سرور ابری چیست

سرور ابری یا کلود سرور چیست؟

4.7/5 - (8 امتیاز)

در این مقاله قصد داریم با مفهوم سرور ابری و انواع سرور ابری آشنا شویم؛ همچنین در مورد مزایا و معایب سرور ابری توضحاتی جامع داشته باشیم، در ادامه ی مقاله با ما همراه باشید تا فرق بین سرور ابری و سرور مجازی را نیز، در ساده ترین حالت بیان کنیم.

آشنایی با مفهوم سرور ابری یا Cloud Server

سرور ابری یا همان Cloud Server؛ یک سرور با زیرساخت فیزیکی و مجازی است که برای ذخیره سازی برنامه ها و پردازش اطلاعات در نظر گرفته شده است، در بیانی دیگر: سرور ابری یک منبع سرور متمرکز است که از طریق شبکه (اینترنت) میزبانی و ارائه می شود؛ در صورت تقاضا توسط چندین کاربر قابل دسترسی است.

سرورهای ابری می توانند تمام عملکردهای سنتی سرورهای فیزیکی مانند ارائه قدرت پردازش، ذخیره‌سازی و پشتیبانی از سیستم عامل ها و برنامه ها را انجام دهند؛ همچنین می توان آن ها را در سرتاسر جهان قرارداد و خدمات را از راه دور از طریق محیط محاسبات ابری ارائه کرد، به بیانی دیگر سرورهای ابری اغلب به عنوان سرورهای خصوصی مجازی یا پلتفرم های مجازی شناخته می شوند و جهت نرم افزار مجازی‌سازی به منظور تقسیم سرور فیزیکی به چندین سرور مجازی مورد استفاده قرار میگیرند.

سرورهای ابری بخش مهمی از فناوری ابری هستند: سرورهای ابری تمامی مدل های ارائه محاسبات ابری، از زیرساخت به عنوان سرویس (IaaS) تا پلتفرم به عنوان سرویس (PaaS)، همچنین نرم افزاری به عنوان سرویس (SaaS) را مورد پوشش قرار می دهند.

وقتی گفته می شود یک منبع محاسباتی “در فضای ابری” است، به این معنی است که از طریق شبکه ای مانند اینترنت تحویل داده می شود و مستقیماً به آن دسترسی دارید؛ سرور ابری یکی از برجسته‌ترین نمونه‌های یک منبع رایانش ابری به همراه ذخیره‌سازی ابری، پایگاه‌های داده، شبکه و نرم‌افزار است؛ اما در واقع ابرهای زیادی وجود دارد، چه عمومی و چه خصوصی که توسط هر مجموعه ای از سرورهای متصل که منابع محاسباتی را از طریق شبکه ارائه می کنند، تشکیل می شوند.

بسته به نیاز و کاربرد، زیرساخت ابری شما می تواند مجازی، فیزیکی یا یک ابر ترکیبی از این دو باشد.

از ویژگی های سرور ابری می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

  • یک سرور ابری دارای تمامی قابلیت های یک سرور داخلی می باشد.
  • کاربران می توانند با استفاده از سرور ابری بارهای کاری فشرده را پردازش کرده و اطلاعات حجیم را به راحتی ذخیره کنند.
  • هزینه‌های یک سرور ابری می‌تواند ماهانه یا هر لحظه باشد، به نوعی یک گزینه انعطاف‌پذیر است.
  • یک سرور ابری از طریق API، دسترسی بر اساس تقاضا به خدمات خودکار را فراهم می کند.
  • همچنین امکان مقیاس پذیری در صورت نیاز برای یک طرح میزبانی مشترک ابری وجود دارد.

