شما برای مطالعه این مقاله فقط 16 دقیقه وقت نیاز دارید

windows-vps-applications

کاربرد های سرور مجازی ویندوز

4.2/5 - (5 امتیاز)

اینکه بدون نیاز به پرداخت هزینه زیاد، صاحب یک سرور قدرتمند شوید و با انگیزه و هیجان بیشتری برای موفقیت کسب و کار خود تلاش کنید، معجزه ای است که با خرید سرور مجازی ویندوز به خود هدیه می دهید.

سرورمجازی ویندوز، یک سرور با سیستم عامل ویندوز است که بسیار محبوب برای کاربران مایکروسافت به شمار می رود با امکانات و مزایایی چون آسانی در استفاده و امکان سفارشی سازی، مدیریت و نگهداری راحت داده ها باعث توجه کاربران به آن شده است.

مسلماً سودمندترین، محبوب ترین و کارآمدترین ابزاری که امروزه بسیاری از کسب و کارها در اختیار دارند، سرور مجازی ویندوز یا به اختصار VPS است، محبوبیت ویندوز سرور بدین علت است که به کاربران اجازه پیکر بندی سرورها را می دهند تا در این زمینه آزادی عمل داشته باشند، انبوهی از عملکرد کاربردی را برای توسعه و آزمایش نرم افزار ارائه می دهند و همچنین می توانند انواع مختلفی از خدمات و برنامه های کاربردی مختلف را میزبانی کنند،

مقدمه ای بر میزبانی VPS

با میزبانی اشتراکی، سایت شما روی یک سرور در کنار سایت های دیگر زندگی می کند و منابع آن را به اشتراک می گذارد. این برخلاف هاست اختصاصی است که در آن یک یا چند سرور میزبان یک سایت واحد هستند. میزبانی VPS اغلب یک «ترکیبی» از میزبانی مشترک و اختصاصی در نظر گرفته می شود، زیرا شامل عناصر اصلی هر دو است.

هنگامی که یک برنامه VPS دارید، سایت شما همچنان در همان سرور فیزیکی مانند سایر کاربران قرار دارد؛ با این حال، هر حساب VPS عملاً پارتیشن بندی شده است. هر سرور مجازی سیستم عامل مخصوص به خود را دارد که منابع آن به یک سایت اختصاص داده شده است؛ این اغلب منجر به سطح بالاتری از عملکرد و امنیت می شود.

سرور اختصاصی، هزینه بالاتری نسبت به هاست اشتراکی و هزینه پایین تری از هاست اختصاصی دارد و همچنین سیستم عاملی که روی سرور شما نصب است، نیز بر هزینه نهایی VPS شما تاثیر گذار است.

اگرچه بسیاری از صاحبان وب سایت با یک برنامه میزبانی مشترک اولیه شروع می کنند، اما ممکن است همچنان گزینه مناسبی نباشد زیرا وب سایت شما توجه بیشتری را به خود جلب می کند، اگر سطح ترافیک شما افزایش یافته است، ممکن است زمان آن رسیده باشد که ارتقا دهید.

یک برنامه میزبانی سرور خصوصی مجازی (VPS) سیستم عامل مجزا، فضای دیسک و پهنای باند خود را برای سایت شما فراهم می کند، این یک تضاد کامل با برنامه های میزبانی مشترک است که در آن منابع با بسیاری از کاربران دیگر به اشتراک گذاشته می شود، میزبانی VPS شما را قادر می سازد تا خدمات بهینه تری را برای بازدیدکنندگان خود ارائه دهید که بسیار ضروری است زیرا سایت شما واقعاً شروع به رشد می کند.

سیستم‌ عامل برنامه میزبانی شما، مانند ویندوز یا لینوکس، هسته سرور شما را تشکیل می‌دهد و تعیین می‌کند کدام برنامه‌ها را می‌توانید نصب کنید، وظایف کلیدی چقدر طول می‌کشد و حتی عملکرد سرور شما چقدر خوب است؛ برنامه های مبتنی بر ویندوز برخی از محبوب ترین گزینه ها هستند، زیرا سطح بالایی از پشتیبانی فنی و امنیت را ارائه میدهند.

در جهت تکمیل مفهوم سرور مجازی می توانید نگاهی به مقاله سرور مجازی VPS چیست و سرور مجازی ویندوز چیست نیز داشته باشید❗

 

انواع نسخه های ویندوز سرور

انواع گوناگونی از ویندوز سرور با کاربرد های ویژه وجود دارد عبارت اند از:

 • 1993  Windows NT 3.1 Advanced Server
 • 1994  Windows NT 3.5 Server
 • 1995 Windows NT Server 3.51
 • 1996 Windows NT Server 4.0
 • Windows Server 2000
 • Windows Server 2003
 • 2005 Windows Server 2003 R2
 • Windows Server 2008
 • 2009 Windows Server 2003 R2
 • Windows Server 2012
 • Windows Server 2016

1993  Windows NT 3.1 Advanced Server

مایکروسافت ویندوز NT در دو نوع ارائه می شود: یک نسخه عادی و کاری و یک نسخه سرور!

