معرفی و نصب سیستم عامل میکروتیک

معرفی و نصب سیستم عامل میکروتیک

5/5 - (1 امتیاز)

سرور مجازی میکروتیک به عنوان سروری است که سیستم عامل MikroTik Routers را اجرا می کند و جزو پرکاربرد ترین ها و پرمصرف ترین سرویس ها می باشد؛ این سرور قابلیت های کلیدی نرم افزاری MikroTik Router BOARD ها را دارد؛ لازم است به این نکته نیز توجه داشته باشید: این نوع سرور برای کاربران حرفه ای و به عنوان روتر در نظر گرفته شده است که بسیار مقرون به صرفه تر از سایر سخت افزار های مشابه خود می باشد.

این مقاله بصورت جامع و کلی به معرفی، توصیف کاربرد ها و نصب میکروتیک اختصاص خواهد یافت؛ در ادامه به بررسی بیشتر میکروتیک خواهیم پرداخت، با آسام سرور همراه باشید.

سیستم عامل میکروتیک چیست؟

سیستم عامل میکروتیک (Mikrotik) به عنوان یک روتر شبکه طراحی شده است؛ می تواند بر روی رایانه شخصی از طریق مجازی ساز ها نصب شود، جالب است که بدانید میکروتیک دارای ویژگی های متنوع و گسترده برای شبکه های IP و شبکه های بی سیم میباشد.

همچنین Mikrotik به عنوان شرکت تولید کننده تجهیزات (سخت افزار و نرم افزار) شبکه بر اساس سیستم عامل اختصاصی خود برای روترهایی با نام RouterOS شناخته می شود؛ این شرکت در سال 1996 و در کشور لتونی (واقع در اروپای شرقی) با تمرکز بر فروش تجهیزات در بازارهای نوظهور تاسیس شد.

دلیل استفاده از میکروتیک!

Mikrotik با ارائه ایده SWOS جهت سوئیچ شبکه و ویژگی های بسیاری در دستگاه‌های شبکه پیشرفته از جمله مسیریابی، فایروال و Nat، مدیریت پهنای باند، نقطه دسترسی بی سیم، لینک backhaul، دروازه هات اسپات، سرور VPN، سرور DNS، سرور DHCP و موارد دیگر که با قیمت بسیار پایین به سرعت مورد توجه علاقمندان، ارائه دهندگان خدمات مدیریت شده و اینترنتی قرار گرفت.

MikroTik RouterOS یک سیستم عامل مستقل مبتنی بر لینوکس است که سخت افزار MikroTik RouterBOARD را تامین می کند؛ می تواند روی هر کامپیوتر استانداردی در مجازی ساز یا سرور مجازی اجرا شود و به یک روتر کامل تبدیل شود.

لازم به ذکر است که از نرم افزار Winbox (رابط گرافیکی) نیز برای استفاده از این سیستم عامل به کار می رود.

سیستم عامل میکروتیک

Router OS دارای قابلیت هایی مانند VPN، فایروال، QOS، Hotspot و Wireless می باشد که در ادامه مقاله بخش کاربرد های میکروتیک بصورت جامع و خلاصه وار مورد بررسی قرار خواهیم داد؛ همچنین کد منبع میکروتیک فقط با مجوز در دسترس است و به هیچ وجه به عنوان نرم افزار منبع باز در دسترس نمیباشد.

 

RouterOS همچنین از مسیریابی و ارسال مجازی (VRF)، مسیریابی مبتنی بر سیاست و مسیریابی ECMP پشتیبانی می کند؛ به همین منظور می‌توانید از فیلتر فایروال برای علامت‌گذاری اتصالات خاص با علامت‌های مسیریابی استفاده کنید و سپس ترافیک علامت‌گذاری‌شده را از یک ISP متفاوت استفاده کنید.

تکنولوژی Virtual Routing و Forwarding نمونه های مسیریابی مستقل هستند که به واسطه ی آن ها آدرس های IP یکسان یا همپوشانی را بدون تداخل با یکدیگر می توان استفاده کرد.این فناوری اجازه ی فعالیت و حضور به چندین نمونه از یک جدول مسیریابی به طور همزمان در یک رویتر را می دهد، همچنین VRF سبب افزایش امنیت شبکه نیز می شود؛ اغلب در شبکه های MPLS استفاده می شود اما محدود به آن نیست.