 

انواع سرور ابری

  • سرور های ابری عمومی (Public Cloud Server)
  • سرور های ابری خصوصی (private cloud server)
  • سرورهای ابری اختصاصی (Dedicated cloud server)

سرور های ابری عمومی (Public Cloud Server)

رایج ترین نوع یک سرور ابری یک ماشین مجازی (VM) یا نمونه محاسباتی است که یک ارائه دهنده ابر عمومی در زیرساخت خود میزبانی می کند، همچنین: با استفاده از یک رابط یا کنسول مبتنی بر وب به کاربران در سراسر اینترنت، سرور ابری را به عنوان VM نیز ارائه می دهد؛ لازم به ذکر است این مدل با نام LASS مخفف شده (زیرساخت به عنوان یک سرویس) شناخته می شود.

سرور های ابری خصوصی (private cloud server)

یک سرور ابری همچنین ممکن است یک نمونه محاسباتی در یک ابر خصوصی داخلی باشد؛ درباره با این مبحث، یک شرکت سرور ابری را به کاربران داخلی در سراسر یک شبکه محلی (LAN) و در برخی موارد، به کاربران خارجی در سراسر اینترنت تحویل می‌دهد.
تفاوت اصلی بین یک سرور ابری عمومی میزبانی شده و یک سرور ابری خصوصی، این است که دومی در زیرساخت خودِ سازمان وجود دارد، در حالی که یک سرور ابر عمومی در خارج از سازمان، مالکیت و اداره می‌شود؛ ابرهای ترکیبی ممکن است شامل سرورهای ابری عمومی یا خصوصی باشند.

سرورهای ابری اختصاصی (Dedicated cloud server)

ارائه دهندگان خدمات ابری می توانند سرورهای ابری فیزیکی و همچنین مجازی را ارائه دهند، سرور اختصاصی ابری به عنوان سرورهای فیزیکی یا نمونه های اختصاصی شناخته می شوند و سرورهای فیزیکی را در اختیار کاربران قرار می دهند؛ سرور اختصاصی زمانی استفاده می‌شود که یک کسب‌وکار، سازمان یا شرکتی بخواهد مجازی‌سازی سفارشی، کاهش عملکرد و ویژگی های امنیتی را در یک سرور ابری چندین میزبان اجرا کند.

مزایای سرور ابری

اگر از سرورهای ابری استفاده می کنید، پس ثبات بهتری دارید؛ زیرا در صورت بروز مشکلی در نرم افزار یا برنامه ای در سرور ابری، این مشکل از سیستم های داخلی شما جدا شده است؛ سرور ابری شما نمی تواند تحت تأثیر دیگر سرورهای ابری قرار گیرد، بنابراین مسائلی مانند بارگذاری بیش از حد کاربری روی سرور خود به سادگی بر شما تأثیر نمی گذارد، در کل سرورهای ابری سریع تر، پایدارتر و امن تر هستند.

 

انعطاف پذیری برای رشد ابر به راحتی مقیاس پذیر است، بنابراین شرکت ها می توانند منابع را بر اساس نیاز خود اضافه یا کم کنند؛ با ارتقاء شرکت ها سیستم مورد نیاز، سرور ابری نیز رشد خواهد کرد.

راه اندازی، نصب و استفاده از سرور ابری بسیار راحت می باشد، با یک سرور ابری عمومی، یک سازمان نیازی به نگرانی در مورد نصب، نگهداری و مدیریت سرور یا سایر وظایفی که با داشتن یک سرور فیزیکی همراه است، ندارد.

در برخی از موارد؛ کاربران تنها در صورت نیاز به منابع، هزینه را پرداخت می کنند و سرور ابری در بخشی از وب بدون هزینه در هر زمان در دسترس است.

یک سرور ابری در مقایسه با مدل سنتی همیشه منابع بیشتر و خدمات سریع تری ارائه می دهد و حتی اگر بار ابری میزبان دیگری افزایش یابد، نگرانی در مورد کاهش قدرت RAM یا CPU نخواهید داشت.