برنامه‌ها از تعامل مستقیم با سخت‌افزار در یک سیستم عامل 32 بیتی به دلیل مانع انتزاعی سفت و سخت جلوگیری شدند!

1994  Windows NT 3.5 Server

پشتیبانی یکپارچه TCP/IP و Winsock توسط مایکروسافت با آپدیت امکانات کلیدی شبکه، در این نسخه از ویندوز گنجانده شده است…

1995 Windows NT Server 3.51

مایکروسافت ویندوز سرور را به گونه ای تغییر داده است که سرعت آن را افزایش داده و حافظه را کاهش داده است، با استفاده از پشته شبکه، این سیستم عامل ویندوز بهبود یافته است و امکان ارائه خدمات سریع تر را فراهم می کند.

به لطف پشتیبانی ارتباطی بهبودیافته برای مشاغلی که از هر دو ویندوز سرور استفاده می کنند، کاربران می توانند از یک اعتبار واحد برای دسترسی به خدمات از هر دو سرور NT و NetWare Windows استفاده کنند.

1996 Windows NT Server 4.0

مایکروسافت رابط کاربری 95 را برای استفاده در سیستم عامل سرور خود تغییر داده است، خدمات اطلاعات اینترنتی (که اکنون IIS نامیده می شود) یک ویژگی جدید در این نسخه سیستم عامل است که به سرور اجازه می دهد به عنوان یک سرور اطلاعات (IIS) عمل کند.

سرور مجازی ویندوز

Windows Server 2000

سرویسی که اطلاعات شبکه مانند داده ها، سیستم ها و خدمات کاربر را ذخیره و نگهداری می کند، ابتدا در ویندوز 2000 معرفی شد؛ رمزگذاری داده ها و دسترسی به اشتراک گذاری فایل ممکن است در یک شبکه کامپیوتری ارائه شده توسط یک ارائه دهنده خدمات، مانند یک شبکه خصوصی مجازی، انجام شود.

مدیران ممکن است از این سرویس برای اجرای وظایف مختلف در رایانه های شخصی شبکه ارائه دهندگان خدمات استفاده کنند؛ مانند:

 • پیکربندی شبکه خصوصی مجازی
 • رمزگذاری داده ها
 • دسترسی به اشتراک فایل ها

Windows Server 2003

مدیران ممکن است از یک نرم افزار Windows 2003 برای اختصاص یک کنترل کننده دامنه DNS خاص به یک سرور اختصاصی یا سرویس DNS استفاده کنند.

2005  Windows Server 2003 R2

جنبه های امنیتی و ایمنی ویندوز سرور 2003 در این نسخه از سیستم عامل ارتقا یافته است.

Windows Server 2008

نرم‌افزار مجازی‌سازی Hyper-V، مجموعه‌ای از سرویس‌هایی که از توقف سایر سرویس‌ها جلوگیری می‌کند، نمایش رویداد، Server Core و رابط مدیریت سرور همگی به این نسخه از ویندوز سرور معرفی شده‌اند که قبلاً در چهار نسخه منتشر شده بود.

2009  Windows Server 2003 R2

سرویس RDS به همراه سایر پیشرفت‌ها از جمله بهبود قابلیت استفاده و دسترسی به خدمات ترمینال در این نسخه از سیستم عامل توسط مایکروسافت دوباره بر روی آن نصب شد.

کاربران راه دور از پیشرفت‌های DirectAccess و BranchCache در این نسخه بهره خواهند برد.

Windows Server 2012

اسم رمزی ویندوز 2012 «سیستم عامل ابری» است، در نتیجه توجه مایکروسافت به ویژگی های ابری در این نسخه از ویندوز سرور قرار گرفت.

در این نسخه ویژگی های جدیدی را خواهیم داشت؛ از جمله:

 • سوئیچ مجازی Hyper-V
 • Replica Hyper-V
 • فضای ذخیره سازی
 • سیستم فایل

این نسخه ویندوز سرور نیز همچون موارد ذکر شده در ۴ نسخه منتشر شده است.

Windows Server 2016

چندین ویژگی جدید به این نسخه اضافه شده است تا مایکروسافت را به فضای ابری نزدیک کند، مایکروسافت NanoServer را معرفی کرد، سرور ایمن‌تر و در تلاشی برای کاهش بردار حمله attack vector بود.

Windows Server 2019

خانواده سیستم عامل های Windows NT شامل این نسخه از سیستم عامل سرور مایکروسافت می شود؛ ویندوز سرور 2019 علاوه بر اتصال به Azure، سطوح بیشتری از محافظت را اضافه می کند تا شما را قادر سازد برنامه ها و زیرساخت های پویا و جدیدی را بسازید.