 

تاریخچه و عملکرد میکروتیک در طی سالها…

میکروتیک با هدف افزایش پایداری در سخت افزار معمولی خود در سال 2002 اقدام به تولید تجهیزات جدید برای سخت افزار سیستم عامل میکروتیک کرد این حرکت نشان دهنده ی عدم اعتماد این شرکت به اکثریت PC ها بوده زیرا اکثر PC ها برای تنظیمات حرفه ای شبکه ساخته نشده اند و همچنین کاربران قادر به استفاده از PC هایی در ابعاد بزرگ و ناپایدار از نظر امنیت در شبکه های عظیم نبودند که به همین سبب Mikrotik تصمیم به تولید سخت افزار به نام Routerboard گرفت.

این محصولات سخت‌افزاری، نسخه‌های کوچک شده کامپیوترهای شخصی برای استفاده در محیط شبکه با امنیت بالایی بودند؛ میکروتیک در آن زمان با توسعه سیستم عامل خود در زمینه ی سخت افزار پیشرفت بسزایی داشت، در نتیجه ارائه دهندگان سرویس های اینترنتی مشهور در سراسر جهان، از جمله ایران، به جای برندهای رقیب مانند سیسکو، به Mikrotik روی آورده اند.

با توجه به اینکه منابع سخت افزاری مانند CPU، RAM، مجوزها و پورت های شبکه در سخت افزار ها متفاوت هستند، به همین منظور نیز، میکروتیک پیوسته در تلاش است تا با جدیدترین فناوری و مفاهیم هم در نرم افزار و هم در سخت افزار همگام باشد.

 

کاربرد های مهم سیستم عامل میکروتیک

در این مبحث از مقاله به موارد کاربردی و اصلی استفاده از میکروتیک اشاره میکنیم؛ میکروتیک چندین کاربرد جانبی مختلف را نیز دارد، جهت کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله کلی و جامع ویکیپدیا در مبحث میکروتیک را نیز مورد بررسی قرار دهید❗

کاربرد های سرور مجازی میکروتیک

 • Routing

Routing یا همان مسیریابی بین روترها، از طریق ایجاد استاتیک روت ها انجام می شود که به این منظور، توسط پروتکل های Dynamic routing مسیریابی را به کمک پروتکل OSPF انجام می دهیم؛ در نتیجه میتوانید دریابید که مسیریابی تا چه حد راحت تر، سریع تر و دقیق تر انجام می شود.

 • Firewall

در بیانی ساده، از فایروال میکروتیک به عنوان فناوری فیلترینگ حالت دار نیز استفاده میشود که به معنی تشخیص و مسدود کردن بسیاری از اسکن‌ های مخفی کاری، حملات DoS، SYN استفاده میشود، همچنین فایروال در میکروتیک به عنوان فیلتر کردن آدرس IP، فیلترینگ پروتکل پورت، فیلترینگ رابط شبکه، فیلتر آدرس منبع مک و گزینه پروتکل TCP کاربرد دارد.

 • DHCP

از جمله سرویس های محبوب میکروتیک میتوان به DHCP سرور آن اشاره نمود؛ از طریق DHCP می توانید به کامپیوتر ها و یا هر سیستمی در یک شبکه خاص که از DHCP پشتیبانی می کند آی پی اختصاصی دهید، معمولا سرویس های DHCP را از طریق سرور های مایکروسافت در شبکه ها مورد استفاده قرار می دهند، با این حال می توانید در شبکه های کوچک نیز سرور DHCP را توسط میکروتیک مورد استفاده قرار دهید.

 • Packet Mangle

قابلیت منگل در میکروتیک یکی از زیر شاخه های بخش Firewall میباشد؛ به این منظور مورد استفاده قرار میگیرد که پکت های خاصی را نشانه گذاری کنید و از این نشانه گذاری در عملیات های دیگر روتر ها استفاده نمایید، در حقیقت با بیانی ساده تر میتوان گفت: کاربرد اصلی استفاده از Mangle، برای روتینگ و کنترل پنهای باند یا (queue) خواهد بود.

 • (QOS) Quality of Service

کاربرد اصلی ابزار QOS در کنترل پهنای باند شبکه و کیفیت شبکه خواهد بود؛ فرض کنید چندین نفر در یک محیط از یک شبکه استفاده میکنند و در همین حین، دو نفر از افراد پهنای باند زیادی را مصرف میکنند؛ همین مسئله باعث میشود تا بقیه افراد محیط، از کیفیت اینترنت پایینی برخوردار باشند؛ با ابزار QOS میتوانید پهنای باند شبکه را مدیریت کنید و به هر یک از اعضای شرکت یا افراد حاضر در یک محیط خاص، مقدار پهنای مصرفی خاصی را تعیین کنید.

با استفاده از این قابلیت، افراد میتوانند همگی از کیفیت سرعت اینترنت برابر برخوردار باشند.

