گارانتی تمامی سرویس ها در آسام سرور گارانتی بازگشت وجه در صورت نارضایتی شما را دارند.

سیستم عامل چیست؟

همه‌ی ما بارها نام سیستم عامل اندروید، سیستم عامل آی او اس و سیستم عامل ویندوز را شنیده‌ایم. اما حقیقت این است تنها عده‌ی محدودی از ما با وظایف سیستم عامل آشنایی دارند.

درواقع شناخت عملکردهای سیستم عامل باعث می‌شود بفهمیم چرا سیستم عامل اندروید با آی او اس متفاوت است و چه چیزی موجب تفاوت آن‌ها می‌شود.

سیستم عامل‌ها مدیریت دستگاه‌هایی مثل موبایل و کامپیوتر را برعهده می‌گیرند و باعث می‌شوند همه‌ی اجزای دستگاه‌های الکترونیکی در هماهنگی با کاربر نهایی یعنی استفاده‌کننده قرار بگیرند. بر اساس این تعریف کاربر با نرم‌افزارها کار می‌کند و سیستم عامل وظیفه‌ی هماهنگی نرم‌افزار با سخت‌افزار را برقرار می‌کند. این رابطه موجب می‌شود تا پیام از کاربر به سخت‌افزار برود و سپس از سخت‌افزار به کاربر بازگردد.

سیستم عامل‌ها انواع مختلفی دارند و برای دستگاه‌های موبایل، کامپیوتر و سایر وسایل الکترونیکی، انواع مختلفی از آن‌ها وجود دارد. به‌طور مثال دو سیستم عامل معروف تلفن همراه اندروید و IOS هستند و سیستم عامل‌های معروف کامپیوتر ویندوز و لینوکس هستند.

متفاوت بودن و سعی در ارائه سرویس با کیفیت بالا از ویژگی های ماست

ویژگی های مهم که آسام سرور را متفاوت می سازد

تفاوت ویندوز با لینوکس چیست؟

در اینجا تنها به تفاوت دو سیستم عامل ویندوز و لینوکس می‌پردازیم تا علاوه بر شناخت تفاوت‌های آن‌ها، با عملکردشان هم آشنا شویم.

در ابتدا لازم است بدانیم که سیستم عامل ویندوز مالک حقوقی دارد و کمپانی مایکروسافت وظیفه‌ی توسعه‌ی آن را بر عهده دارد. ویژگی‌های منحصر به‌فرد ویندوز سبب شده است تا نسخه‌های مختلف این سیستم عامل بر روی 90 درصد از کامپیوترهای سراسر جهان نصب شوند. برای سیستم عامل ویندوز نرم‌افزارهای کاربردی زیادی وجود دارد که کار کاربران را بسیار ساده می‌کند.

علاوه بر این طراحی گرافیکی ویندوز به‌همراه پشتیبانی سخت‌افزاری بسیار خوب باعث شده است کاربران از این سیستم عامل استفاده کنند.

در مقابل سیستم عامل ویندوز که یک توسعه‌دهنده‌ی مشخص دارد، سیستم عامل لینوکس توسعه‌دهنده‌ی مشخصی ندارد و به‌صورت متن‌باز توسعه پیدا می‌کند. قابلیت متن‌باز به این معناست که توسعه‌ی این سیستم عامل بر عهده‌ی یک شخص یا کمپانی خاص نیست و هرکسی می‌تواند با توسعه‌ی هسته‌ی اصلی لینوکس، نسخه‌ی جدید و متفاوتی از آن ارائه کند.

زمانی که شما تصمیم می‌گیرید با دستکاری هسته‌ی اصلی لینوکس یک نسخه‌ی جدید از لینوکس را ارائه دهید، در واقع شما توزیع جدیدی به لیست توزیع‌های لینوکس اضافه کرده‌اید. «توزیع» به هر کدام از ورژن‌هایی گفته می‌شود که افراد مختلف با توسعه‌ی هسته‌ی لینوکس منتشر کرده‌اند.

سیستم عامل لینوکس می‌تواند بر اساس موارد مختلفی نوشته شده و توسعه پیدا کرده باشد. لینوکس‌های بر پایه RPM، لینوکس‌های DEB و همچنین لینوکس‌های Gentoo انواع مختلفی از توزیع‌های لینوکس است که در سراسر جهان تولید و عرضه شده‌اند.

همانطور که دیدید وظیفه‌ی سیستم عامل در دستگاه‌های الکترونیکی یک وظیفه‌ی حیاتی است. علاوه بر این سیستم عامل‌های مختلف به‌خاطر شکل توسعه پیدا کردنشان امکانات متفاوتی دارند. ویندوز و لینوکس به‌عنوان دو سیستم عامل شناخته‌شده برای کامپیوتر، درحال حاضر معروف‌ترین سیستم عامل‌های کامپیوتر بوده که افراد زیادی در سراسر جهان درحال استفاده از آن‌ها هستند.

مطمئنا شما هم سوالاتی دارید که کاربران دیگر از ما رسیده اند که در زیر تعدادی از این سوالات وجود دارد

سوالاتی که بیشتر میپرسید

آخرین مقالات آموزشی

آموزش های تخصصی حوزه شبکه، لینوکس و ویندوز

سیستم عامل FreeBSD چیست؟+ ویژگی های فری بی اس دی
سیستم عامل FreeBSD چیست؟+ ویژگی های فری بی اس دی

سیستم عامل FreeBSD یک سیستم عامل شبه یونیکس رایگان و منبع باز است از توزیع نرم افزار برکلی (BSD) توسعه یافته است و با تمرکز بر کارایی، امنیت، ثبات و ذخیره سازی به عنوان سیستم عاملی محبوب و مناسب برای سرور های بزرگ و قدرتمند در شبکه هایی با ترافیک بالا شناخته شده است. سیستم عامل FreeBSD شباهت های زیادی با لینوکس دارد که در این مقاله به تفاوت ها و شباهت های بین این دو سیستم عامل پرداختیم.

سرنوشت الکسا چه شد؟
سرنوشت الکسا چه شد؟

الکسا یک ابزار با سابقه طولانی است که مسیر پر فراز و نشیبی داشت که در سال 2022 به انتهای مسیر رسید و به همین دلیل برای آن که وظایفی که الکسا داشت روی زمین نماند، ابزار های جایگزین الکسا را به شما معرفی می کنیم.

تفاوت سرور مجازی مدیریت شده و سرور مجازی مدیریت نشده
تفاوت سرور مجازی مدیریت شده و سرور مجازی مدیریت نشده

در مفهوم ساده تر، سرور مجازی مدیریت شده، یعنی این که شرکت ارائه دهنده خدمات هاستینگ، تمام امور مربوط به مدیریت سرور مجازی را انجام دهد و سرور مجازی مدیریت نشده یعنی این که شما سرور خام را خریداری کنید و صفر تا صد مدیریت و نگهداری سرور را خودتان انجام دهید.