شما برای مطالعه این مقاله فقط 7 دقیقه وقت نیاز دارید

what-is-pip-in-python

Pip در پایتون چیست؟ چگونه مدیر پکیج پایتون را نصب کنیم؟

3.3/5 - (3 امتیاز)

ابزارهایی که برای مدیریت کردن پکیج ها در پایتون استفاده می شود، مدیر پکیج یا package manager گفته می شود. در پایتون به صورت پیش فرض از pip به عنوان مدیر پکیج استفاده می شود. زبان های برنامه نویسی دیگر هم مدیرپکیج خودشان را دارند. زبان برنامه نویسی جاوا از nmp استفاده می کند و رابی از gem و نت از مدیربسته NuGet استفاده می کند. در پایتون هم می توانید به کمک pip پکیج هایی که بخشی از کتابخانه استاندارد نیستند را نصب و مدیریت کنید.
تعریف مختصری از pip را ارائه دادیم، اما در ادامه می خواهیم با pip بیشتر آشنا شویم و حتی آموزش نصب مدیر پکیج پایتون را در اختیار شما قرار دهیم. پس همراه ما باشید

هر زبان برنامه نویسی یک مدیرپکیج برای مدیریت بسته هایش دارد که این مدیر پکیج در پایتون، pip نام دارد.

PIP چیست؟

اگر در بازار سرمایه فعالیت داشته باشید، با اصطلاح PIP آشنا هستید یا به گوشتان خورده است. سازندگان و توسعه دهندگان پایتون از این واژه برای نامیدن یکی از ابزارهایشان استفاده می کنند.
در بالاتر هم اشاره کردیم که PIP مدیر بسته های غیراستاندارد در زبان برنامه نویسی پایتون است. اگر بخواهیم به صورت ساده تر PIP را توضیح دهیم، باید بگوییم که PIP به شما این امکان را می دهد که بتوانید پکیج هایی را که بخشی از کتابخانه استاندارد پایتون نیستند را نصب و مدیریت کنید (یعنی آن دسته از پکیج هایی که کاربران پایتون آن ها را ایجاد کرده اند).
تا اینجا احتمالا PIP را غیرضروری و غیرمهم ارزیابی کرده اید! اما صبر کنید؛ حقایقی درمورد PIP وجود دارد که اگر بدانید احتمالا نظرتان در موردش تغییر کند. برای مثال از نسخه 3.4 PIP برای پایتون 3 و از نسخه 2.7.9 برای پایتون 2 در برنامه نصبی پایتون استفاده شده است. به راحتی می توان این موضوع را درک کرد که PIP ابزار مهمی برای برنامه نویس هایی است که از زبان برنامه نویسی پایتون استفاده می کنند.
حالا که با اهمیت PIP آشنا شدید، احتمالا این سوال برایتان ایجاد شده است که از کجا بفهمیم PIP روی سیستم ما نصب شده است یا خیر؟

آیا PIP روی سیستم ما نصب شده است یا خیر؟

زمانی که پایتون را نصب می کنید، PIP هم به صورت اتوماتیک نصب می شود، اما در صورتی که می خواهید از نصب شدن PIP اطمینان حاصل کنید، استفاده از کد زیر می تواند به شما کمک کند. این کد باید در سیستم عامل لینوکس و در قسمت Bash و در سیستم عامل ویندوز در قسمت cmd وارد کنید:

$ pip --version

پس از آنکه این کد را وارد کردید، احتمالا نتیجه زیر را مشاهده می کنید:

pip 18.1 from C:\Python37\lib\site-packages\pip (python 3.7)

در این نتیجه که برایتان نشان داده شده است، می توانید به راحتی متوجه شوید که PIP دقیقا کجا نصب شده است. اگر PIP نصب نشده باشد، از روش زیر برای نصب آن اقدام کنید.

نصب PIP در پایتون

در اینجا به شما آموزش می دهیم که چگونه بر اساس سیستم عاملی که دارید، PIP را روی نصب کنید:

نصب PIP روی ویندوز

اگر از نسخه های ویندوز 7، 8.1 و 10 استفاده می کنید، این روش برایتان مناسب است:

اولین کاری که باید انجام دهید، این است که اسکریپت نصب get-pip.py را دانلود کنید. البته توجه داشته باشید اگر نسخه پایتون 3.2 است، باید از نسخه اسکریپت get-pip.py استفاده کنید. ما لینک های لازم را برایتان قرار داده ایم که با کلیک روی این لینک ها و انتخاب گزینه save as… می توانید فایل دانلود شده را در هرکجا که خواستید، ذخیره کنید.
دومین کاری که باید انجام دهید، این است که ابزار خط فرمان را باز کنید و از آن جا به همان محل get-pip.py بروید.
در نهایت دستوری که برایتان آورده ایم را اجرا کنید:

python get-pip.py

آموزش نصب PIP بر روی مک

در سیستم های جدیدتر مک، پایتون و PIP از پیش نصب شده اند و اگر نسخه پایتون شما قدیمی باشد، نمی توانید کارهای جدیدتر را به کمک آن توسعه دهید، به همین دلیل توصیه ما این است که از نسخه های جدیدتر پایتون و pip استفاده کنید.
اگر قصد دارید که از نسخه پایتون استفاده کنید، pip برای آن وجود ندارد، شما می توانید آن را به کمک دستور زیر در پنجره ترمینالتان نصب کنید:

sudo easy_install pip

درصورتی که می خواهید نسخه آپدیت پایتون را نصب کنید، این کار را می توانید به کمک Homebrew این کار را انجام دهید. Homebrew یک نرم افزار رایگان و اپن سورس است که به صورت اختصاصی برای مدیریت بسته های نرم افزاری مک استفاده می شود.
برای آنکه ادامه مراحل را طی کنید، باید این اطمینان را داشته باشید که Homebrew روی سیستم شما نصب شده است.
نصب کردن پایتون به کمک Homebrew نیاز به خط دستور زیر نیاز دارد:

brew install python

در صورتی که دستور بالا را اجرا کنید، آخرین نسخه پایتون به همراه pip روی سیستم شما نصب می شود. اگر توانستید موفق به نصب شوید، اما pip را نداشته باشید، نیاز است که از طریق دستور زیر که برایتان آورده ایم، دوباره پایتون را لینک کنید.

brew unlink python && brew link python

نصب کردن pip روی لینوکس

اگر پایتون از پیش روی توزیع لینوکس مورد استفاده شما نصب شده باشد، شما می توانید از ابزار مدیریت بسته خود سیستم، اقدام به نصب کردن pip کنید.
این کار اولویت بالاتری دارد، چراکه نسخه هایی از پایتون که از طرف سیستم نصب شده اند، با اسکریپت get-pip.py که در بالاتر اشاره کردیم (در سیستم عامل ویندوز و مک) ندارند.

Advanced Package Tool (Python 2.x)
sudo apt-get install python-pip Advanced Package Tool (Python 3.x) sudo apt-get install python3-pip
 pacman Package Manager (Python 2.x)  sudo pacman -S python2-pip pacman Package Manager (Python 3.x) sudo pacman -S python-pip Yum Package Manager (Python 2.x)  sudo yum upgrade python-setuptools sudo yum install python-pip python-wheel Yum Package Manager (Python 3.x) sudo yum install python3 python3-wheel Dandified Yum (Python 2.x) sudo dnf upgrade python-setuptools sudo dnf install python-pip python-wheel Dandified Yum (Python 3.x) sudo dnf install python3 python3-wheel Zypper Package Manager (Python 2.x) sudo zypper install python-pip python-setuptools python-wheel
 Zypper Package Manager (Python 3.x) sudo zypper install python3-pip python3-setuptools python3-wheel

نصب کردن pip روی سیستم عامل Raspberry Pi (رزبری پای)

اگر شما هم جزو کاربرانی هستید که از بوردهای رزبری پای استفاده می کنید، از آن جایی که سیستم عامل رسمی اختصاص یافته و ارائه شده از سوی بنیاد رزبری پای است به احتمال زیاد Raspbian روی برد شما نصب شده است.
شما می توانید سیستم عامل هایی مانند اوبونتو را هم نصب که البته باید دستوراتی که در نصب pip در لینوکس بیان کردیم، را طی کنید.
اگر شما از نسخه های Raspbian Jessie استفاده می کنید، pip به صورت پیش فرض روی آن نصب شده است. توصیه ما این است که به جای آن که از نسخه های قدیمی Raspbian (مانند Wheezy یا Jessie Lite) سیستم عامل خودتان را به نسخه Jessie ارتقا دهید.
اما این به این معنا نیست که اگر روی نسخه های قدیمی تر این سیستم عامل کار می کنید، نمی توانید pip نصب کنید؛ از کد زیر برای نصب کردن pip می توانید کمک بگیرید:
برای نصب کردن pip روی نسخه های 2 پایتون از کد زیر باید استفاده کنید:

sudo apt-get install python-pip

و برای نصب کردن pip روی نسخه های 3 پایتون، باید از کد زیر استفاده کنید:

sudo apt-get install python3-pip

کسانی که از سیستم عامل Raspbian استفاده می کنند، کاربران پایتون نسخه2، باید از PIP استفاده کنند و کاربران نسخه 3 پایتون باید PIP3 را نصب کنند.
تا اینجا روش نصب PIP روی تمام سیستم عامل ها را بیان کردیم. اکنون می خواهیم به شما یاد بدهیم که چگونه با PIP کار کنید.

