پینگ چیست

پینگ چیست؟

3/5 - (2 امتیاز)

آیا تا به حال تأخیر اینترنت را تجربه کرده اید که کلافه و عصبانی شده باشید و به همین دلیل با مشکل مواجه شده باشید؟ اگر در خصوص علت این اتفاقات کنجکاو هستید بهتر است با مفهوم پینگ آشنایی داشته باشید و سعی ما بر این است تا به شما در عیب یابی مشکلات مربوطه کمک کنیم تا بتوانید آن را شناسایی و رفع کنید؛ هنگامی که با مشکل افت پینگ مواجه میشوید، توصیه می شود ابتدا تست پینگ انجام دهید.

پینگ روشی برای تعیین تأخیر ارتباط بین دو شبکه است به عبارتی دیگر پینگ به معنای مدت زمانی است که طول می کشد تا یک مجموعه داده از سرور به دستگاه شما از طریق اینترنت منتقل شود و دوباره به سرور بازگردد؛ پینگ یکی از پرکاربردترین موارد موجود تحت شبکه وب است.

حال اگر اطلاعی از پینگ ندارید، باید گفت پینگ یکی از پرکاربردترین موضوعات شبکه است و برای اندازه گیری مقدار تاخیر ارتباط شبکه اینترنت با سرور مورد نظر شناخته شده است و به عنوان یک روش ساده برای تأیید اینکه دستگاه به اینترنت دسترسی دارد و می تواند با رایانه های دیگر یا دستگاه های شبکه ارتباط برقرار کند استفاده می شود؛

در این مقاله در مورد پینگ و نحوه ی تست پینگ توضیحاتی خواهیم داد که امیدواریم برایتان مفید واقع شود:

آشنایی با مفهوم پینگ در شبکه

پینگ (Packet Internet Groper) روشی برای تعیین تأخیر ارتباط بین دو شبکه یا سرور اصلی مربوطه است، به زبان ساده، پینگ روشی برای تعیین تأخیر یا مدت زمان لازم برای انتقال داده بین دو دستگاه یا در سراسر شبکه است؛ با کاهش تأخیر ارتباط، اثربخشی و کیفیت ارتباط بهبود می یابد.

همچنین می توان گفت یک برنامه اینترنتی پایه است که به کاربر اجازه می دهد تا آزمایش و تأیید کند که آیا آدرس IP مقصد خاصی وجود دارد و می تواند درخواست ها را در مدیریت شبکه رایانه ای بپذیرد؟

پینگ همچنین برای تشخیص و اطمینان از کارکرد رایانه میزبانی که کاربر می‌خواهد به آن دسترسی پیدا کند، استفاده می‌شود، هر سیستم عامل (OS) با قابلیت شبکه، از جمله اکثر نرم افزارهای مدیریت شبکه تعبیه شده، می تواند از پینگ استفاده کند.

برای درک بهتر به عبارتی ساده تر، پینگ به معنای مدت زمانی است که طول می کشد تا یک مجموعه داده کوچک از دستگاه شما به یک سرور در اینترنت منتقل شود و دوباره به دستگاه شما بازگردد؛ زمان پینگ بر حسب میلی ثانیه (ms) اندازه گیری می شود؛ زمان پینگ کم در شرایطی که تحویل به موقع داده ها مهمتر از کمیت و کیفیت اطلاعات مورد نظر است، حیاتی است.

همچنین زمان پینگ یک شاخص بسیار مهم برای بازی های آنلاین است، اما برای گشت و گذار وب نیز، در اینترنت کاملاً معمولی زمان پینگ تأثیر قابل توجهی بر زمان تأخیر دسترسی دارد؛ تأخیر هم تحت تأثیر فناوری دسترسی به اینترنت و هم سطح استفاده از آن است، توجه داشته باشید که پینگ به تأخیر دو طرفه (معروف به تأخیر رفت و برگشت) اشاره دارد، گاهی اوقات به (تأخیرهای یک طرفه) اشاره می شود که فقط بخش دسترسی را در بر می گیرد، اما برای انتقال در کل شبکه نیست.

پینگ

اگر به سرورهای بسیار دور دسترسی دارید، طول مسیر انتقال نیز تأثیر مشخصی بر زمان پینگ دارد؛ اتصالات اینترنت سریع دارای زمان پینگ کمتر از 2 میلی ثانیه (فیبر نوری) هستند، اتصالات اینترنتی کند ممکن است زمان پینگ بیش از 50 میلی ثانیه داشته باشند؛ لازم به ذکر است که بهترین زمان پینگ معمولاً بین 5 تا 30 میلی ثانیه است.

