شما برای مطالعه این مقاله فقط 10 دقیقه وقت نیاز دارید

MariaDB

MariaDB چیست؟ چه مزایایی نسبت به MySQL دارد؟

4/5 - (1 امتیاز)

در سال 2009 بود که توسعه دهندگان MySQL به خاطر خرید MySQL توسط Oracle Corporation دچار نگرانی شدند و به خاطر نگرانی های مربوط به تجاری سازی آن، تصمیم گرفتند پایگاه داده MariaDB را به عنوان شاخه ای از MySQL توسعه دهند.

MariaDB به عنوان یک زیرشاخته قوی و سریع از MySQL، عملکرد بسیار خوبی در پردازش تراکنش های مختلف دارد و درصد بیشتری از این قدرت خود را مدیون موتورهای ذخیره سازی قدرتمندی مثل InnoDB، RocksDB و XtraDB است.

اینکه MariaDB شباهت های زیادی با MySQL دارد کاملاً واضح و مشخص است ولی چه امکانات و ویژگی هایی باعث شده است که MariaDB به یکی از برترین پایگاه داده های منبع باز تبدیل شود؟ سرعت، قابلیت اطمینان و سهولت استفاده از آن در چه حدی است که به این درجه از محبوبیت رسیده است؟ مطمئناً در ادامه مقاله، جواب همه سوالات خود را خواهید گرفت:

MariaDB چیست؟

MariaDB چیست

در دنیای توسعه اپلیکیشن و وبسایت، این پایگاه داده است که نقش اصلی مدیریت و ذخیره داده ها را برعهده دارد. امروزه، ما به این درجه از آزادی رسیده ایم که بر اساس نیازها، اهداف و خواسته های خود از بین پایگاه داده های موجود در جهان، مناسب ترین گزینه را انتخاب کنیم. موقع انتخاب یک پایگاه داده، باید با ویژگی های اصلی، عملکرد و امنیت آن آشنا شویم تا ببینیم کدام پایگاه داده مطابق با نیازهای ما است.

MariaDB به عنوان شاخه ای از سیستم مدیریت پایگاه داده MySQL توسعه یافته است و به خاطر بهره مندی از قابلیت ها ویژگی های قدرتمند داخلی متعدد، امنیت و عملکرد بالا به راحتی از عهده پردازش تسک های کوچک تا سازمانی برمی آید. در واقع، MariaDB از تمام ویژگی های MySQL پشتیبانی می کند اما ویژگی های اضافی دیگری را نیز ارائه می دهد. افزونه ها و ابزارهای متنوع MariaDB باعث شده است که این پایگاه داده برای کاربردهای مختلف مناسب باشد.

این سیستم به زبان های C و C++ نوشته شده است و از زبان های برنامه نویسی مهمی مثل پایتون، جاوا، سی شارپ، PHP و Perl پشتیبانی می کند و همچنین پشتیبانی از تمام سیستم عامل های اصلی از جمله ویندوز، لینوکس و macOS باعث شده است که توسعه دهنگان برای کار کردن با آن، با محدودیت های زیادی روبرو نشوند.

مخصوصاً وقتی صحبت از سیستم های مدیریت محتوا مثل وردپرس می شود، نقش MariaDB برجسته تر می شود. به این صورت که سیستم مدیریت محتوا با بهره مندی از این سیستم مدیریت پایگاه داده به راحتی و بدون نیاز به برنامه نویسی، دسترسی مستقیم به سورس کد وبسایت یا نوشتن درخواست ها در پایگاه داده، از عهده انتشار و مدیریت حجم زیادی از محتوا برمی آید و یک نتیجه حرفه ای را به ارمغان می آورد.

در کل، رایگان و متن باز بودن، سرعت، امنیت، مقیاس پذیری، قدرت پردازشی، استفاده از موتورهای ذخیره سازی بیشتر و … باعث شده است که شرکت های بزرگی مثل Amazon Web ،Tumblr ،Wikipedia و … این سیستم مدیریت پایگاه داده را ترجیح دهند. پس وقتی می گوییم MariaDB در بین 10 پایگاه داده رابطه ای جهان قرار دارد، اغراق نمی کنیم.