کلیک کنید  نصب پایتون در سرور مجازی

آموزش کار با PIP

نصب کردن و داشتن pip به تنهایی کافی نیست و شما باید بتوانید با آن به خوبی کار کنید. برای کار کردن با آن، ما آموزش های لازم را در اختیار شما قرار می دهیم.

آموزش نصب پکیج با pip

پکیج ها و ماژول های زیادی توسط پایتون برای برنامه نویسان منتشر شده است. از آنجایی که پایتون یک جامعه بسیار فعال دارد، این جامعه بزرگ مجموعه بیشتری از پکیج ها را ارائه می کند و سبب افزایش لیست این پکیج ها می شوند. در صورتی که دوست داشته باشید به این پکیج ها دسترسی داشته باشید، می توانید به آن ها در سایتی به نام pypi دسترسی داشته باشید.
پس از آن که پکیجی که می خواستید را در سایت گفته شده پیدا کردید، باید از دستور زیر برای نصب کردن پکیج استفاده کنید:

pip install pkg

دقت داشته باشید که به صورت عینی این کد را وارد نمی کنید، بلکه به جای کلمه pkg اسم پکیجی که می خواهید نصب کنید را وارد می کنید. به همین سادگی pip به صورت اتوماتیک به سراغ سایت گفته شده می رود و پکیج مورد نظر شما را پیدا می کند و آن را نصب می کند!

کدهای مورد استفاده از pip

ما تمامی کدهایی که شما نیاز دارید تا در pip با آن ها کار کنید را برایتان آورده ایم. این کدها را حتما در جایی ذخیره کنید، چرا که حتما به آن ها نیاز پیدا خواهید کرد.
کدهایی که برای حذف کردن پکیج ها در pip نیاز هستند:
در صورتی که می خواهید یک پکیجی را که از پیش در pip نصب شده است را حذف کنید، باید از دستور زیر استفاده کنید:

pip uninstall pkg

کلمه pkg را با نام پکیجی که می خواهید، جایگزین کنید.
پکیج هایی که می خواهید را در pip پیدا کنید
کد کوتاه زیر به شما کمک می کند تا بتوانید پکیج هایی که در pip نصب کرده اید را پیدا کنید:

pip list

استفاده از کد زیر نیز به شما این امکان را می دهد که بتوانید پکیج هایی که نصب کرده اید را به صورت فایل متنی داشته باشید.

pip freeze >> requirements.txt

از فایل requirements برای نصب کردن دسته جمعی پکیج ها استفاده کنید
می توانید از لیست پکیج ها استفاده کنید و به pip این دستور را بدهید که تمام پکیج های لیست را برایتان نصب کند. برای این کار می توانید از دستور زیر استفاده کنید:

pip install -r requirements.txt

پکیج ها را روی اکانت یک کاربر خاص در pip نصب کنید

این احتمال وجود دارد که سطح دسترسی شما در یک پروژه محدود باشد و شما اجازه دسترسی به اکانت ادمین اصلی را نداشته باشید. در این وضعیت شما می توانید از کدی که در زیر برایتان آورده ایم، برای نصب کردن پکیج ها روی حساب و نام کاربری خودتان استفاده کنید:

pip install --user pkg

سخن آخر
ما همیشه تلاش می کنیم تا به تمامی سوالات شما که با حوزه تخصصی ما مرتبط است را به صورت جامع و کامل پاسخ دهیم و شما را از هر منبع دیگری بی نیاز کنیم. در این مقاله نیز همانطور که قول داده بودیم، به تمامی سوالات شما در مورد مدیر پکیج پایتون پاسخ دادیم و به شما گفتیم که چگونه آن را نصب کنید و چگونه با آن کار کنید.
در صورتی که هنوز سوالی یا ابهامی برایتان باقی مانده است، در قسمت نظرات با ما مطرح کنید تا در سریعترین زمان ممکن به شما پاسخ دهیم. اگر تجربه ای از کارکردن با pip دارید، خوشحال می شویم با ما به اشتراک بگذارید.

 

سوالات متداول:

مطالب مشابهی که شاید علاقمند باشید

32 تا حرف داریم ولی باهاش می تونیم حرف بزنیم، ارتباط برقرار کنیم، آثار هنری خلق کنیم، آموزش بدیم، محبت کنیم، نفرت بورزیم و... برای همین دنیای کلمات، برای من جذاب ترین دنیاست. منم تصمیم گرفتم نویسنده بشم تا با 32 تا حرف فارسی، کلی مقاله آموزشی بنویسم و هم معلم باشم و هم نویسنده. سعی می کنم ساده و روان بنویسم تا هیچوقت از یاد گرفتن خسته نشید و لذت ببرید.

دیدگاه های شما

برای دریافت این مقاله لطفا ایمیلتان را وارد کنید

می توانید مقاله را دانلود کنید یا پرینت بگیرید