جالب اینجاست که Windows Server 2019 در 20 مارس 2018 معرفی شد و پیش نمایش آن در همان روز در دسترس توسعه دهندگان قرار گرفت، اما تا 2 اکتبر 2018 در دسترس عموم قرار نگرفت.

سرور مجازی ویندوز چیست

امکانات VPS ویندوز و مواردی استفاده از آن

یکی از محبوب ترین چیزهایی که می توانید با میزبانی ویندوز وی پی اس پیدا کنید، سهولت استفاده از آن است؛ برای راه اندازی VPS نیازی به دانش فنی نیست، با این حال، اگر دانش فنی روی رایانه ندارید، تنظیم VPS در حالت عادی دشوار است؛ این به دلیل نحوه تنظیم آن است، گزینه های زیادی در دسترس است و استفاده از نرم افزار نسبتاً ساده است، اگر درک اولیه ای از کامپیوتر و شبکه های کامپیوتری دارید، می توانید از VPS خود به راحتی استفاده کنید.

شما همچنین می توانید نرم افزار خود را نصب کنید که به شما امکان می دهد فایل های موجود در سرور خود را پیگیری کنید، می توانید مطمئن شوید که داده های شما ایمن و نگهداری از آن بسیار آسان میباشد.

همیشه ایده خوبی است که از سیستم عامل خود در هنگام استفاده از سرور میزبان خود استفاده کنید زیرا این به شما امکان می دهد در هنگام استفاده آن از یک تجربه روان لذت ببرید؛ از آنجایی که میزبانی ویندوز وی پی اس تا حدودی با سرورهای دیگر متفاوت است، میتوانید کنترل بسیار بیشتری روی سرور نسبت به سرور اختصاصی داشته باشید؛ همچنین می توانید سفارشی سازی های زیادی را انجام دهید.

حال چه امکاناتی توسط ویندوز وی پی اس ارائه شده است؟ در اینجا چند نمونه آورده شده است:

انواع برنامه های اشتراک گذاری فایل و پشتیبان گیری در ویندوز وی پی اس وجود دارد؛ برنامه پیش‌فرض همراه با اشتراک شما امکان FTP و rsync را میدهد؛ این برنامه ها به شما این امکان را می دهند که از رایانه های مختلف به فایل های خود دسترسی داشته باشید و آن ها را به یک مکان مرکزی انتقال دهید.

VPS به شما امکان می دهد نرم افزار، سخت افزار و سیستم عامل خود را نصب و مدیریت کنید، شما همچنین می توانید سیستم عامل خود را ایجاد کنید یا از یک توزیع از پیش نصب شده مانند Red Hat استفاده کنید و می توانید چندین نسخه از سیستم عامل خود را ایجاد و نصب کنید، همچنین می توانید چندین ماشین مجازی ایجاد کنید و از یک یا دو در یک زمان استفاده کنید.

می توانید منابع نامحدود یا سرورهای خصوصی مجازی داشته باشید که یک سرور کامل را در اختیار شما قرار می دهند؛ پس از ایجاد یک سرور اختصاصی، فقط به منابع موجود در سرور فیزیکی خود دسترسی خواهید داشت.

همچنین می‌توانید حساب‌های کاربری و گذرواژه‌های مختلفی را خودتان تنظیم کنید و داده های خود را در ویندوز وی پی اس ویرایش کنید؛ به راحتی از هر رایانه ای فایل‌ها و یا نرم افزاری را تغییر یا اضافه کنید.

یکی دیگر از ویژگی های عالی ویندوز وی پی اس این است که می توانید وب سایت ها و پایگاه های داده را به راحتی نصب و پیکربندی کنید؛ اگر می خواهید سرور ایمیل خود را میزبانی کنید یا چندین وبلاگ داشته باشید، سرور مجازی ویندوز راه حل بسیار خوبی است.

حتی می توانید کنترل پنل دلخواه خود را برای مدیریت و نظارت بر سرور خود ایجاد کنید و همچنین انعطاف پذیری که با ویندوز وی پی اس ارائه می شود بی نظیر است؛ می‌توانید نرم‌افزارها یا ویژگی‌های مختلفی را نصب کنید که به شما کمک می‌کند سریع‌تر، با امنیت بیشتر و با به‌روزترین و مؤثرترین فناوری موجود کار کنید.

کاربرد های سرور مجازی ویندوز

سرورهای پست الکترونیکی: یکی از رایج ترین و محبوب ترین کاربردهای ویندوز وی پی اس این روزها استفاده از آن برای اجرای سرورهای ایمیل ویژه است، یکی از مزایای اصلی این کار این است که می‌تواند به کاربران کنترل مستقیمی بر سرویس‌های ایمیل مختلف ارائه دهد، نه اینکه به‌جای آن صرفاً آن‌ها را بدون هدف از طریق سیستم‌های خدمات مشترک مختلف عبور دهد. ویندوز وی پی اس از نرم افزار رمزگذاری ویژه ای استفاده می کند که به نوبه خود محیط ایمیل ایمن تری را فراهم می کند. به همین دلیل، بسیاری از مشاغل با مشخصات بالا اکنون از ویندوز VPS به عنوان سرور ایمیل خود استفاده می کنند.