MariaDB چگونه کار می کند؟

نحوه کار پایگاه داده ماریا

MariaDB هم مثل MySQL از نوع رابطه ای است. به این صورت که روابط بین داده ها از قبل تعریف می شود و داده های به صورت مجموعه ای جدول ها، ستون ها و ردیف ها سازمان دهی می شوند. ستون ها، ویژگی های جدول را پوشش می دهند و هر ردیف، یک رکورد از مقادیر ویژگی های جدول را ذخیره می کند. رابطه بین جدول ها بر اساس شناسه منحصر بفرد یا همان کلید اصلی برقرار می شود. به طور کلی، پایگاه داده رابطه ای، رایج ترین نوع پایگاه داده است که MariaDB هم از این قافله عقب نمانده است.

مدل رابطه ای، جدول ها، view ها و ایندکس ها را از فضای ذخیره سازی فیزیکی داده ها جدا نگه می دارد. به این صورت که مدیران می توانند بدون اینکه تاثیری در نحوه دسترسی به داده ها به عنوان یک ساختار منطقی بگذارند، داده های فیزیکی را مدیریت کنند. مثلاً نام فایل پایگاه داده را تغییر دهند و این تغییر در اسم جدول های ذخیره شده مربوط به پایگاه داده تاثیری نداشته باشد.

کلا، وقتی از “فیزیکی” و “منطقی” صحبت می کنیم، در مورد عملیات پایگاه داده هم صحبت می کنیم. عملیات منطقی به برنامه ها اجازه می دهند تا محتوای موردنیاز خود را مشخص کنند و عملیات فیزیکی نحوه دسترسی به داده ها و نحوه انجام کارها را به صورت دستوری دیکته می کند.

MariaDB دارای معماری کلاینت-سرور است و درخواست هایی که از طرف برنامه کلاینت، اسکریپت یا api ارسال می شوند، توسط پایگاه داده اصلی پردازش و مدیریت می شوند. کلاینت ها برای برقراری ارتباط با سرور MariaDB از دستورات sql استفاده می کنند و داده های بازیابی شده و در کل، نتایج درخواست ها، به سمت کلاینت ارسال می شوند.

مزیت مدل رابطه ای این است که در عین سادگی از قدرت، امنیت و مقیاس پذیری لازم برای سازگاری با هر سازمان در هر شکل و اندازه برخوردار است.

ویژگی های اصلی و برجسته پایگاه داده MariaDB

ویژگی های mariadb

MariaDB ویژگی ها و مزایای زیادی دارد که باعث شده است از MySQL و RDBMS های متن باز دیگر متمایز باشد. در ادامه به بررسی مهم ترین ویژگی های آن می پردازیم:

استفاده از 12 موتور ذخیره سازی جدید

این سیستم با استفاده از موتورهای قدرتمند، سطح عملکرد و سرعت خود را به درجه بالاتری رسانده است و خواص ACID را برای تمام تراکنش ها حفظ می کند. که 2 مورد از مهم ترین آنها عبارت اند از:

InnoDB: تامین خواص ACID برای تمام تراکنش ها، پشتیبانی از کلید خارجی و در نتیحه ارتقا قابلیت اطمینان پایگاه داده

MyRocks / RocksDB: ذخیره سازی با تاخیر کم و سریع با تمرکز روی مواردی مثل فرسودگی SSD و ظرفیت IO بهتر برای مدیریت جستجوها و میزان فضای استفاده شده

در کل MariaDB از این 12 موتور و افزونه های قدرتمند دیگر برای پردازش و اجرای پرس و جوهای تراکنشی و تحلیلی استفاده می کند و همین باعث شده است که در پشتیبانی کارآمد از انواع کوئری ها عملکرد بهتری نسبت به MySQL داشته باشد.

سازگاری با SQL

MariaDB به عنوان یک پایگاه داده رابطه ای از زبان SQL پشتیبانی می کند و این امکان را به شما می دهد که در حین دسترسی به پایگاه داده از توابع و رویه های استاندارد SQL استفاده کنید.

همچنین این سیستم مدیریت پایگاه داده با پشتیبانی از ویژگی های پیشرفته SQL مثل توابع و انواع داده های GIS، توابع همبستگی و عبارات جدول، انجام تسک های مختلف را ساده تر می کند. از طرف دیگر، افزونه های مفید زیادی وجود دارد که امکانات و قابلیت های بیشتری را به MariaDB اضافه می کنند. مثلاً، افزونه Xpand این امکان را به شما می دهد که پایگاه داده های SQL را به صورت توزیع شده بسازید تا هر گونه تغییر و جهش ناگهانی در حجم ترافیک برنامه ها را به خوبی مدیریت کنید و در عین حال، در دسترس بودن مداوم پایگاه داده را تضمین کنید.