امکان دسترسی به داده های خود در هر مکان و هر زمان از مزایای دیگر سرور ابری است؛ زیرساخت ابری اینترنتی با اطمینان از اینکه برنامه شما همیشه در دسترس است، بهره‌وری و کارایی شرکت را به حداکثر می‌رساند، این مورد، امکان همکاری و اشتراک گذاری آسان بین کاربران در مکان های مختلف را فراهم می کند.

هزینه های فناوری با خدمات میزبانی ابری به حداقل می رسد و کسب و کارها را قادر می سازد از زمان و منابع اضافی برای بهبود زیرساخت شرکت استفاده کنند.

بازیابی کارآمد رایانش ابری بازیابی سریع‌تر و دقیق تری از برنامه ها و داده ها را ارائه می دهد: با خرابی کمتر، کارآمدترین طرح بازیابی است و فضای ذخیره سازی نامحدود را داراست که مبتنی بر ذخیره سازی SAN میباشد.

معایب سرور ابری

از آنجایی که سرورهای ابری معمولاً محیط‌هایی با چند میزبان هستند و ادمین کنترل مستقیمی بر موقعیت فیزیکی سرورها ندارد، یک VM ابری ممکن است تحت تأثیر نامطلوب ذخیره‌سازی بیش‌ از حد و یا نیاز های شبکه سایر سرورهای ابری روی همان سخت‌افزار قرار گیرد؛ سرورهای ابری اختصاصی می‌توانند به میزبان کمک کنند تا از این مشکل جلوگیری کند.

تعهدات نظارتی و استانداردهای حاکمیت شرکتی ممکن است میزبان ها را جهت استفاده از سرورهای ابری و ذخیره داده ها در مکان های جغرافیایی مختلف منع کند.

اگر در صورت نیاز مجبور به افزایش منابع شده باشید؛ هزینه های سرور ابری برای ارتقا بسیار زیاد خواهد بود؛ همچنین با توجه به قرار گرفتن سرور های ابری در چندین موقعیت و شبکه نیاز به اتصال تعداد بیشتری سرور به شبکه می باشد به همین دلیل برخی اوقات نیازمند هزینه بیشتری است.

سرورهای ابری در معرض قطع خدمات دوره ای و غیرقابل پیش بینی هستند که معمولاً به دلیل نقص در محیط ارائه دهنده یا یک اختلال غیرمنتظره شبکه است؛ به همین دلیل، از آنجایی که کاربر کنترلی بر زیرساخت ارائه‌دهنده ابر ندارد، برخی از سازمان‌ها ترجیح می‌دهند تا بارهای کاری حیاتی را در مرکز داده محلی خود به جای ابر عمومی نگه دارند؛ همچنین، در دسترس بودن یا افزونگی ذاتی در ابرهای عمومی وجود ندارد.
کاربرانی که به منظور در دسترس بودن بیشتر برای حجم کاری نیاز دارند، باید عمداً آن دسترسی را در حجم کاری ایجاد کنند.

در سرور ابری امکان بکاپ گیری به صورت فیزیکی و پشتیبانی بسیار سخت می باشد و این اتفاق به دلیل پراکندگی اطلاعات بر روی سرورهای مختلف می باشد.

فرق بین سرور ابری و سرور مجازی

یک سرور خصوصی مجازی سنتی و یک سرور ابری از نظر تنظیمات مشابه هستند، تفاوت اصلی سرور ابری با VPS، در نحوه استقرار و مدیریت هر سرور است؛ یک VPS بر روی یک سرور فیزیکی واحد میزبانی می شود، در حالی که یک سرور ابری روی یک پارتیشن مجازی متشکل از چندین سرور فیزیکی برای حداکثر مقیاس پذیری و در دسترس بودن بالا قرار دارد.

