پهنای باند یاbandwidth چیست؟

پهنای باند یا Bandwidth چیست؟

3.7/5 - (3 امتیاز)

واژه پهنای باند معانی فنی متعددی دارد اما از زمان رواج اینترنت، عموماً به حجم اطلاعات در واحد زمان اشاره دارد که یک رسانه انتقال (مانند اتصال اینترنت) می تواند از عهده آن برآید؛ یک اتصال اینترنتی با پهنای باند بیشتر می تواند مقدار مشخصی از داده (مثلاً یک فایل ویدیویی) را بسیار سریع‌تر از اتصال اینترنتی با پهنای باند کمتر منتقل کند.

پهنای باند معمولاً بر حسب بیت در ثانیه، مانند 60 مگابیت بر ثانیه یا 60 مگابیت بر ثانیه بیان می شود تا نرخ انتقال داده 60 میلیون بیت (مگابیت) در هر ثانیه را توضیح دهد؛ درک کردن پهنای باند به عنوان یک اصطلاح فنی در زمانی برایتان کاربردی است که بخواهید اتصال اینترنتی سریع تری داشته باشید و تنظیمات خود را اعمال کنید.

هدف از گردآوری این مقاله آشنایی با عبارت پهنای باند و اهمیت آن است؛ در ادامه مطلب جهت توضیحات بیشتر و ساده تر با آسام سرور همراه باشید.

 

 پهنای باند

از سال 1994، اینترنت از یک فناوری خاص که عمدتاً برای اتصال آزمایشگاه‌هایی که در تحقیقات دولتی مشغول به کار هستند، به بخش کلیدی زندگی روزمره تبدیل شده است. گزارش شده است که در سال 1995، 0.68 درصد از جمعیت جهان به اینترنت دسترسی داشتند.

مردم اکنون برای برقراری ارتباط، خرید کالا، کسب درآمد، دسترسی به اطلاعات و سرگرمی به اینترنت وابسته هستند؛ در طول سال‌ها، این فناوری از نظر محتوا سنگین‌تر، پیچیده‌تر و پرجمعیت‌تر شده است، به این معنی که مقدار پهنای باند مورد نیاز برای استفاده مؤثر از آن به میزان قابل توجهی افزایش یافته است.

در بیانی دیگر، پهنای باند شبکه اندازه‌گیری است که حداکثر ظرفیت یک پیوند ارتباطی سیمی یا بی‌سیم را برای انتقال داده‌ها از طریق اتصال شبکه در مدت زمان معین نشان می‌دهد، برای مثال داده ها از نقطه ای به نقطه ای دیگر منتقل می شوند درست مانند جریان آب از طریق لوله ها از یک نقطه تأمین به شیرها می باشد.

به طور معمول، پهنای باند به تعداد بایت، گیگابیت، کیلوبایت یا مگابایت نمایش داده می شود که در 1 ثانیه می تواند منتقل شود؛ حجم داده‌های انتقالی متفاوت است و میتواند بر نحوه کارآمدی یک رسانه انتقال مانند اتصال به اینترنت تأثیر گذار باشد همچنین هر چه پهنای باند بیشتر باشد، کامپیوتر سریع‌تر اطلاعات (از جمله ایمیل ها یا فیلم های پخش شده) را از اینترنت دانلود می کند.

کمیسیون ارتباطات فدرال ایالات متحده (FCC) سرعت اینترنت باند پهن را به عنوان اتصالات با پهنای باند 25 مگابیت در ثانیه برای دانلود و سه مگابیت در ثانیه برای آپلود تعریف می کند.

این اتصال می‌تواند یک گلوگاه داشته باشد که در آن یک شبکه با کمترین سرعتی که همزمان به چندین رایانه می‌رود محدود می‌شود. رایانه‌های بیشتری که به سرعت پهنای باند یکسانی متصل می‌شوند، پهنای باند را برای همه کسانی که اتصال مشابهی را به اشتراک می‌گذارند کاهش می‌دهند.