Galera Cluster

هدف اصلی از این ویژگی، ارتقاء سرعت، جلوگیری از از دست دادن داده ها و افزایش مقیاس پذیری سیستم در برابر افزایش حجم داده و ترافیک است. به لطف این روش Master-salve، ویژگی کپی داده ها به صورت همزمان نیز تامین می شود چون از چند گره master واقعی بهره مند است که در صورت از کار افتادن یکی، Slave ها باز به کار خود ادامه می دهند و با کپی داده ها به صورت مداوم و سنکرون از هر گونه شکست و از بین رفتن داده جلوگیری می شود.

امنیت بالا

MariaDB به خاطر پشتیبانی از ویژگی های امنیتی فوق العاده ای مثل مهار کردن پرس و جوهای خطرساز، رمزگذاری داده ها به صورت واضح و شفاف و … به یک نرم افزار پایگاه داده قابل اعتماد تبدیل شده است.

کلیک کنید  آموزش نصب و پیکربندی پایگاه داده MySQL‌ در CentOS 8

پایگاه داده شما به کمک قابلیت های امنیتی قدرتمند MariaDB به راحتی می تواند در برابر حملاتی مثل SQL injection ،DoS و … در امان بماند. نکته جالب دیگر این است که با استفاده از فایروال پایگاه داده MariaDB می توانید کوئری های مخرب را فیلتر و مسدود کنید.

اجرای موازی کوئری ها

MariaDB به لطف این ویژگی می تواند چند کوئری را به صورت همزمان پردازش و اجرا می کند. خاصیت کپی کوئری ها از پایگاه داده اصلی به پایگاه داده جایگزین دیگر باعث شده است که اجرای کوئری ها به صورت همزمان با سرعت بیشتری انجام شود.

یکی از برتری های دیگر MariaDB نسبت به MySQL این است که با استفاده از قابلیت های OLAP با یک روش سریع تر و روان تر از عهده اجرای کوئری های تحلیلی برمی آید.

ادغام نخ

منظور از ادغام نخ یا Thread Pooling این است که به جای باز کردن یک نخ برای هر اتصال، هر اتصال جدید از مجموعه نخ های پیش تعریف شده، نخ مخصوص به خود را می گیرد تا کوئری مربوط به آن با سرعت بیشتری پردازش شود و نتایج هم بدون وقفه در اختیار برنامه موردنظر قرار بگیرد.

پشتیبانی از ستون های مجازی

یکی دیگر از ویژگی های برجسته MariaDB این است که به کمک ستون های مجازی می تواند از عهده مدیریت دسترسی همزمان چند برنامه به یک ستون بربیاید. با این ویژگی، دیگر نیازی نیست که توسعه دهنده محاسبات مربوط به هر برنامه را به صورت جداگانه مدیریت کند چون خود پایگاه داده این کار را انجام می دهد.

ColumnStore

این افزونه، انعطاف پذیری لازم برای تجزیه و تحلیل سریع و کارآمد حجم زیادی از داده ها را در اختیار شما قرار می دهد. ColumnStore با فعال سازی قابلیت های ذخیره سازی داده های ستونی / ردیفی و پردازش موازی به راحت تر شدن تجزیه و تحلیل داده های بزرگ کمک می کند.

همچنین، استفاده از فرمت ذخیره سازی دوگانه MariaDB باعث می شود برنامه های پیچیده ای که به پردازش تراکنش تحلیلی و ترکیبی نیاز دارند، به مشکل برنخورند و دیگر نیازی به زحمت نگهداری دو پایگاه داده مجزا برای رسیدگی به کوئری های مربوط به آنها نباشد.

پشتیبانی از داده های خاصی مثل JSON و Geometry و استفاده از انواع جدول زمانی برای دسترسی به داده های تاریخی پایگاه داده از ویژگی های برجسته دیگر این RDBMS است.