برای میزبانی وب: مسلماً رایج ترین استفاده از VPS ویندوز این است که برای میزبانی وب توسط وب سایت هاست استفاده شود؛ برخلاف سایت‌های میزبانی مشترک که اجازه نصب و سفارشی‌سازی نرم‌افزار را بدون اجازه و مجوز مدیر نمی‌دهند، با ویندوز وی‌پی‌اس، کاربر پرداخت‌کننده VPS کنترل کاملی بر سرور دارد و می‌تواند هر نرم‌افزاری و هر کدام را نصب کند؛ میتواند منجر به افزایش عملکرد و کاربرپسندی برای وب سایت های مختلف شود.

شما می توانید وب سایت خود را از طریق سرور خصوصی مجازی ویندوز اجرا کنید؛ به عنوان مثال، می توانید سرور Wamp یا Xampp را نصب کنید و وب سایت FTP/Apache را اجرا کنید!

برای پشتیبان‌گیری: یکی دیگر از استفاده‌های بسیار رایج و محبوب برای ویندوز وی‌پی‌اس، اهداف پشتیبان‌گیری است؛ پشتیبان گیری آفلاین از داده های حیاتی کاملاً ضروری است، به خصوص در صورت خرابی سیستم یا سایر مسائل مشابه؛ ویندوز وی پی اس قادر است مجموعه ای از کپی های اضافی از نسخه های پشتیبان مختلف را در مکان های فیزیکی مختلف جهانی نگه دارد و در نتیجه، در صورت بروز هرگونه مشکل اضطراری، بازیابی فایل ها و داده ها بسیار آسان تر می شود و همچنین موارد اضافی را در اختیار شما قرار می دهد.

به عنوان یک دسکتاپ مجازی: با میزبانی برنامه های مختلف بر روی یک VPS، کاربران می توانند یک دسکتاپ مجازی منحصر به فرد و شخصی ایجاد کنند که اساساً مانند یک دسکتاپ معمولی در یک رایانه معمولی به نظر می رسد و عمل می کند.

در نتیجه، سازمان‌ها در واقع سود می‌برند زیرا از ترمینال‌ هایی که به عنوان پایانه‌های «گنگ» شناخته می‌شوند استفاده می‌کنند که به آن ها در صرفه‌جویی در هزینه کمک می‌کند، دلیل اصلی این امر این است که دیگر نیازی به استفاده از نیروی گران قیمت و پرهزینه رایانه روی دسکتاپ رایانه نخواهد بود، زیرا برنامه‌ها در عوض بر روی فضای ابری میزبانی می‌شوند و به جای آن از طریق VPS ویندوز اجرا می‌شوند و این امر باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌شود.

برای میزبانی برنامه ها: یکی دیگر از کاربردهای عالی VPS ویندوز، میزبانی مجموعه ای از برنامه های مختلف محبوب در دستگاه های ویندوز است؛ به عنوان مثال، برنامه هایی مانند اکسل، پاورپوینت، آفیس و Outlook همگی می توانند روی VPS میزبانی شوند.

کلیک کنید  مراحل ساده تغییر دامنه در سی پنل و دایرکت ادمین

FOREX: معامله گران فارکس نمی توانند به اندازه کافی از ویندوز VPS استفاده کنند، یعنی به این دلیل که سیستم های معاملاتی فارکس منحصر به فرد باید در محیطی با زمان پاسخ دهی سریع که در میلی ثانیه اندازه گیری و میزبانی شوند؛ وب‌سایت‌ها دائماً باید در دسترس باشند و اتصالات باید همیشه برقرار باشند، حتی در مواقع قطعی برق!

سیستم‌های Windows VPS همه موارد ذکر شده را علامت می‌زنند، به همین دلیل است که معامله‌گران فارکس به معنای واقعی کلمه به لطف Windows VPS میلیاردها دلار درآمد کسب کرده‌اند.

ویندوز VPS

بازی‌های چندنفره: بازی‌های چندنفره آنلاین بار دیگر بسیار مد شده‌اند، همان‌طور که برای چندین دهه در حال حاضر بوده‌اند و یکی از کارهای بسیار لذت‌بخشی که می‌توان از طریق Windows VPS انجام داد، میزبانی بازی‌های چندنفره برای کمک به گیمرهای آنلاین از سراسر جهان است.

برای برنامه‌های حیاتی مأموریت: برای برنامه‌های حیاتی مأموریت، یا برنامه‌هایی که به طور ناگهانی افزایش چشمگیری در بارهای پردازشی را تجربه می‌کنند، افزونگی حیاتی است؛ یکی دیگر از مزایای بزرگ استفاده از وی پی اس ویندوز این است که با استفاده از آن برای اجرای کپی های متعدد از برنامه های کاربردی مختلف مأموریت های حیاتی، کاربران می توانند از تعادل بار و نظارت بر زمان واقعی سرویس ها و نرم افزارهای مختلف که کاملاً باید در حال اجرا باشند لذت ببرند و از آن بهره مند شوند و 24/7، 365 روز سال بدون هیچ وقفه ای در سرویس در دسترس است.