 پهنای باند

 

پهنای باند چگونه کار می کند؟

هرچه یک اتصال داده، پهنای باند بیشتری داشته باشد، داده های بیشتری را می تواند در یک زمان ارسال و دریافت کند؛ برای درک بهتر، پهنای باند را می توان با حجم آبی که می تواند از طریق یک لوله عبور کند مقایسه کرد، هرچه قطر لوله بیشتر باشد، آب بیشتری می تواند در یک زمان از آن عبور کند؛ پهنای باند بر اساس این اصل کار می کند و هرچه ظرفیت پیوند ارتباطی بیشتر باشد، داده های بیشتری می تواند در هر ثانیه از آن عبور کند.

هزینه اتصال به شبکه با افزایش پهنای باند افزایش می یابد؛ بنابراین، پیوند 1 گیگابیت در ثانیه (Gbps) Dedicated Internet Access (DIA) گران‌تر از پیوندی است که بتواند 250 مگابیت در ثانیه (Mbps) توان پردازشی را اداره کند.

 

تفاوت معنایی پهنای باند با بقیه واژه های مترادف آن

برخی از اصطلاحات اینترنتی آن‌قدر شبیه هستند که اغلب با یکدیگر اشتباه گرفته می شوند بهتر است با مفاهیم مشابه و تفاوت آن‌ها با پهنای باند بپردازیم.

پهنای باند در مقابل سرعت

اصطلاحات پهنای باند و سرعت اغلب جایگزین هم می شوند اما این جانشینی درست نمی باشد؛ دلیل این اشتباه و ابهام ممکن است تا حدی به دلیل تبلیغات ارائه دهندگان خدمات اینترنتی (ISP) باشد که این دو را با اشاره به سرعت بیشتر در حالی که واقعاً به معنای پهنای باند است، با هم ترکیب می کنند.

اساساً، واژه ی سرعت اشاره به سرعت انتقال داده ها دارد، در حالی که تعریف پهنای باند ظرفیت آن سرعت است؛ برای استفاده مجدد از استعاره آب، سرعت به این اشاره دارد که آب با چه سرعتی می تواند از طریق یک لوله رانده شود، پهنای باند به مقدار آبی اطلاق می شود که می تواند در یک بازه زمانی معین از طریق لوله جابجا شود.

پهنای باند در مقابل تأخیر

تأخیر گاهی اوقات به عنوان تأخیر یا نرخ پینگ نامیده می شود، این تأخیری است که هنگام انتظار برای بارگیری چیزی تجربه می کنید، اگر پهنای باند مقدار اطلاعاتی است که در هر ثانیه ارسال می شود، تأخیر مدت زمانی است که این اطلاعات از منبع خود به شما می رسد.

پهنای باند در مقابل توان عملیاتی

توان عملیاتی عبارت است از اینکه واقعاً چه مقدار اطلاعات در یک زمان معین تحویل داده می شود؛ بنابراین اگر پهنای باند حداکثر مقدار داده باشد، توان عملیاتی این است که چه مقدار از آن داده با در نظر گرفتن تأخیر، سرعت شبکه، از دست دادن بسته ها و عوامل دیگر، به مقصد می رسد.

اهمیت پهنای باند

پهنای باند یک منبع نامحدود نیست، محدودیت های ایجاد شده گاهی اوقات، به دلیل محدودیت های فیزیکی دستگاه شبکه است، مانند روتر یا مودم، کابل کشی یا فرکانس های بی سیم مورد استفاده است و در مواقع دیگر، پهنای باند عمداً توسط مدیر شبکه یا حامل اینترنت یا شبکه گسترده (WAN) محدود می شود.

چندین دستگاه با استفاده از یک اتصال باید پهنای باند مشترکی داشته باشند، برخی از دستگاه‌ها، مانند تلویزیون‌هایی که ویدیوهای 4K را پخش می‌کنند، دارای پهنای باند هستند، در مقایسه، یک وبینار معمولاً از پهنای باند بسیار کمتری استفاده می کند، اگرچه سرعت و پهنای باند قابل تعویض نیستند، پهنای باند بیشتر برای حفظ سرعت قابل تحمل در چندین دستگاه ضروری است.