مقایسه MariaDB و MySQL

مقایسه عملکرد این سیستم پایگاه داده باعث می شود که با برتری های هر کدام از آنها نسبت به یکدیگر آشنا شویم:

 • MariaDB دارای 12 موتور ذخیره سازی است در حالی که MySQL موتور ذخیره سازی کمتری دارد.
 • MariaDB قادر به پشتیبانی از 200000+ اتصال است اما MySQL در این زمینه محدودتر است.
 • MariaDB در کپی داده ها نسبت به MySQL عملکرد بهتری دارد و 2 برابر سریع تر عمل می کند.
 • MariaDB کلاً متن باز است ولی MySQL در نسخه سازمانی خود از کدهای اختصاصی هم استفاده می کند.
 • MariaDB از ویژگی هایی مثل Data Masking و Dynamic column پشتیبانی نمی کند در حالی که MySQL مجهز به این ویژگی ها است.

جدول زیر هم یک مقایسه کلی از عملکرد این دو RDBMS از جنبه های مختلف را ارائه می دهد:

MariaDBMySQL
پشتیبانی از سیستم عاملFreeBSD
Linux
macOS
Solaris
Windows
FreeBSD
Linux
OSX
Solaris
Windows
سرعت کش/ایندکسبا موتورهای ذخیره سازی بیشتر دستوراتی مثل INSERT را 24 درصد سریع تر از MySQL اجرا می کند.موتور ذخیره سازی MySQL در مقایسه با MariaDB کندتر است.
نحوه مدیریت اتصالات زیادبه خاطر بهره مندی از یک مجموعه نخ پیشرفته، با سرعت بیشتری از عهده پردازش اتصالات زیاد (بیش از 200000 اتصال ) به طور همزمان دارد.MySQL قابلیت پشتیبانی از 200000 هر اتصال به صورت همزمان را ندارد.
ویژگی ها و افزونه ها جدیداز ویژگی های جدید مثل دستورات JSON، WITH و KILL برخوردار است.ویژگی های جدید MariaDB در MySQL ارائه نمی شود.
Data Maskingنخیربله
Dynamic columnsنخیربله
روش مسیریابی کوئری هاMariaDB MaxScaleMysql Router
روش مانیتورینگSQLyogMySQL workbench
مدل پایگاه داده جایگزینDocument store and Graph DBMSDocument store

 

در کل، وقتی بحث سرعت و عملکرد است، MariaDB پیروز این بازی است. MariaDB در کپی داده ها و مدیریت تعداد زیادی اتصال به صورت همزمان فوق العاده عمل می کند. پس اگر به دنبال یک پایگاه داده رابطه ای با کارایی بالا هستید تا درخواست ها و داده های زیاد خود را به راحتی تحلیل و مدیریت کنید، MariaDB انتخاب خوبی برای شماست.

پایگاه داده MariaDB برای چه کارهایی مناسب است؟

این که اکثر کاربران از پشتیبانی oracle صرف نظر می کنند و به جای MySQL از MariaDB استفاده می کنند، دلیل دارد و دلیل آن بهینه سازی ها و قابلیت هایی است که MariaDB ارائه می دهد:

این پایگاه داده برای اهداف مختلفی مثل e-commerce، انبار داده یا data warehousing، ویژگی های سطح سازمانی و برنامه های گزارش گیری استفاده می شود. در واقع، با استفاده از MariaDB قادر هستید تمام حجم کاری خود را برآورده کنید و بدون توجه به اندازه کسب و کار خود، از عهده مدیریت داده های خود بربیایید.

از اصلی کاربردهای این پایگاه داده می توان به دو مورد زیر اشاره کرد:

پردازش تراکنش

برنامه های تراکنشی سازمان ها به پشتیبانی از کوئری های مکرر، زمان پاسخ دهی سریع و توانایی پردازش دادهایی با مقادیر کم نیاز دارند که MariaDB مناسب چنین تراکنش هایی است. موتور ذخیره سازی InnoDB این پایگاه داده از خاصیت ACID تراکنش ها پشتیبانی می کند و همین باعث می شود که هر تراکنش به عنوان یک واحد در نظر گرفته شود.

وب اپلیکیشن

MariaDB به خوبی با وب اپلیکیشن ها و پلتفرم های تجارت الکترونیک سازگار است. مکانیسم های چند نخی این پایگاه داده به اپلیکیشن کمک می کند تا بارهای بیشتری را مدیریت کند. همین مکانسیم ها در کنار خواص بهینه دیگر باعث شده است که عملکرد پایگاه داده ارتقا پیدا کند و اپلیکیشن یا سایت شما به راحتی با افزایش ترافیک و رشد سریع کسب و کار مقابله کند.

