شما برای مطالعه این مقاله فقط 6 دقیقه وقت نیاز دارید

What is a Microtek virtual server؟

سرور مجازی میکروتیک چیست؟

4.7/5 - (29 امتیاز)

زمانی که شروع می کنید تا با دنیای شبکه آشنا شوید، نام انواع مختلف سرور ها به گوشتان می خورد که یکی از آن ها سرور مجازی میکروتیک است، اگر کنجکاو هستید تا بدانید سرور مجازی میکروتیک چیست، جای درستی آمده اید؛ چرا که قرار است در مورد سرور مجازی میکروتیک با شما گفت و گو کنیم و آنچه باید در مورد این سرور اطلاعات لازم را داشته باشید، در اختیارتان قرار دهیم.

سرور میکروتیک، یعنی سرور مجازی که بر روی آن سیستم عامل میکروتیک نصب شده است و خودِ سیستم عامل میکروتیک یک مسیر یاب است که با استفاده از هسته لینوکس ایجاد شده است.

توصیه می کنیم این مقاله را از دست ندهید؛ چرا که پس از خواندن مقاله دیگر هیچ سوالی برایتان باقی نخواهد ماند، با آسام سرور همراه ما باشید❗

سرور مجازی چیست؟

برای آن که با مفهوم سرور مجازی میکروتیک آشنا شوید، در ابتدا شما را با مفهوم آشنا می کنیم. سرور مجازی نوعی از سرور است که نه اشتراکی است نه اختصاصی! در حقیقت سروری اشتراکی است که برایتان کارکرد سرور اختصاصی را دارد. احتمالا کمی سردرگم شده اید! بگذارید ساده تر بگوییم:

سرور مجازی، به کمک تکنولوژی مجازی ایجاد می شود که از یک سرور با یک منابع اختصاصی مشخص، تبدیل می شود به چندین سرور اختصاصی شبیه سازی شده که هر کدام به صورت اختصاصی از منابع و امکانات یک سرور بهره می برند و تاثیری بر روی یک دیگر ندارند؛ به عبارت دیگر روی یک سرور، چندین سرور جدا از هم به وجود می آید.

مثال آپارتمان بهتر می تواند این موضوع را برایتان جا افتاده کند. زمانی که بر روی یک زمین، آپارتمان ساخته می شود، تمامی طبقات جدا از هم هستند و ارتباطی با یک دیگر ندارند و هر کدام منابع و امکانات مختص خودشان را دارند؛ سرور مجازی نیز اینگونه است.

نکته: اگر مایلید تا بیشتر با مفهوم سرور مجازی و سرور اختصاصی آشنا شوید، توصیه می کنیم حتما مقاله های موجود با عناوین: سرور مجازی چیست و سرور اختصاصی چیست در آسام سرور را نیز مورد مطالعه قرار دهید، به منظور تهیه هر نوع از سرور مجازی نیز میتوانید به صفحه خرید سرور مجازی (VPS) مراجعه کنید❗

مفهوم سرور مجازی

میکروتیک چیست؟

برای شروع آشنایی با سرور مجازی میکروتیک، بهتر است با شرکت میکروتیک و تاریخچه میکروتیک نیز آشنا شویم؟!

میکروتیک نام یک شرکتی است که در لتویا قرار دارد و کارش تولید تجهیزات بی سیم و شبکه های رایانه ای است؛ شرکت میکروتیک استارت کارش را با توزیع روتر و وایرلس زد و در اقدام بعدیش سیستم عامل میکروتیک را ارائه کرد.

سیستم عامل میکروتیک را می توانیم مهم ترین محصول شرکت میکروتیک در نظر بگیریم که بر روی سرورها نصب می شود؛ هر کدام از سرور ها، ممکن است دارای سیستم عامل ویندوز یا لینوکس باشند که وقتی از سرور میکروتیک حرف می زنیم یعنی سروری که سیستم عامل MikroTik Routers OS بر روی آن نصب شده است که این سیستم عامل مبتی بر لینوکس است.

زمانی که سیستم عامل MikroTik Routers OS نصب شده است، یعنی کار کرد اصلی این سرور Routing مسیر یابی است، میکروتیک نصب آسانی دارد و به سرعت نصب می شود و به راحتی می توان آن را تنظیم کرد؛ ویژگی مثبت دیگری که دارد، پایدار بودن آن میباشد.