پهنای باند

 

انواع پهنای باند

هنگام تهیه خدمات اینترنت، به احتمال زیاد با ۲ نوع متفاوت پهنای باند روبرو شوید: پهنای باند اختصاصی و پهنای باند اشتراکی.

پهنای باند اختصاصی (Dedicated Bandwith)

در مدل اختصاصی تمام پهنای باند به یک نفر اختصاص داده می شود و قطعی ارتباط در سرویس کمتر است، بیشتر اوقات این سرویس توسط سازمان ها و ارگان های بزرگی که اطلاعات زیادی را مبادله می کنند استفاده می شود.

پهنای باند اشتراکی (Shared Bandwith)

در مدل اشتراکی، پهنای باند بین تعداد زیادی اشتراک مختلف به اشتراک گذاشته می شود، به همین دلیل است که اینترنت با سرعت کمتری ارائه می شود و همچنین احتمال قطعی در آن بیشتر است؛ هنگامی که افراد زیادی در حال دانلود فایل هستند، در پهنای باند ترافیک بیشتری ایجاد می شود به همین دلیل سرعت اینترنت کاهش می یابد.

 

توجه: در آسام سرور نیز میتوانید با برخورداری از پهنای باند نامحدود؛ ترافیک نامحدود (بارگیری-بارگذاری بین سرور و سرویس گیرنده) در پورت ۱ گیگ با سرعت بالا بسته به میزان رم، سخت افزار مورد استفاده و میزان قدرت پردازنده بالا؛ از سرور مجازی های با کیفیتی برخوردار باشید، به منظور بررسی سرور مجازی های موجود میتوانید از طریق لینک روبرو: خرید سرور مجازی، اقدام کنید و بررسی لازم را داشته باشید❗

 

عوامل مؤثر بر عملکرد شبکه

حداکثر ظرفیت اتصال شبکه تنها یکی از عواملی است که بر عملکرد شبکه تأثیر می گذارد، از دست دادن بسته‌ها و تأخیر همگی می‌توانند توان عملیاتی شبکه را کاهش دهند و باعث می‌شوند پیوندی با ظرفیت بالا مانند پیوندی با پهنای باند کمتر در دسترس عمل کند.

یک مسیر شبکه انتها به انتها معمولاً از چندین اتصال تشکیل شده است که هر کدام ظرفیت پهنای باند متفاوتی دارند. در نتیجه، پیوندی با کمترین پهنای باند اغلب به عنوان گلوگاه توصیف می شود زیرا می تواند ظرفیت کلی همه اتصالات در مسیر را محدود کند.

بسیاری از شبکه های درجه یک سازمانی با چندین پیوند انبوه که به عنوان یک اتصال منطقی عمل می کنند، مستقر شده اند. به عنوان مثال، اگر یک سوئیچ آپلینک از چهار اتصال 1 گیگا بیت بر ثانیه استفاده کند، ظرفیت انتقال مؤثر 4 گیگابایت در ثانیه را دارد؛ با این حال، اگر دو تا از آن لینک ها از کار بیفتند، محدودیت پهنای باند به 2 گیگابایت بر ثانیه کاهش می یابد.

 

نحوه اندازه گیری پهنای باند

در حالی که پهنای باند به طور سنتی بر حسب بیت در ثانیه (bps) بیان می شود، پیوندهای شبکه مدرن اکنون ظرفیت بسیار بیشتری دارند، به همین دلیل است که پهنای باند در حال حاضر اغلب به صورت مگابایت در ثانیه یا گیگابایت بر ثانیه بیان می شود.

اتصالات پهنای باند می تواند متقارن باشد، به این معنی که ظرفیت داده در هر دو جهت یکسان است مانند آپلود و دانلود.

یا نامتقارن، به این معنی که ظرفیت دانلود و بارگذاری برابر نیست.