مرور RDP: اکثر افراد از Windows VPS برای مرور وب سایت های ممنوعه مانند Netflix که در کشورشان مجاز نیستند یا سایت های خرید مانند eBay استفاده می کنند، آن‌ها همچنین می توانند سایت های محبوبی مانند YouTube را تماشا کنند و اگر این سایت ها توسط کشور شما غیرفعال شده اند، می توانید از یک RDP برای تماشای آن‌ها استفاده کنید.

VPN: اگر می‌خواهید یک VPN (شبکه خصوصی مجازی) راه‌اندازی کنید، ویندوز VPS راه‌حلی است که توسط ارائه‌دهندگان VPN ارائه می‌شود؛ شما می توانید از VPS ویندوز برای پیکربندی آسان VPN در سیستم خود استفاده کنید.

ابزار سئو: حذف و برداشت یک پروکسی IP چندین بار طول می کشد؛ بنابراین، وقتی نوبت به Windows VPS می رسد، می توانید به راحتی از ابزارهای SEO مانند GSA و Scrape box برای حل مشکلات استفاده کنید.

به اشتراک گذاری فایل: یکی دیگر از ویژگی‌های خوب استفاده از Windows VPS اشتراک‌گذاری فایل بین رایانه شخصی و VPS است؛ شما به راحتی می توانید فایل ها را بین دستگاه های خود (همچنین موبایل) و سرور VPS انتقال یا همگام سازی کنید.

پروکسی: هنگامی که می خواهید IP واقعی خود را مخفی کنید، استفاده از یک پروکسی از طریق وی پی اس ویندوز خود یکی از راه حل های عالی است؛ شما به سادگی می توانید یک پروکسی را نصب کنید که از بین تمامی نرم افزارهای موجود در سرور پراکسی انتخاب شده است.

دانلود فایل های بزرگ: Windows VPS را می توان برای دانلود فایل های بزرگ مانند یک فایل پشتیبان در دستگاه خود استفاده کرد، شما به راحتی می توانید درایوهای محلی خود را روی ویندوز VPS خود نقشه برداری کنید و داده ها را با استفاده از RDP انتقال دهید.

تست اپلیکیشن: اگر توسعه‌دهنده‌ای هستید که نیاز به آزمایش یک برنامه جدید دارید، ویندوز VPS می‌تواند بستری برای آن فراهم کند، میدانید، توسعه دهندگان اندروید برای آزمایش و توسعه یک پروژه برنامه جدید به چندین رایانه شخصی نیاز دارند؛ بنابراین، استفاده از VPS ویندوز به آنها اجازه می دهد تا به راحتی برنامه (نرم افزار) را 24/7 اجرا کنند.

 سرور مجازی ویندوز در مقابل لینوکس

Windows VPS و Linux VPS دو نوع سیستم عامل مختلف هستند که در آن‌ها اولی برای صفحات وب مورد نیاز برنامه های خاص ویندوز ایده آل تر است، اما دومی محبوب ترین وب سرور است؛ در واقع، سیستم عامل ویندوز معمولاً برای اکثر کاربران معمولی هاست مورد نیاز نیست، لینوکس ترکیبی است به شکلی برای استفاده دسکتاپ و سرور که به آن توزیع لینوکس می گویند در حالی که ویندوز مجموعه ای از سیستم عامل های توسعه یافته توسط مایکروسافت است.

وقتی صحبت از مقایسه آنها به میان می آید، لینوکس گزینه ارزان تری است؛ منبع باز و رایگان است، تنها چیزی که برای آن هزینه می کنید سخت افزار است، به همین دلیل است که برنامه های میزبانی لینوکس بسیار ارزان تر از برنامه های ویندوز هستند؛ بنابراین نیازی به مجوز ندارد؛ بنابراین، اکثر سرورهای لینوکس رایگان هستند، لینوکس یک سرور خط فرمان است در حالی که عملکرد اصلی سرورهای ویندوز بر GUI (رابط کاربری گرافیکی) متکی است.

تفاوت دیگر در انعطاف پذیری پنل کنترل است، لینوکس نسبت به ویندوز انعطاف پذیری بیشتری دارد، می دانید، سی پنل تنها با لینوکس سازگار است و این گزینه لینوکس را به یک انتخاب محبوب در بین توسعه دهندگان و مشاغل تبدیل می کند؛ از جنبه سفارشی سازی و کاربر نهایی، سرور ویندوز ویژگی های بیشتری را در مقایسه با سرورهای لینوکس ارائه می دهد، همچنین هنگام در نظر گرفتن دیدگاه بازی، گزینه های مطلوب تری نسبت به لینوکس دارد.