MariaDB برای سرور لینوکس مناسب تر است یا ویندوز؟

انتخاب سیستم عامل برای mariadb

البته که این پایگاه داده برای هر دو سیستم عامل مناسب است و سرعت و عملکرد لازم برای پردازش و مدیریت داده ها را تامین می کند. ولی وقتی بحث تکنولوژی ها و ابزارهای متن باز می شود، قضیه کمی فرق می کند. مثلاً وقتی قصد ساخت یک انبار داده دارید یا می خواهید از افزونه ColumnStore یا mariaDB Max Scale استفاده کنید، ابزارهای که نیاز دارید برای توزیع های لینوکس در دسترس هستند.

پس برای این که یک انتخاب عالی انجام دهید، اول باید نیازهای خود را شناسایی کنید و بعد تصمیم گیری در مورد نوع سیستم عامل، یک سرور قدرتمند با کارایی و عملکرد بالا تهیه کنید که پتانسیل لازم برای مدیریت داده ها و درخواست های زیادی که MariaDB با آنها سروکار دارد را داشته باشد. اگر هم نگران هزینه سرور اختصاصی هستید و دوست دارید که با بودجه کم صاحب یک سرور قدرتمند شوید، بهتر است یک سرور مجازی لینوکس یا ویندوز تهیه کنید.

اگر به معیارهایی مثل قابلیت اطمینان، پایداری و عملکرد بالا منتها با قیمت مقرون به صرفه اهمیت می دهید، می توانید به صفحه خرید سرور مجازی ما مراجعه کنید و بعد از بررسی پلن ها، انتخاب مناسبی برای کسب و کار خود انجام دهید. مطمئن باشید که با استفاده از سرورهای آسام سرور، مکان ایده آلی برای میزبانی از وبسایت ها و وب اپلیکیشن های خود فراهم می کنید.

 

کلام آخر

MariaDB یکی از سیستم های مدیریت پایگاه داده جایگزین MySQL است که به خاطر بهره مندی از ویژگی ها و افزونه های پیشرفته به درجه بالایی از محبوبیت رسیده است. سرعت، عملکرد و پایداری این سیستم رابطه ای باعث شده است که به خوبی از عهده مدیریت درخواست و داده های زیاد بربیاید و در حوزه های مختلفی مثل وب اپلیکیشن و پردازش تراکنش های ساده تا پیچیده مورد استفاده قرار بگیرد.

از اینکه تا انتهای مقاله با ما همراه بودید، از شما متشکریم. امیدواریم که مطالعه این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد. در صورت داشتن هرگونه سوال، درخواست و نیاز به راهنمایی، می توانید با ثبت نظر خود، با ما وارد ارتباط شوید تا هر چه زودتر به شما پاسخ دهیم.

سوالات متداول:

این سیستم مدیریت پایگاه داده اغلب برای مواردی مثل پردازش تراکنش، توسعه وبسایت و مدیریت اطلاعات مشتری به کار می رود.

مطالب مشابهی که شاید علاقمند باشید

من زهرا پیرجانی دانشجوی رشته نرم افزار هستم. علاقه ای که به یادگیری مطالب جدید دارم باعث شد که انگیزم برای فعالیت در حوزه تولیدمحتوا بیشتر شود. تمام تلاشم این است که با درک کامل موضوع، محتوایی ساده و کامل تهیه کنم که برای همه علاقمندان مفید و کاربردی باشد. یادگیری مطالب جدید و آموزش اونها به بقیه، بهترین کاری هست که می توانم برای رشد خودم و همچنین کمک به رشد علاقمندان به مباحث مورنظر انجام بدم.

دیدگاه های شما

4 مهر 1402
احمدی

بهترین سیستم عامل لینوکس برای mariadb چیست؟

  6 مهر 1402
  زهرا پیرجانی

  پایگاه داده mariadb در همه توزیع های لینوکس قابل استفاده است و این به نیازها و معیارهای فنی و عملی شما بستگی دارد که کدام توزیع لینوکس برای شما بهترین انتخاب باشد.

برای دریافت این مقاله لطفا ایمیلتان را وارد کنید

می توانید مقاله را دانلود کنید یا پرینت بگیرید