در مورد Router و Routing صحبت کردیم اما این واژه به چه معناست؟

روتر یا مسیر یاب به چه معناست؟

واژه روتر را احتمالا برای دستگاه های رایج خانگی شبکه، بسیار شنیده اید؛ اما به معنای دقیق تر آن می پردازیم:

روتر ها بخشی از سخت افزار شبکه هستند که بین شبکه خانگی شما که می تواند سیستم کامپیوتری شما و باقی وسایل متصل شبکه باشد، ارتباط و اتصال برقرار می کند؛ متخصصان شبکه، از روتر به صورت حرفه ای تر استفاده می کنند و برای استفاده از ویژگی هایی مانند دیوار آتش، کنترل پهنای باند از روتر بهره می برند.

حالا که با مفهوم سرور مجازی و شرکت میکروتیک آشنا شدید، سرور مجازی میکروتیک را بهتر درک می کنید، پس ادامه مقاله را با دقت بیشتری مورد مطالعه قرار دهید!

میسیریابی یا Routing

سرور مجازی میکروتیک چیست؟

اشاره شد بر این که سرور میکروتیک، یعنی سروری که بر روی آن سیستم عامل میکروتیک نصب شده است؛ اما خود سیستم عامل میکروتیک یک مسیر یاب است که با بهره گیری از هسته لینوکس ایجاد شده است.

سیستم عامل میکروتیک هم را هم می توانید بر روی سیستم خانگی خودتان نصب کنید و هم به صورت بسته نرم افزاری-سخت افزاری تهیه کنید؛ سرور های میکروتیک که در آن از سیستم عامل MikroTik Routers OS استفاده شده است، در سرویس های مجازی استفاده می شوند و البته در این زمینه بسیار موفق است؛ چرا که یکی از پرمصرف ترین سرویس های مجازی است.

کلیک کنید  اتاق سرور چیست + نکات و تجهیزات لازم برای راه اندازی آن

سرورهای میکروتیک بسیار مقرون به صرفه هستند و یک گزینه پیشنهادی عالی برای کاربران حرفه ای است؛ نکته ای که باید در مورد سیستم عامل میکروتیک بدانید، این است که توزیعی از لینوکس است و همانطور که گفتیم نقش روتر را ایفا می کند و رقیبی برای روتر های گران قیمت سیسکو به شمار می رود و به همین دلیل برای متخصصان شبکه، یک گزینه دوست داشتنی و محبوب است.

سرور میکروتیک آرام آرام رشد کرد و توسعه پیدا کرده و تا به امروز نیز گسترش پیدا کرده است و امکانات و دسترسی های آن به قدری زیاد شده است که متخصصان شبکه دیگر نیاز های خودشان به مسیریابی و فایروال را با استفاده از میکروتیک رفع می کنند.

کاربردهای سرور مجازی میکروتیک

سرور مجازی میکروتیک کاربردهای متفاوتی دارد؛ از جمله: مسیریابی، دیوار آتش، مشتری بی سیم یا همان وایرلس، پروکسی سرور، شبکه خصوصی VPN، ترجمه نشانی شبکه، مدیریت کاربران، پروتکل پیکربندی پویای میزبان، متعادل کردن بار ترافیکی، راه­گزینی برچسب چند قرارداری، کیفیت سرویس، میزبانی اتصالات، پرس بسته­‌ها، پشتیبان­گیری و بازیابی، احراز هویت و …

هرکدام از این موارد کاربردهای خاص خودشان را دارند که در بخش زیر به صورت جزئی تر مورد بررسی قرار خواهیم داد:

  • مسیر یابی یا روتینگ

مسیر یابی مبتنی بر خط مشی، مسیر یابی رابط، مسیریابی استاتیک، مسیریابی مجازی حمل و نقل، مسیریابی ECMP، پروتکل مسیریابی پویا، تشخیص حمل و نقل دو طرفه از جمله موارد روتینگ است.

  • کابرد دیوار آتش

فیلتر کردن، اتصال داخلی، لیست سیاه، مشخص کردن منبع و مقصد، پشتیبانی از IPv6، مسیریابی، علائم بسته، دور زدن ردیابی اطلاعات (RAW)

  • وایرلس

لیست کنترلِ دستی، پروتکل NV2، سیستم توزیع بی­سیمWDS، AP، رومینگ مشتری بی­سیم جزو کاربردهای وایرلس هستند.

  • پراکسی سرور (Proxy Server)

پشتیبانی از ذخیره سازی در یک درایو جداگانه، لیستِ کنترل دسترسی، فهرست ذخیره سازی، پراکسی سرور HTTP cache، پشتیبانی پروتکل SOCKS، DNS از مواردی هستند که می توانیم برای کاربردهای پراکسی سرور نام ببریم.