به عنوان مثال، اگر قصد دارید از سیستم مدیریت پایگاه داده MSSQL یا چارچوب توسعه ASP.NET استفاده کنید، تنها انتخاب مناسب شما سرور ویندوز خواهد بود.

از طرف دیگر، در حالی که اجرای PHP، MySQL و سرورهای وب مانند Apache و Nginx در ویندوز غیرممکن نیست، اما انجام این کار بسیار دشوارتر است؛ بنابراین اگر می‌خواهید یک وبلاگ ساده وردپرس راه‌اندازی کنید، احتمالاً باید به سراغ سرور لینوکس بروید.

از لحاظ عملکرد ویندوز پس از هر بار به روزرسانی باید مجددا ارتقا درایورها یا نرم افزار ها نصب شود، همان‌طور که اطلاع دارید سیستم عامل ویندوز از رابط گرافیکی استفاده می کند در صورت عدم بهینه سازی می تواند از تمامی منابع استفاده کند؛ اما لینوکس با افزایش لود سیستم نیاز به راه اندازی دوباره سیستم ندارد و در مقایسه با ویندوز به میزان منابع کمتری احتیاج دارد. لینوکس همراه با SSH طراحی شده و از طریق خط فرمان یا command line مدیریت می شود.

تفاوت سرور مجازی ویندوز و لینوکس

البته که سرور های لینوکس به دلیل دسترسی مستقیم مدیران به سرور و امکان ویرایش کد ها نسبت به ویندوز امن تر به حساب می‌آیند؛ در لینوکس عموماً از کنترل پنل های cPanel، WHM و در ویندوز به طور کلی از Plesk استفاده می شود.

سرور مجازی ویندوز نرم افزار های خاصی از جمله ASP Classic،ASP.net،MySQL،C#،VB Development ۴؛ ولی اپلیکیشن های متن باز در لینوکس مانند PHP/Perl،ROR،Java،Python،SSH،CGI،FrontPage Extensions سازگاری بالایی دارند.

همان‌طور که ذکر کردیم وظیفه پشتیبانی سرورمجازی ویندوز بر عهده ی شرکت ارائه دهنده سرویس میزبانی ویندوز وی پی اس است اما لینوکس از انجمن عمومی برخوردار است که امکان رفع مشکل را در این مورد فراهم کرده است.

ممکن است بخواهید سطح تخصص فنی خود را در نظر بگیرید، پس از سال‌ها استفاده از ویندوز بر روی رایانه رومیزی خود، فکر کنید که نباید مشکلی در استفاده از ویندوز سرور داشته باشید؛ با این حال، این دو راه حل اهداف کاملاً متفاوتی را دنبال می کنند، بنابراین شما باید دانش خاصی در مورد مدیریت سرور داشته باشید.

به عنوان یک تازه کار، بهتر است به دنبال راه حل VPS مدیریت شده بروید و با میزبان خود بررسی کنید تا ببینید چه نوع ابزار و کمکی به عنوان بخشی از سرویس دریافت خواهید کرد؛ همچنین می توانید مقاله تفاوت سرور مجازی لینوکس با ویندوز و هاستینگ را برای درک بهتر مطالعه کنید❗

در جدول زیر یک جمع بندی کلی از تفاوت بین سرور مجازی ویندوز و لینوکس را خواهیم داشت:

سرور مجازی لینوکسسرور مجازی ویندوزویژگی ها
بلهخیرمنبع باز بودن
بلهخیررایگان بودن
بلهخیر بر اساس خط فرمان
بلهخیرانعطاف پذیری پنل کنترل
بلهخیرانجمن پشتیبانی
بلهخیرمقرون به صرفه بودن
بلهخیرامنیت بالا
خیربلهدسترسی به تنظیمات اصلی
خیربلهمجوز داشتن
خیربلهدارای رابط کاربری گرافیکی
خیربلهپشتیبانی مشتری
بلهبلهپشتیبان فنی

 

مزایا و معایب سرور مجازی ویندوز

بیش از 77 درصد از کامپیوترهای رومیزی و لپ تاپ امروزه بر روی ویندوز کار می کنند، برای بسیاری از شما، دیدن یک رابط گرافیکی آشنا هنگام شروع مدیریت یک سرور، بسیار خوشایند خواهد بود، این یک مزیت قطعی است، به خصوص برای کسانی که احساس راحتی نمی کنند با رابط خط فرمان کار کنند؛ با این حال، موارد دیگری نیز وجود دارد که باید در نظر گرفت.

قیمت واضح ترین عامل متمایز بین سرورهای میزبان ویندوز و لینوکس است، هزینه اشتراک محصولات مایکروسافت همیشه باید در هنگام تعیین بودجه هاست خود در نظر گرفته شود، در مقایسه، ماهیت منبع باز لینوکس از کاربران استقبال می کند تا انواع پلاگین ها و ابزارها را برای بهبود سیستم عامل توسعه دهند.