 • Load Balancing

در حالت عادی، لود بالانسر میتواند به شما در پایدار کردن شبکه و یا استفاده از سرویس های دو شبکه سرویس دهی اینترنت بصورت همزمان کمک کند؛ همانطور که میدانید، در حالت عادی اگر قصد داشته باشید تا اتصال دو DHCP از شبکه اینترنت های مختلف را به یک سوویچ برقرار کنید، قطعا در هر حالت اتصال خود به اینترنت را از دست میدهید یا با مشکلات جدی در شبکه مواجه میشوید.

اگر بخواهید از سرویس های هر دو شبکه مختلف که خریداری کردید را بصورت همزمان استفاده کنید، در اینصورت لود بالانسر میتواند به شما کمک کند؛ حتی فرض کنید زمانی که اینترنت سرویس شبکه اول دچار اختلال شده است، لود بالانسر با برقراری اتصال شبکه اینترنت سرویس اینترنت دوم به مودم یا شبکه شما، از قطع اتصال اینترنت شما جلوگیری میکند و طی چند ثانیه اینترنت بدون قطع شدن وصل میشود.

 • Traffic Shaping

اگر بخواهید برای کاربرانی که به صورت پویا توسط Queue محدودیت پهنای باند دانلود و آپلود اعمال کنید، در حالی که با استفاده از PPPOE یا PPTP به میکروتیک وصل میشوند؛ در توضیحی ساده تر: بخواهید برای هر کاربر یک Queue به صورت خودکار ایجاد شود، میتوانید از سرویس Traffic Shaping در میکروتیک استفاده کنید.

 • Gateway Settings

آدرس Gateway یعنی آدرسی که اگر کامپیوتر شما توانایی مسیریابی مقصد Package را نداشت، از Gateway به این منظور استفاده میکند؛ به عبارتی هر پکیجی را که نتواند مقصد آن را شناسایی کند به آدرس Gateway خواهد فرستاد، حتی زمانی که میخواهید در روتر اینترنت داشته باشید و کاربران متصل به روتر نیز اینترنت داشته باشند باید در کلاینت ها آدرس Gateway را اینترفیس روتر قرار دهید و در روتر نیز یک Gateway به همین منظور تعریف کنید.

 

نصب سیستم عامل میکروتیک

بهتر است به این نکته توجه داشته باشید با توجه به اینکه میکروتیک جزو سرویس های هسته لینوکس میباشد، نصب سیستم عامل میکروتیک در سرور مجازی به نوعی واژه درستی محسوب نمیشود و در حالت عادی میتوانید نصب میکروتیک در مجازی ساز را مد نظر داشته باشید؛ در بخش معرفی نیز توصیه شده است که میکروتیک یک نوع از سرور مجازی لینوکس میباشد❗

این بخش از مقاله به نحوه نصب میکروتیک در مجازی ساز بصورت مرحله به مرحله اشاره خوهد داشت؛ همچنین، در ادامه مجازی ساز هایی که میتوانید جهت نصب میکروتیک استفاده کنید نیز نام برده میشوند؛

معمولاً میکروتیک را توسط مجازی ساز های زیر نصب میکنند:

 • Citrix
 • VMWare ESXi
 • VirtalBOX
 • Vmware WorkStation
 • Hyper-V

پیش نیاز های لازم جهت نصب میکروتیک

 1. 128 مگابایت رم
 2. 1 گیگابایت حافظه
 3. یک هسته پردازنده (CPU)
 4. سیستم عامل لینوکس 32 بیت CentOS 7/8

 

سوالات متداول

 

میتوانید یا پروتکل وب یا Winbox، دسترسی لازم را به سرور میکروتیک با توزیع مورد نظر داشته باشید؛ به همین منظور میتوانید به مقاله با عنوان وصل شدن و اتصال به سرور مجازی میکروتیک از آسام سرور، مراجعه نمایید و دسترسی لازم را داشته باشید.

 

نکته: توجه داشته باشید که هارد دیسک با پیشفرض VMware از نوع SCSI می باشد که توسط RouterOS شناسایی نمی شود؛ شما باید هارد دیسک پیشفرض را حذف و یک هارد دیسک از نوع IDE اضافه کنید.

نکته: میتوانید از کانفیگ VHDX که میکروتیک برای مجازی ساز Hyper-V به کاربرده است نیز استفاده کنید؛ اما با توجه به امکانات بیشتر Vmware نسبت به مجازی ساز های دیگر و پایداری بهتر با میکروتیک، مجازی ساز پیشنهادی ما Vmware WorkStation خواهد بود❗

بزودی این مقاله با آموزش کامل نصب میکروتیک در مجازی ساز Vmware بروز رسانی خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل خود را را با خیال راحت وارد کنید، چون نمایش داده نخواهد شد

4 + 4 =