  • شبکه خصوصی مجازی VPN

پشتیبانی از رمزگذاری سخت افزاری، پشتیبانی IKEv2، PPP، پشتیبانی IPIPاز موارد کاربرد شبکه خصوصی مجازی vpn است.

 

با مزایای سرور مجازی میکروتیک آشنا شوید

میکروتیک مزایای زیادی دارد که آن را از دیگر سیستم عامل ها متمایز می کند و در این قسمت تنها به قسمتی از این مزایا اشاره می کنیم:

  • سرعت بالا

میکروتیک سرعت بالایی در پردازش اطلاعات شما دارد و اگر سرعت و دقت برایتان مهم است، میکروتیک می تواند انتخاب خوبی برایتان باشد.

  • پایداری

پایداری میکروتیک در ارائه سرویس چه در شبکه های کوچک چه متوسط و چه بزرگ، جزو مزیت های آن به شمار می رود که کاربران را تحت تاثیر قرار می دهد.

  • هزینه کم

نسبت به همتایان خود، مانند سیسکو، هزینه پایین تری و گزینه ای اقتصادی برای کاربردهای مشابه محسوب می شود.

  • نصب و راه اندازی آسان و رایگان

شما به راحتی می توانید میکروتیک را نصب و راه اندازی کنید و تنظیم کنید؛ البته به صورت رایگان که می تواند یک مزیت رقابتی محسوب شود.

سرور فیزیکی اختصاصی

خرید سرور مجازی میکروتیک

اگر با توجه به مواردی که گفتیم، تصمیم خودتان را برای خرید سرور مجازی میکروتیک گرفته اید، احتمالا این سوال را دارید که چگونه نسبت به خرید سرور مجازی میکروتیک اقدام کنیم؟

این نکته را فراموش نکنید که نیاز های شما باید با کاربردهای سرور مجازی میکروتیک هم خوانی داشته باشد؛ یعنی کاربردهای سرور مجازی میکروتیک، نیازهای شما را رفع کند؛ شما می توانید سرور مجازی میکروتیک را از طریق مراجعه به صفحه خرید سرور مجازی میکروتیک در آسام سرور تهیه کنید و دغدغه ای بابت سرعت و کیفیت و پشتیبانی نداشته باشید❗

ما در کنار شما هستیم تا کمک کنیم بدون دغدغه تنها به توسعه کسب و کارتان فکر کنید؛ بقیه موارد با تیم پشتیبانی آسام سرور❗

سخن آخر

در مورد سرور مجازی میکروتیک مواردی را بیان نمودیم و تمام آن چه باید در این زمینه اطلاع کافی داشتید را به صورت مختصر بیان کردیم؛ نیاز شما مهم ترین عامل در انتخاب نوع سرور است و یک سرور نمی تواند برای همه مناسب باشد و شما باید بر اساس کارایی نسبت به خرید اقدام کنید.

اگر هنوز نمی دانید که چه سروری را انتخاب کنید تا بهترین بازدهی را داشته باشد، می توانید با کارشناسان ما در آسام سرور ارتباط داشته باشید و راهنمایی های لازم را در این زمینه دریافت کنید؛ اگر سوالی در این زمینه دارید، می توانید در قسمت نظرات با ما مطرح کنید.

سوالات متداول:

شما می توانید سیستم عامل های ویندوز سرور، نسخه های مختلف لینوکس و روتر محبوب میکروتیک را نصب کنید. البته می توانید دیگر سیستم عامل ها و نرم افزارها را نیز نصب کنید.

مطالب مشابهی که شاید علاقمند باشید

32 تا حرف داریم ولی باهاش می تونیم حرف بزنیم، ارتباط برقرار کنیم، آثار هنری خلق کنیم، آموزش بدیم، محبت کنیم، نفرت بورزیم و... برای همین دنیای کلمات، برای من جذاب ترین دنیاست. منم تصمیم گرفتم نویسنده بشم تا با 32 تا حرف فارسی، کلی مقاله آموزشی بنویسم و هم معلم باشم و هم نویسنده. سعی می کنم ساده و روان بنویسم تا هیچوقت از یاد گرفتن خسته نشید و لذت ببرید.

دیدگاه های شما

برای دریافت این مقاله لطفا ایمیلتان را وارد کنید

می توانید مقاله را دانلود کنید یا پرینت بگیرید