امنیت یکی دیگر از نکات مهمی است که باید هنگام انتخاب سیستم عامل خود در نظر بگیرید، با توجه به ماهیت انحصاری آن، تعداد تهدیداتی که دستگاه های ویندوز را هدف قرار می دهند همیشه در حال افزایش است و مجرمان سایبری از ضربه زدن به سرورهای مبتنی بر ویندوز ابایی ندارند.

در حالی که لینوکس در برابر حملات سایبری مصون نیست، به نظر نمی رسد که اغلب مورد هدف قرار گیرد، معماری منبع باز آن همچنین اجازه می دهد تا کد توسط تعداد زیادی از افراد بررسی شود که احتمال بیشتری دارد به سرعت اشکالات را شناسایی کرده و وصله ها را کنار هم قرار دهند.

فرآیند اعمال به روز رسانی با لینوکس نیز آسان تر است،  می توانید برنامه ها را به روز کنید و تغییرات قابل توجهی در پیکربندی سیستم عامل بدون نیاز به راه اندازی مجدد دستگاه ایجاد کنید، به احتمال زیاد ویندوز بعد از به‌روزرسانی‌های اصلی نیاز به راه‌اندازی مجدد دارد که با توجه به اینکه سعی می‌کنید یک وب‌سایت را میزبانی کنید و زمان خرابی را به حداقل برسانید، به سختی ایده‌آل است.

لینوکس به طور کلی در استفاده از منابع سخت افزاری سریع تر و کارآمدتر در نظر گرفته می شود، عملکرد سرور به عوامل مختلفی بستگی دارد، اما واقعیت این است که اگرچه مایکروسافت کارهای زیادی برای ساده کردن سیستم عامل خود انجام داده است، ویندوز هنوز در مقایسه با رقبای خود نسبتا سنگین است.

اگر این را در نظر داشته باشید و یک VPS کمی قدرتمندتر انتخاب کنید، دیگر نباید بر سرعت بارگذاری وب سایت شما تأثیر بگذارد؛ با این حال، در صورت افزایش ترافیک، سرور ممکن است در تلاش برای حفظ عملکرد در سطح مناسبی با سیستم‌عاملی که با منابع فشرده‌تر است مواجه شود.

سرور مجازی ویندوز

مزایای استفاده از محصول مایکروسافت

با این حال، استفاده از سیستم عامل منبع باز دارای معایبی است، از آنجایی که لینوکس به جای یک سازمان توسط یک جامعه توسعه یافته است، دریافت پشتیبانی فنی کمی دشوارتر است، اگر مشکلی با سیستم عامل دارید یا اگر با یک کار خاص مشکل دارید، می توانید از یک انجمن برای درخواست کمک از سایر کاربران و توسعه دهندگان استفاده کنید.

نمی توان گفت که چه زمانی پاسخ دریافت می کنید و هرگز نمیتوانید بدانید که آیا فردی که به شما کمک می کند به اندازه کافی آگاه است که این کار را انجام دهد یا خیر؛ با توجه به این واقعیت که شما سعی میکنید وب سایت خود را به طور 24 ساعته و 7 روز هفته در حال اجرا نگه دارید، به سختی یک وضعیت ایده آل است.

همراه با سیستم عامل، مایکروسافت یک کانال رسمی برای تماس با نمایندگی های پشتیبانی خود در اختیار شما قرار می دهد، به این معنی که می توانید منتظر پاسخ های مطمئن تر و سریع تر باشید؛ علاوه بر این، از آنجایی که توسعه ویندوز توسط یک شرکت انجام می شود، به احتمال زیاد نکات، آموزش ها و ویدیوهای مفیدی را در یک پایگاه دانش متمرکز پیدا خواهید کرد.

مزایای ویندوز برای مدیران

شاید ویندوز برای یک کاربر معمولی عالی نباشد، اما در جایگاه دیگری قهرمان است؛ در دنیای شرکت‌ها که ده‌ها (حتی صدها) کاربر به یک شبکه متصل هستند و نیاز به دسترسی فوری به دارایی‌ها و خدمات مشابه دارند، سرورهای ویندوز بسیار محبوب‌تر هستند.

آنها با Active Directory ارائه می شوند، یک سرویس دایرکتوری در شبکه های ویندوز که می تواند در محیط های تجاری بسیار مفید باشد، دو مورد از مهمترین جنبه ها در هنگام ایجاد یک شبکه شرکتی؛ مسئول احراز هویت و کنترل دسترسی است.

یکی دیگر از ویژگی های مفید ویندوز سرور، توانایی اعمال سیاست ها به گروه ها و افراد است، این یک راه بی دردسر و کارآمد برای افزایش بهره وری کارکنان و بهبود امنیت کل شبکه است؛ راه حل های دیگر به شما امکان می دهند کم و بیش کارهای مشابهی را انجام دهید، اما آن‌ها به اندازه کافی همه کاره نیستند، در نتیجه این محبوبیت ویندوز، بسیاری از ابزارها و برنامه‌های کاربردی حیاتی برای عملکرد تعدادی از کسب‌وکارها در هیچ پلتفرم دیگری در دسترس نیستند.

