گرفتن درگاه پرداخت

آموزش چگونگی گرفتن درگاه پرداخت اینترنتی برای سایت

Rate this post

اگر شما به فکر گرفتن درگاه پرداخت اینترنتی هستید به طبع فروشگاه اینترنتی و یا وب سایتی دارید که محصول یا سرویس در آن ارائه می شود و شما قصد دارید برای تسریع در امور فروش سایتتان از درگاه پرداخت استفاده کنید که ما در این آموزش سعی کردیم تمام نکات مهم و مورد نیاز را برای شما بیان کنیم که خیلی راحت بتوانید اقدام به گرفتن درگاه پرداخت اینترنتی کنید.

همانطور که می دانید با رشد کسب و کارهای اینترنتی روز به روز تراکنش های پرداختی در اینترنت زیاد شده است. از طرفی هر وب سایتی که خدمات یا محصولی را ارائه می کند نیازمند گرفتن درگاه پرداخت آنلاین است تا کاربران بتوانند به راحتی تراکنش های مالی خود را انجام دهند. بسیاری از افرادی که قصد راه اندازی کسب و کار اینترنتی را دارند با این مشکل روبرو می شوند که آیا در ابتدای کار می توان اقدام به گرفتن درگاه پرداخت آنلاین کرد یا نه؟ شاید این سوال خیلی از این عزیزان باشد. اکثرا که این طرز فکر را دارند احساس می کنند تا مجوز کار نداشته باشند نمی توانند از بانک درگاه پرداخت آنلاین برای سایت خود داشته باشند. در این آموزش قصد دارم دقیقا راجع به همین موارد صحبت کنم. پس اگر می خواهید بدانید که چگونه برای سایتمان درگاه پرداخت آنلاین بگیریم با ما همراه باشید.

معمولا برای حل یک مشکل و یا یک نیاز بهتر است که ابتدا از خود سوالاتی را داشته باشیم سپس به این سوالات پاسخی را جستجو کنیم، که من در این پست چند سوال در مورد درگاه پرداخت را مطرح کرده و به آن ها پاسخ خواهد داد تا مسیر راه بیشتر از قبل روشن باشد.

سوالات به شرح زیر است:

 1. درگاه پرداخت چیست؟
 2. چرا باید از درگاه پرداخت استفاده کنیم؟
 3. نقاط قوت استفاده از درگاه پرداخت در چیست؟
 4. درگاه پرداخت مستقیم چیست؟
 5. درگاه پرداخت غیر مستقیم؟
 6. برای کسب و کار ما درگاه مستقیم بهتر است یا غیر مستقیم؟
 7. شرایط لازم برای دریافت درگاه پرداخت اینترنتی چیست؟
 8. چگونه باید درگاه پرداخت ایجاد کنیم؟
 • درگاه پرداخت اینترنتی چیست؟

درگاه پرداخت اینترنتی یک سرویس اینترنتی مالی است که برای تجارت آنلاین ارائه شده است. در درگاه های پرداخت آنلاین مشتریان از کارت های اعتباری عضو شتاب خود برای خرید از سایت های اینترنتی استفاده می کنند. درگاه پرداخت می تواند توسط یک بانک رسمی یا یک شرکت مالی غیر دولتی (خصوصی) در اختیار سایت ها قرار گیرد. درگاه های پرداخت اینترنتی برای انتقال پول، پرداخت اینترنتی قبض، خدمات موبایلی و موارد از این قبلی به کار می روند.

 • چرا باید از درگاه پرداخت استفاده کنیم؟

اگر بخواهید کسب و کار شما وجه رسمی داشته باشد و کاربران به شما اعتماد کنند استفاده از درگاه پرداخت یکی از گزینه هاست، چون معمولا سایت هایی که درگاه پرداخت آنلاین دارند یک پرسه احراز هویت را نزد ارائه دهنده درگاه پرداخت سپری کردند و کاربران به همین دلیل می توانند به شما اعتماد داشته باشند و از طرفی هم امور مالی شما توسط درگاه پرداخت آسان تر است. اگر شما درگاه پرداخت نداشته باشید و بخواهید با صورت کارت به کارت محصولاتتان را بفروشید کمی مدیریت کردن مشتریان و پرداختی ها دشوار خواهد بود. باید شماره کارت بدهید و مشتری بعد از پرداخت باید رسید پرداخت خود را به شما ارسال کند و در همین داد و ستد ها امکان دارد شما فراموش کنید که چه کاربری به شما رسید داده و چه کاربری نداده و در نهایت باعث به هم ریختگی امور مالی شما می شود. ولی با داشتن درگاه هر موقع کاربری پرداختی انجام داد، سفارش ثبت شده تغییر وضعیت داده می شود و در لیست پرداخت شده ها قرار میگیرد و خیلی راحت می توانید مدیریت کنید.

 • نقاط قوت استفاده از درگاه پرداخت در چیست؟

همانطور که در بالا به یکی از این نقاط قوت اشاره کردم میخوام در این پاراگراف هم به چند نمونه از آن ها اشاره کنم تا بیشتر تمایل داشته باشید برای گرفتن درگاه پرداخت آنلاین.

 1. مدیریت آسان امور مالی.
 2. احساس قابل اعتماد بودن سایت شما توسط کاربران.
 3. وجه رسمی داشتن کسب و کار.
 4. پشتیبانی از تمامی کارت های بانکی عضو شتاب
 • درگاه پرداخت مستقیم چیست؟

به صورت کلی دو نوع درگاه پرداخت وجود دارد که یکی از آن ها درگاه پرداخت مستقیم است. در این نوع درگاه شما باید بدون واسطه و مستقیم به یکی از بانک هایی که ارائه دهنده درگاه پرداخت هستند مراجعه کنید و درخواست درگاه پرداخت دهید. گرفتن درگاه پرداخت آنلاین به صورت مستقیم شاید کمی دشوار باشد و زمان بر.