 

نکته: لازم به ذکر است؛ به منظور تهیه سرور مجازی، میتوانید به سرویس های موجود در صفحه خرید سرور مجازی از آسام سرور نیز مراجعه نمایید❗

 

مقیاس پذیری

از لحاظ مقیاس پذیری و کارایی سرور ابری انتخاب بهتری است زیرا زیر ساخت سرور ابری امکان افزایش یا کاهش مقیاس را متناسب با نیاز تقاضا فراهم می کند؛ بنابراین شما می توانید هر رشدی و یا هر مشکلی را مدیریت کنید و همچنین رم، پهنای باند، منابع محاسباتی را به صورت خودکار بدون نیاز به راه اندازی مجدد تهیه و افزایش دهید، این امکان در سرور مجازی به جز سرور مجازی اختصاصی وجود ندارد.

آپ تایم بودن یا به اصطلاح پایداری سرور

در زیرساخت ابری، سرور مجازی شما همیشه آنلاین است، هنگامی که یک سرور از کار می افتد، Cloud VPS می تواند بار یک سرور را با سایر سرورهای متصل در زیرساخت به اشتراک بگذارد؛ این مبحث در مورد VPS صدق نمی کند؛ راه‌اندازی‌های ابری دارای چندین سرور هستند که با هایپروایزر برای میزبانی و مدیریت ماشین‌های مجازی در حال اجرا هستند.

پشتیبان گیری

برخلاف VPS، در سرور ابری پشتیبان گیری درخواستی به شما امکان می دهد: چندین سرور پشتیبان را برای دوام و افزونگی کامل داده ها مستقر کنید.

تنوع در سفارشی سازی

در حالی که هر ارائه دهنده سرویس VPS مناسب، حداقل نوعی سفارشی سازی را در VPS خود ارائه می دهد، سرورهای ابری در سطح دیگری قرار دارند: میتوانید از میان صدها الگوی سیستم عامل و برنامه انتخاب کنید یا الگوی خود را ایجاد کنید؛

دقیقاً میزان فضای ذخیره‌سازی مورد نظر خود را تعیین کنید و تنظیمات ذخیره‌سازی لایه‌ای را با چندین SAN در هر ابر ایجاد کنید؛ افزونه هایی مانند متعادل کننده بار خودکار و فایروال ضد جعل را فقط برای نام بردن چند ابزار و چارچوب قابل تنظیم بیشتر اضافه کنید.

 

سوالات متداول

 

بله در سرور ابری هزینه منابع نسبت به سرور مجازی بیشتر است

 

جمع بندی

اگر می خواهید قابلیت اطمینان و عملکرد قدرتمندی داشته باشید، میزبانی ابری یک انتخاب عالی است، کاهش اخیر قیمت در زیرساخت های ابری آمازون و امثال آن نشان دهنده این موضوع است که: بازارِ پتانسیل رشد بسیار زیادی دارد، علاوه بر این، میزبانی ابری نیز  تا حدودی مقرون به صرفه تر است؛ نظر شما در این مبحث چیست؟ سرور مجازی کاربرد بیشتری دارد یا سرور ابری میتواند بیشتر مورد استفاده قرار بگیرد!؟ می توانید از طریق بخش نظرات با ما در ارتباط باشید 🙏

البته فراموش نکنید که انتخاب سرور در اکثر موارد بستگی به نیاز شما دارد و بحث دلخواه بودن انتخاب در این مبحث، چندان مهم نخواهد بود!

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل خود را را با خیال راحت وارد کنید، چون نمایش داده نخواهد شد

3 + 4 =


سپهر نوشته: ارسال شده در 6 دی 1400 - 13:16

چه نفاوت های عجیبی دارن 🤔

امین موحد نوشته: ارسال شده در 6 دی 1400 - 13:18

دوستان سرور ابری در برخی مواقع اپتایم زیاد جالبی نداره ها و قطع و وصلی داره یجورایی میشه گفت، من ک توصیه نمیکنم... خود دانید 🤷‍♂️

محمد مهدی نوشته: ارسال شده در 6 دی 1400 - 13:20

اقا امین شما که میگین توصیه نمیکنید برای اکثر افراد اینجوری نیست و ممکنه برعکس باشه و سرور ابری گزینه مناسبی براشون باشه 🙄