در اتصالات نامتقارن، ظرفیت آپلود معمولاً کمتر از ظرفیت دانلود است، این در اتصالات پهن باند اینترنت درجه مصرف کننده رایج است؛ پیوندهای WAN و DIA درجه سازمانی معمولاً دارای پهنای باند متقارن هستند.

پهنای باند

پهنای باند بر حسب تقاضا

پهنای باند برای پیوندهای اینترنت یا WAN معمولاً با قیمت تعیین شده در ماه فروخته می شود؛ با این حال، پهنای باند درخواستی که تخصیص پهنای باند پویا یا پهنای باند قابل انفجار نیز نامیده می‌شود یک مدل جایگزین است که مشترکین را قادر می‌سازد تا مقدار پهنای باند موجود را در زمان‌های خاص یا برای اهداف خاص افزایش دهند.

پهنای باند درخواستی تکنیکی است که می‌تواند ظرفیت اضافی را در یک پیوند ارتباطی برای تطبیق انفجارهای داده‌ای که به طور موقت به پهنای باند بیشتری نیاز دارد، فراهم کند.

به جای تأمین بیش از حد شبکه با پیوندهای اختصاصی گران قیمت در طول سال، پهنای باند درخواستی اغلب در شبکه های WAN برای افزایش ظرفیت در صورت نیاز برای یک رویداد خاص یا زمانی از روز که انتظار می رود ترافیک افزایش یابد، استفاده می شود.

برای مثال، یک خرده‌فروش آنلاین گل، ممکن است تنها در هفته‌های منتهی به روز مادر، ظرفیت خود را افزایش دهد؛ پهنای باند درخواستی به شرکت‌ها این امکان را می‌دهد که فقط برای پهنای باند اضافی که در مدت زمان کوتاه‌تری مصرف می‌کنند، پرداخت کنند.

 

پهنای باند درخواستی از طریق بسیاری از ارائه دهندگان خدمات اینترنت و WAN در دسترس است؛ بسته به پیوند شبکه ای که مشتری در حال حاضر از آن استفاده می کند، یک ارائه دهنده ممکن است بتواند ظرفیت اضافی را در صورت تقاضا با استفاده از اتصال موجود فراهم کند.

به عنوان مثال، یک پیوند 100 مگابایت در ثانیه ممکن است بتواند تا 1 گیگابایت پخش شود زیرا اتصال ارائه دهنده خدمات دارای ظرفیت در دسترس است؛ اگر مشتری به بیش از حداکثر مطلق پهنای باند موجود در آن پیوند نیاز داشت، اتصال فیزیکی دیگری لازم است.

گاهی اوقات، یک ارائه‌دهنده خدمات، مشتریان را قادر می‌سازد تا سقف پهنای باند مشترک خود را بدون دریافت هزینه‌های اضافی افزایش دهند.

SD-WAN فرآیندهای برنامه ریزی ظرفیت پهنای باند اختصاصی را تسهیل می کند.

فناوری WAN (SD-WAN) تعریف‌شده توسط نرم‌افزار می‌تواند با متعادل کردن ترافیک بین چندین اتصال WAN و DIA به جای یک اتصال واحد، ظرفیت بیشتری را برای مشتریان فراهم کند، استقرار SD-WAN اغلب از یک سوئیچینگ برچسب چندپروتکلی، یا MPLS، اتصال یا انواع دیگر پیوندهای حمل و نقل اختصاصی در ترکیب با اینترنت پهن باند کم‌هزینه یا اتصال سلولی استفاده می‌کند.

 

سوالات متداول

 

خیر؛ سرعت پایین سایت در شرایطی تحت تاثیر پهنای باند قرار میگیره که ترافیک سایت شما در آن واحد بالا بره! سرعت پایین سایت به فاکتور های زیادی وابسته است.

 جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم مفاهیم مربوط به پهنای باند را بصورت مختصر و مفید تعریف کرده باشیم؛ اگر مفهوم مبهم دیگری در ذهنتان ایجاد شد و همچنین سؤالی یا نظری در این زمینه داشتید، میتوانید در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل خود را را با خیال راحت وارد کنید، چون نمایش داده نخواهد شد

+ 50 = 53