 • درگاه پرداخت غیر مستقیم چیست؟

نوع دوم درگاه های پرداخت، درگاه های غیر مستقیم یا درگاه های واسطه ای هستند. برای فعال سازی درگاه پرداخت غیر مستقیم یا واسطه ای شما نیاز نیست که به بانک مراجعه کنید و تنها کافیست به سایت ارائه دهنده درگاه غیر مستقیم مراجعه کنید و بعد از طی کردن پرسه ثبت نام و احراز هویت می توانید درگاه پرداخت غیر مستقیم دریافت کنید.

 • برای کسب و کار ما درگاه مستقیم بهتر است یا غیر مستقیم؟

این سوال خیلی از صاحبان کسب و کار هاست و در ابتدای کار خود دقیق مطلع نیستند که درگاه پرداخت مستقیم برای آن ها کاربردی است یا درگاه پرداخت واسط؟ درگاه پرداخت مستقیم با غیر مستقیم از نظر فنی هیچ تفاوتی با هم ندارند و هر دو مورد کار مشابهی را انجام میدهند. شرایط دریافت درگاه پرداخت مستقیم در ابتدای کار شاید کمی دشوار بنظر برسد و کاملا طبیعی است چون شما با بانک رو در رو هستید و باید تمامی مدارک و پیش نیاز های لازم را فراهم کنید اما شرایط دریافت درگاه واسط یا غیر مستقیم نسبت به بانک کمی راحت تر است و شما حتما نیاز نیست بعضی مدارکی که بانک از شما درخواست می کند را به شرکت های ارائه دهنده درگاه های واسط ارائه بدید. پس اگر در ابتدای کار هستید گرفتن درگاه پرداخت غیر مستقیم (درگاه واسط) برای شما بهتر است.

 • شرایط لازم برای دریافت درگاه پرداخت اینترنتی چیست؟

شرایط دریافت درگاه مستقیم با درگاه واسط متفاوت است و من هر دو مورد را در ادامه به آن ها اشاره خواهم کرد.

 • شرایط دریافت درگاه مستقیم:

 1. داشتن سایت کاملا رسمی و فعال در حوزه فعالیت درخواست شده.
 2. اخذ مجوزهای لازم رسمی از اتحادیه سمت به منظور فعالیت رسمی و قانونی.
 3. اخذ نماد اعتماد رسمی از سازمان صنعت و معدن و تجارت www.enamad.ir.
 4. داشتن حساب بانکی فعال در بانک مورد نظر.
 5. داشتن مدارک لازم برای احراز هویت حقیقی یا حقوقی.
 6. رعایت قوانین جمهوری اسلامی ایران داخل سایت.
 7. عدم منبع کاری حوزه فعالیت شما از نظر نظام بانکداری اسلامی.
 • شرایط دریافت درگاه واسط  یا غیر مستقیم:

 1. داشتن سایت کاملا رسمی و فعال در حوزه فعالیت درخواست شده.
 2. داشتن مدارک لازم برای احراز هویت حقیقی یا حقوقی.
 3. رعایت قوانین جمهوری اسلامی ایران داخل سایت.
 4. عدم منبع کاری حوزه فعالیت شما از نظر نظام بانکداری اسلامی.

همینطور که متوجه شدید دریافت درگاه پرداخت واسط کمی راحت تر است و شما اگر در ابتدای کار هستید بهتر است از این نوع درگاه شروع کرده و سپس بعد از گسترش کسب و کار خود اقدام به دریافت درگاه پرداخت مستقیم از بانک های رسمی کنید.

 • چگونه باید درگاه پرداخت ایجاد کنیم؟

ابتدا شما باید تصمیم بگیرید که آیا می خواهید از درگاه مستقیم استفاده کنید یا درگاه واسط. من در ادامه به شما لیست درگاه های واسط و مستقیم را معرفی خواهم کرد و شما متناسب با نیاز خود می توانید اقدام به دریافت درگاه پرداخت اینترنتی کنید.

 • لیست درگاه های واسط:

 • زرین پال
 • آی دی پی
 • پی پینگ
 • پی دات آی آر
 • نکست پی
 • پارس پال

تقریبا قوانین استفاده از این درگاه ها تا حدودی برابراند و شاید در یک الی دوم مورد متفاوت باشند.

 • لیست درگاه های واسط:

 • درگاه بانک ملت
 • درگاه بانک سامان
 • درگاه بانک پاسارگاد

در حال حاضر این سه بانک از نظر زیرساخت ارائه درگاه پرداخت در وضعیت قابل قبولی قرار دارند و سایر بانک ها هم درگاه پرداخت اینترنتی دارند ولی به صورت عمومی ارائه نمی دهند و بهتر است شما هم از این موارد استفاده کنید.

خلاصه

اگر سایت تازه تاسیس هستید هنوز شرایط و امکان دریافت درگاه مستقیم را ندارید استفاده از درگاه واسط بهترین گزینه است و درگاه های واسط هیچ تفاوتی با درگاه های مستقیم ندارند و تمامی امکاناتی که یک بانک در اختیار شما قرار میدهد، درگاه های واسط هم به این صورت هستند و حتی در بعضی شرایط هم درگاه های واسط شرایط بهتری نسبت به بانک ها ارائه میدهند.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل خود را را با خیال راحت وارد کنید، چون نمایش داده نخواهد شد

88 + = 98