برای مثال، فرض کنید دوربین‌ های امنیتی بی‌سیم در خانه خود دارید که به شما امکان می‌دهد قاب زمان واقعی خانه خود را از هر کجای دنیا ببینید؛ با این حال، مسئله اصلی در اینجا تأخیر است، زیرا اگر پینگ بسیار زیاد باشد، بیننده پس از گذشت مدتی سرقت اتفاق افتاده را در تلفن خود مشاهده می کند که باعث ایجاد مشکل می شود؛ در نتیجه، بازخورد سریع ضروری است، هرگونه تأخیر غیرقابل قبول است.

همچنین شایان ذکر است که سرعت اتصال اینترنتی که برای اتصال دو شبکه استفاده می کنید هیچ تأثیری بر پینگ ندارد؛ برای مثال، اگر یک بازی را در یوتیوب بصورت استریم پخش می‌کنید، می‌خواهید تأخیر تا حد ممکن کمتر باشد تا بینندگان بتوانند در زمان واقعی تماشا کنند.

در نتیجه، می توانیم اصطلاح پینگ را به عنوان یک نوع پروتکل تعریف کنیم که برای تعیین تأخیر تصویر در سیستم کامپیوتری و اتصال شبکه استفاده می شود.

 

نکته: به منظور کاهش پینگ، میتوانید مقاله موجود در آسام سرور تحت عنوان: کاهش پینگ با سرور مجازی را نیز مراجعه نمائید❗

 

شبکه چیست؟

یک شبکه به سادگی مجموعه یا سیستمی از افراد یا اشیاء است که به یکدیگر مرتبط هستند؛ شبکه کامپیوتری را می توان به عنوان مجموعه یا سیستمی از کامپیوترهای متصل به هم تعریف کرد، یک شبکه کامپیوتری زمانی تشکیل می شود که بیش از یک کامپیوتر متصل باشد.

  • نمونه های واقعی شبکه:

یک شبکه کامپیوتری معمولاً شامل چاپگرها، شبکه‌های محلی و سایر دستگاه‌ها می‌شود، اما ما اکنون در دنیای هوشمندی زندگی می‌کنیم که در آن تعداد زیادی دستگاه هوشمند از جمله تلفن‌های هوشمند، روشنایی هوشمند، دوربین‌های امنیتی، تبلت‌ها و سایر دستگاه‌ها به سیستم‌های خود متصل هستند. هنگامی که یک تلفن هوشمند، رایانه شخصی، سوئیچ، روتر و نقطه دسترسی بی سیم به یک شبکه متصل هستند، این یک راه اندازی خانگی محبوب است.

  • شبکه محلی (LAN):

شبکه محلی (LAN) شبکه ای است که در یک مکان فیزیکی واحد ساخته شده است، ارائه دهنده خدمات اینترنت شما یک پریز دیواری نصب می کند که شما را از طریق شبکه LAN (WAN) به شبکه گسترده متصل می کند. یک شبکه گسترده (WAN) چندین شبکه محلی (LAN) را به هم متصل می کند، مانند شبکه های خصوصی که توسط شرکت های بزرگ برای اتصال چندین مکان استفاده می شود.

 

پینگ چیست

 دستور پینگ چیست؟

دستور ping یک ابزار شبکه است که برای تعیین اینکه آیا یک آدرس IP یا میزبان خاص قابل دسترسی است یا خیر؛  پس از مشخص شدن آن، می توانید از نتایج بیشتر استفاده کنید؛ بنابراین، پینگ معمولاً اولین خط دفاع در هنگام عیب یابی اتصالات اینترنتی است؛ همچنین مسئول تمام بسته های پروتکل پیام کنترل اینترنت (ICMP) می باشد.

پینگ چگونه کار می کند؟

پینگ با ارسال درخواست اکو پروتکل کنترل پیام اینترنت (ICMP) به یک رابط مشخص در شبکه و انتظار برای پاسخ کار می کند. هنگامی که یک فرمان پینگ صادر می شود، یک سیگنال پینگ به یک آدرس مشخص ارسال می شود. هنگامی که میزبان هدف درخواست اکو را دریافت می کند، با ارسال یک بسته echo پاسخ می دهد.