با این حال، حتی اگر چنین بودند، انتقال اغلب دردناک است، به خصوص اگر شبکه نسبتاً بزرگ باشد، بسیاری از این تلاش های اضافی ناشی از این واقعیت است که کاربران نهایی بیش از حد به سیستم عامل خود عادت دارند، بنابراین چنین سوئیچ هرگز کار آسانی نیست.

 

نتیجه

همان طور که تجارت بیشتر به صورت آنلاین انجام می شود، نیاز به استفاده از VPS افزایش می یابد، یک Windows VPS می تواند راه حل عالی برای سایت شما باشد؛ اگر کاربر ویندوز هستید، ممکن است فکر کنید که انتخاب سیستم عامل مشابه برای سرور میزبانی وب خود بهترین استراتژی است، اما لزوماً اینطور نیست!

یک محیط میزبانی خوب برای وب سایت شما ضروری است و سیستم عامل سرور بخش اصلی آن است، اگر قصد دارید یک Windows VPS دریافت کنید، ابتدا باید مطمئن شوید که هیچ مشکلی در سازگاری با فناوری مورد استفاده پروژه شما وجود ندارد؛ اگر پس از بررسی های جامع و همه جانبه به این نتیجه رسیدید که ویندوز بهترین گزینه شماست، می‌توانید از پشتیبانی فنی مطمئن‌تر، عملکرد پایدار و رابط آشنای که قبلاً میشناسید و دوست دارید، لذت ببرید.

در این مقاله، برخی از موارد استفاده از VPS ویندوز را مورد بحث قرار دادیم که احتمالاً شما را متقاعد کرده است که از VPS ویندوز استفاده کنید یا هاست اشتراکی خود را به یک سرویس VPS جدید ارتقا دهید؛ امیدوارم که مورد پسند و کاربردی برایتان واقع شده باشد، در صورت تمایل به تهیه سرور مجازی ویندوز به بخش خرید سرور مجازی ویندوز آسام سرور مراجعه کنید❗

سوالات متداول:

Windows Server یک سیستم عامل اختصاصی است که توسط مایکروسافت توسعه یافته است و استفاده از آن برای شما هزینه زیادی دارد. در مقابل، محبوب‌ترین توزیع‌های لینوکس برای سرورها منبع باز و کاملاً رایگان برای استفاده هستند. در نتیجه هاست لینوکس برای شرکت میزبان و متعاقباً برای کاربران مقرون به صرفه تر است.

بله، مایکروسافت حتی نرم افزار وب سرور خود را دارد (به نام خدمات اطلاعات اینترنتی یا IIS) که بخشی از خانواده سیستم عامل های ویندوز NT می باشدرا ارائه داده است.

با این حال، برای محبوب‌ترین انواع وب‌سایت‌ها (معمولاً آنهایی که بر روی PHP ساخته می‌شوند)، ویندوز اغلب نسبت به لینوکس پایین‌تر در نظر گرفته می‌شود، به همین دلیل است که اکثر شرکت‌های میزبانی، جایگزین منبع باز را ترجیح می‌دهند.

 

بزرگ‌ترین اشکال استفاده از نرم‌افزار منبع باز این است که در صورت گیر کردن، فقط می‌توانید به جامعه‌ای از افراد ناشناس برای کمک به شما تکیه کنید. این افراد به ندرت تمایلی برای کمک به شما ندارند، اما این شغل تمام وقت آنها نیست، بنابراین اغلب در انتظار پاسخی از طرف آن ها خواهید بود تا کسی سریعتر به کمک شما بیاید.

هنگام استفاده از محصولات انحصاری مانند ویندوز، شرکتی دارید که در صورت داشتن هر گونه مشکل از شما مراقبت می کند. در دسترس بودن و تخصص پشتیبانی فنی مایکروسافت چیزی است که باید هنگام انتخاب سیستم عامل خود به آن توجه کنید.

مطالب مشابهی که شاید علاقمند باشید

من سئودا فرقانی مهندس معمار و دانشجوی ارشد مدیریت کسب و کار و بازاریابی هستم. علاقه ام به مبحث مارکتینگ من را به فعالیت در زمینه محتوا نویسی سوق داد تا بتوانم با استفاده از نرم افزار های گرافیکی و خلاقیت در نویسندگی و تولید محتوا پیشرفت کنم و الان خیلی خوشحالم که در این زمینه فعالیت دارم و از این طریق هرروز با مطالب تازه آشنا می شوم و سعی می کنم که بهتر از دیروزم باشم. تمام تلاش خودم را در راستای پیشرفت و موفقیت تیم خلاق و حرفه ای آسام سرور خواهم کرد.

دیدگاه های شما

برای دریافت این مقاله لطفا ایمیلتان را وارد کنید

می توانید مقاله را دانلود کنید یا پرینت بگیرید