور که به آن اشاره شد بسیاری از قابلیت ها قابل دسترسی نخواهند بود.

 

نصب Vmware Tools چه مزایایی دارد؟

یکی از ایراداتی که ماشین های مجازی بعد از نصب ویندوز بر روی آنها وجود دارد گیر کردن اشاره گر موس در ویندوز است. هر وقت که موس گیر می کند باید ctrl+Alt را بزنید تا موس در سیستم میزبان کار کند. اما با نصب Vmware Tools این مشکل به طور کلی برطرف می شود و موس دیگر گیر نخواهد کرد.

عملکرد دیگری که با نصب این برنامه ایجاد می شود فعال شدن کپی کردن است. بعد از نصب این برنامه این عمل فعال می شود و کاربر می تواند در بین ماشین های مجازی فایلی را کپی و جایگذاری کند. که این کار با درگ اند دراپ نیز امکان پذیر است.

از جمله موارد مهم دیگری که بعد از نصب Vmware Tools در ماشین مجازی اتفاق می افتد شامل موارد زیر می باشد.

  • هماهنگ شدن ساعت ماشین مجازی با ساعت سیستم میزبان
  • در برخی موارد نمایش رنگ ها به صورت قابل توجهی بهبود پیدا می کند
  • سرعت شبکه دقیق تر نمایش داده می شود
  • در اکثر اوقات پخش صدا فعال می شود

 

آموزش نصب Vmware Tools بر روی سیستم عامل ویندوز

نصب Vmware Tools در ویندوز کار زیاد پیچیده ای نیست، کاربران با کمی دقت می توانند سریع Vmware Tools را بر روی ویندوز نصب کنند، افرادی که اقدام به خرید سرور مجازی می کنند برای کار کردن راحت با سرور باید نصب برنامه های ضروری را فرا بگیرند.

در مرحله اول باید با کلیک کردن بر روی گزینه Install vmware tools از منو شروع به نصب برنامه نمائید.

کلیک کنید  آموزش کامل ورود و خروج از سرور مجازی ویندوز و لینوکس

Vmware Tools

در گام دوم کمی صبر کنید و windows explorer را باز کنید، یک دیسک مجازی نمایان می شود که یک فایل آی اس او یا همان ISO است. بر روی دیسک مجازی دبل کلیک کنید و گزینه yes را بزنید.

در ادامه پنجره ویزارد نمایان می شود که باید در این پنجره با زدن گزینه next  دو مرحله به جلو حرکت کنید و در پایان بر روی گزینه Install کلیک نماید.

بعد از زدن گزینه Install باید کمی تحمل کنید تا مراحل نصب Vmware Tools به پایان می رسد. بعد از پایان رسیدن مراحل نصب Finish را بزنید.

 

آموزش نصب Vmware Tools بر روی سیستم عامل لینوکس

به مانند سیستم عامل ویندوز اگر بر روی سیستم عامل لینوکس نصب Vmware Tools انجام نشود سیستم عامل کارایی قابل قبول نخواهد داشت و شما صفحه ای کوچک را مشاهده خواهید کرد که با نصب این برنامه وضعیت کاملا تغییر خواهد کرد.

بعد از نصب Vmware Tools در سیستم عامل لینوکس شما به دلخواه خود می توانید اندازه صفحه را تنظیم کنید. تمامی قابلیت های که برای سیستم عامل ویندوز به وجود خواهد آورد برای این سیستم عامل نیز به وجود می آورد که در بخش های ابتدایی مطلب به ان اشاره کرده ایم.

برای اینکه نصب Vmware Tools را به درستی انجام دهید مراحل زیر را دنبال کنید.

در آغاز کار ماشین لینوکس خود را فعال کنید تا بوت شود. در مرحله بعدی باید نام کاربری و رمز خود را وارد کنید تا به صفحه دسکتاپ برسید. در نوار بالا منوها را مشاهده خواهید کرد که با کلیک بر روی گزینه Install VMware tools از منوی VM عملیات نصب را شروع کنید؛

در گام بعدی یک آیکون سی دی که یک درایو مجازی است بر روی دسکتاپ ظاهر خواهد شد. وارد این درایو مجازی شوید و از داخل درایو فایل Vmware Tools را به داخل دسکتاپ بکشید.

وقت آن رسیده تا ترمینال لینوکس را برای وارد کردن دستور cd Desktop باز کنید تا به پوشه دسکتاپ بروید. در مرحله بعدی باید دستوری را برای extract کردن فایل کپی شده بر روی دسکتاپ وارد کنید که دستور مدنظر  «tar –xf VMwareTools-10.1.6-5214329.tar.gz» اینگونه است.  البته ممکن است نام فایل شما با نام فایل مثال ما متفاوت باشد که باید در نوشتن دستور دقت کنید.

بعد از اینکه فایل از حالت زیپ خارج شد پوشه ای به اسم VMware-tools-distrib درست می شود. باید دستور cd VMware-tools-distrib را وارد کنید تا به پوشه مذکور بروید.

با وارد کردن دستور VMware-install.pl /. در ترمینال مراحل نصب شروع می شود.

در طول مراحل نصب سوالاتی مبنی بر محل نصب از شما پرسیده خواهد شد که با زدن کلید اینتر می توانید آنها را رد کنید.

در هنگام نصب Vmware Tools توصیه می شود اینترنت را قطع کنید چون اگر اینترنت وصل باشد هر ابزاری که قرار باشد نصب گردد از لحاظ آپدیت بودن چک می شود و زمان نصب را طولانی خواهد کرد.

برای آپدیت کردن ابزارها نیز بعدا می توانید این کار را به خواست خود انجام دهید؛ در پایان با دستور reboot سیستم عامل را ریبوت کنید تا ابزارها به درستی فعال شوند، شما با پایان یافتن مراحل نصب Vmware Tools می توانید از لینوکس خود لذت ببرید، تشکر از همراهی و حسن انتخاب شما.

سوالات متداول:

تفاوتی نداره، هر نسخه ای رو داشته باشید میتونید به Vmware Tools دسترسی داشته باشید و نصب کنید

مطالب مشابهی که شاید علاقمند باشید

من امیررضا انصاری فارغ التحصیل رشته اینترنت و شبکه های گسترده هستم. از سال ۹۵ فعالیت خودم در زمینه آی تی را شروع کرده ام. همیشه در حال یادگیری بوده ام و امیدوارم مطالب من در این وبلاگ برای خوانندگان مفید واقع شود.

دیدگاه های شما

برای دریافت این مقاله لطفا ایمیلتان را وارد کنید

می توانید مقاله را دانلود کنید یا پرینت بگیرید