این رویکرد دو هدف خاص را دنبال می کند: تأیید اینکه میزبان هدف در دسترس است و تعیین زمان رفت و برگشت (RTT) یا تأخیر:

RTT اندازه گیری مدت زمان دریافت پاسخ است، این فرآیند که بر حسب میلی ثانیه (ms) اندازه‌گیری می‌شود، زمانی شروع می‌شود که مرورگر درخواستی را به سرور ارسال می‌کند و با دریافت پاسخ از سرور تکمیل می‌شود. RTT یک معیار عملکرد کلیدی برنامه های کاربردی وب است.

 

پینگ از چه پورتی استفاده می کند؟

به یاد داشته باشید که تست پینگ از ICMP استفاده می کند، بنابراین هیچ پورت واقعی استفاده نمی شود؛ ICMP اساساً آدرس IP را پوشش می دهد یا در بالای آن قرار می گیرد؛ بنابراین پروتکل لایه چهار نیست، این بدان معناست که شما لازم نیست نگران اختصاص دادن پورت ها به یک تست پینگ باشید؛ این باعث می شود تست ساده، سریع و مؤثر باشد.

نحوه دسترسی و بررسی پینگ

بررسی پینگ میتواند به دو صورت انجام گیرد:

  1. بررسی پینگ سایت
  2. بررسی پینگ از طریق IP

در نظر داشته باشید ابتدا لازم است تا با استفاده از نرم افزار Run وارد محیط Command Prompt شوید و در ادامه دستورات مورد نیاز جهت بررسی پینگ را وارد نماییم:

در حالت کلی با استفاده از دستور پینگ قادر خواهید بود تا از کندی اینترنت و یا قطعی اینترنت اطمینان حاصل نمائید؛ در استفاده از نوع سیستم عامل مورد نظر جهت بازدید نسبت به پینگ خود هیچ تفاوتی نخواهید داشت و از یک دستور مشابه برای هر سیستم عامل استفاده خواهیم نمود، در تصویر زیر میتوانید با استفاده از دستور داده شده، نمونه ای از بررسی پینگ سایت را مشاهده نمائید:

Ping Asamserver.com

نحوه دسترسی و بررسی پینگ

در دومین حالت از بررسی پینگ، با در دسترس داشتن IP مورد نظر میتوانید پینگ را مورد بررسی قرار دهید:

Ping 192.168.1.1

نحوه دسترسی و بررسی پینگ

توجه: هر چه مقدار پینگ نشان داده شده کمتر باشد سرعت بالای اینترنت و سایت را نشان خواهد داد❗

 

چگونه یک تست پینگ با شکست مواجه می شود؟

دلایل متعددی وجود دارد که چرا تست پینگ شکست می خورد؛ به عنوان مثال، اگر یک آدرس IP خاص را در شبکه محلی خود تست پینگ می کنید و IP اشتباهی را برای رایانه میزبان وارد می کنید، تلاش با شکست مواجه می شود زیرا چیزی برای اتصال وجود ندارد؛ با این حال، مشکل می تواند این باشد که شبکه به درستی پیکربندی نشده است؛ در صورت انجام یک تست پینگ محلی، هر دو دستگاه باید آدرس های IP داشته باشند که در محدوده زیر شبکه گنجانده شده است.

 

مواردی از استفاده های پرتکرار پینگ

  • کشف

پینگ می تواند به عنوان یک ابزار کشف سریع و نادرست استفاده شود؛ از آنجایی که تقریباً هر دستگاه متصل به شبکه به یک پینگ پاسخ می‌دهد، برای مثال، پینگ کردن طیف وسیعی از آدرس‌ها، به مدیر این امکان را می‌دهد تا بدون در نظر گرفتن نوع دستگاه یا سیستم عامل، تمام دستگاه‌های متصل را در آن محدوده پیدا کند.

  • نظارت بر در دسترس بودن

از پینگ می توان برای نظارت بر در دسترس بودن شبکه دستگاه ها استفاده کرد؛ یک فرمان پینگ که به‌ عنوان یک کار برنامه‌ ریزی شده اجرا می‌شود، می‌تواند نظرسنجی ابتدایی را از هر رایانه یا دستگاه شبکه‌ ای بدون نیاز به نصب هیچ عامل نرم‌افزاری اضافی و بدون نیاز به باز کردن پورت‌های اضافی ارائه دهد؛ ابتدایی ترین کار در میان مانیتورهای بالا/پایین را می توان با اجرای پینگ با گزینه “run heta stop” انجام داد؛ هنگامی که پینگ ها شروع به شکست می کنند، مشکلی در رسیدن به سیستم وجود دارد.

بدیهی است که این راه‌حل‌ها با افزودن یک ابزار نظارتی بسیار بهبود می‌یابند؛ در حالی که از دستورات پینگ اصلی استفاده می‌کند، به کسی که خروجی را تماشا می‌کند، متکی نیست.

سنسور پینگ استاندارد دستورات پینگ را در پس زمینه اجرا می کند؛ این‌ها را می توان طوری پیکربندی کرد که در فواصل زمانی خاص یا در پاسخ به رویداد دیگری اجرا شوند، به عنوان مثال، اگر یک سنسور نقص اتصال را گزارش کند، یک پینگ می تواند تعیین کند که آیا هنوز یک اتصال شبکه وجود دارد یا خیر.

  • امنیت

دانستن اینکه یک سیستم وجود دارد و به شبکه متصل است ممکن است اطلاعات کافی برای شروع حمله باشد. تجزیه و تحلیل دقیق پاسخ های پینگ ممکن است اطلاعات بیشتری از قبیل سیستم عامل مورد نظر، محل قرارگیری دستگاه و غیره به دست دهد.

بسیاری از ابزارهای هک با پینگ کردن هر آدرس IP در یک شبکه هدفمند برای دریافت لیستی از سیستم‌هایی که در دسترس هستند و به آن‌ها پاسخ می‌دهند، ازنفوذ در محدوده استفاده می‌کنند. در نتیجه، بسیاری از فایروال ها به گونه ای پیکربندی شده اند که درخواست های پینگ را از شبکه های غیرقابل اعتماد مسدود کنند.

 

پینگ در بازی چیست؟

پینگ برای بازی های آنلاین نیز امری ضروری است، زمان انتقال سیگنال از کامپیوتر یا کنسول به سرور را اندازه گیری می کند.

پینگ در بازی

با اندازه‌گیری در میلی‌ثانیه، نرخ پینگ بیش از 150 میلی‌ثانیه تأخیر قابل‌توجهی ایجاد می‌کند که بر گیم‌ پلی تأثیر می‌گذارد؛ گیمرهای حرفه ای نرخ پینگ زیر 50 میلی ثانیه را ایده آل می دانند.

پینگ در  Discord : یک برنامه چت و ویدیو که بیشتر توسط گیمرها استفاده می شود، پینگ یک اعلان است که اغلب در تلفن هوشمند یا رایانه شخصی است، وقتی شخصی پینگی ارسال می کند، روی صفحه گوشی یا برنامه دسکتاپ ظاهر می شود.

 

سوالات متداول

 

نسبت به استفاده ی شما پینگ های خوب می توانند متفاوت باشند، در بازی‌های آنلاین و رقابتی، هر زمانی کمتر از پینگ تایم ۲۰ میلی‌ثانیه به‌عنوان عالی در نظر گرفته شده و "پینگ پایین" محسوب می‌شود. محدوده‌ی پینگ ۵۰ تا ۱۰۰ میلی‌ثانیه هم به‌عنوان خیلی خوب تا متوسط ارزیابی می‌شود، درحالی‌که زمانِ پینگ ۱۵۰ میلی‌ثانیه و بالاتر به‌عنوان ضعیف و "پینگ بالا" تلقی خواهد شد.

 

جمع بندی

پینگ اندازه گیری فاصله زمانی بین دو دستگاه در یک شبکه است؛ از طریق پینگ یک سرویس اینترنتی، می‌توانید ببینید که چقدر طول می‌کشد تا بسته اطلاعاتی از یک دستگاه هوشمند، مانند رایانه، به سرور برگردد، پینگ در واقع یک تأخیر در اتفاقاتی است که هنگام انجام همه کارها به صورت آنلاین اتفاق می افتد.

توجه: به منظور دسترسی به پینگ پایین در سرور های مجازی، میتوانید سرور مجازی های آسام سرور را نیز مورد بررسی قرار دهید❗

تأثیر پینگ در خیلی از موارد در دنیای هوشمند قابل مشاهده است لذا بهتر است اطلاعات جامعی از آن و نحوه ی تست پینگ وشناسایی و رفع مشکل ایجاد شده کسب کنیم؛ نظر شما در مورد اهمیت یا وضیعت پینگ در کشور ایران چیست؟ به چه میزان از کیفیت پایین و کندی سرعت اینترنت تجربه ای ناخوشایند دارید؟ میتوانید دیدگاه خود را نیز در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید؛ تشکر از همراهی و حسن انتخاب شما🙏

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل خود را را با خیال راحت وارد کنید، چون نمایش داده نخواهد شد