گارانتی تمامی سرویس ها در آسام سرور گارانتی بازگشت وجه در صورت نارضایتی شما را دارند.

لایسنس نرم افزاری چیست؟

همه ما به خوبی می‌دانیم که برای نوشتن نرم افزاری خاص به روزها زمان نیاز است. بعد از آماده‌سازی نرم افزار، برنامه‌نویسان برای فروش آن اقدام می‌کنند. وقتی که ما یک نرم افزار را دانلود می‌کنیم یا می‌خریم، برای استفاده از آن به مجوزی نیاز داریم که به آن لایسنس نرم افزاری می‌گویند.

متفاوت بودن و سعی در ارائه سرویس با کیفیت بالا از ویژگی های ماست

ویژگی های مهم که آسام سرور را متفاوت می سازد

لایسنس نرم افزاری را بیشتر بشناسیم

لایسنس نرم افزاری، مجوزی است که منبع اصلی سازنده نرم افزار در اختیار کاربر نهایی قرار می‌دهد. در این مجوز مواردی مثل حقوق کاربر نهایی، نصب، ضمانت‌ها و تعهدات و... مشخص می‌شود.

این مجوزها حق استفاده از یک یا چند نسخه از نرم افزار بدون حق کپی را به کاربر نهایی می‌دهند. البته انواع مختلفی از لایسنس نرم افزاری وجود دارد که در ادامه به بررسی آنها می‌پردازیم.

انواع لایسنس نرم افزاری

به‌طور کلی دو نوع لایسنس نرم افزاری وجود دارد که بر اساس قانون کپی رایت دسته‌بندی می‌شوند.

نرم افزارهای رایگان یاopen source: کد منبع نرم افزارهای اپ سورس (FOSS) در کنار نرم افزار در اختیار کاربر نهایی قرار می‌گیرد. در این حالت مشتری مجاز است که از کد منبع برای تغییر نرم افزار استفاده کند.

لایسنسهای اختصاصی: این نرم افزارها اغلب به‌صورت closed source شناخته می‌شوند. تولیدکنندگان این نرم افزارها کد اختصاصی را در اختیار کاربر قرار می‌دهند و کاربران اجازه ندارند که آزادانه این نرم افزار را تغییر دهند. در واقع لایسنس‌ها اجازه مهندسی معکوس کد نرم افزار را محدود می‌کنند.

لایسنس نرم افزاری چگونه کار می‌کند؟

همانطور که گفتیم، لایسنس همان مجوزی است که حقوق توسعه دهنده و کاربر نرم افزار را تعیین می کند. به این ترتیب نحوه استفاده از نرم افزار و نحوه پرداخت هزینه آن توسط این مجوز مشخص می‌شود.

این مجوز شامل بندهای زیر می‌شود:

  • کاربر چند مرتبه می‌تواند نرم افزار را دانلود کند؛
  • هزینه استفاده از نرم افزار چقدر است؛
  • کاربران به چه سطحی از کد منبع دسترسی خواهند داشت.

به‌طور کلی نرم افزارها دارای یک رمز هستند که از این رمز به‌منظور شناسایی و تایید نسخه خاصی از نرم افزار استفاده می‌شود. این کد برای فعال کردن نرم افزار روی یک دستگاه کامپیوتر یا دیگر دستگاه‌ها کاربرد دارد.

ناگفته نماند که در کشور ما قوانین کپی رایت کمی متفاوت‌تر از سایر کشورهاست. در حال حاضر از اکثر نرم افزارها بدون مجوز یا لایسنس استفاده می‌شود. به این صورت که نسخه کرک، اکتیواتور یا نسخه تقلبی به کار گرفته می‌شود. با این وجود در بسیاری از موارد دسترسی به کلیه امکانات نرم افزار بدون استفاده از لایسنس نرم افزاری ممکن نیست و برای بهره‌مندی از این امکانات، ناگزیر به پرداخت هزینه خواهید بود.

هزینه لایسنس نرم افزاری

هزینه نهایی مربوط به لایسنس به نوع مجوز، نوع نرم افزار و در نهایت شیوه قیمت‌گذاری بستگی دارد. این امکان وجود دارد که کاربر حق مالکیت نرم افزار را خریداری کرده و به‌صورت نامحدود از آن استفاده کند.

البته شیوه دیگری نیز وجود دارد که در آن کاربر هزینه اولیه را پرداخت می‌کند و به دنبال آن موظف به پرداخت اشتراک در فواصل زمانی مشخص است.

مطمئنا شما هم سوالاتی دارید که کاربران دیگر از ما رسیده اند که در زیر تعدادی از این سوالات وجود دارد

سوالاتی که بیشتر میپرسید

آخرین مقالات آموزشی

آموزش های تخصصی حوزه شبکه، لینوکس و ویندوز

سیستم عامل FreeBSD چیست؟+ ویژگی های فری بی اس دی
سیستم عامل FreeBSD چیست؟+ ویژگی های فری بی اس دی

سیستم عامل FreeBSD یک سیستم عامل شبه یونیکس رایگان و منبع باز است از توزیع نرم افزار برکلی (BSD) توسعه یافته است و با تمرکز بر کارایی، امنیت، ثبات و ذخیره سازی به عنوان سیستم عاملی محبوب و مناسب برای سرور های بزرگ و قدرتمند در شبکه هایی با ترافیک بالا شناخته شده است. سیستم عامل FreeBSD شباهت های زیادی با لینوکس دارد که در این مقاله به تفاوت ها و شباهت های بین این دو سیستم عامل پرداختیم.

سرنوشت الکسا چه شد؟
سرنوشت الکسا چه شد؟

الکسا یک ابزار با سابقه طولانی است که مسیر پر فراز و نشیبی داشت که در سال 2022 به انتهای مسیر رسید و به همین دلیل برای آن که وظایفی که الکسا داشت روی زمین نماند، ابزار های جایگزین الکسا را به شما معرفی می کنیم.

تفاوت سرور مجازی مدیریت شده و سرور مجازی مدیریت نشده
تفاوت سرور مجازی مدیریت شده و سرور مجازی مدیریت نشده

در مفهوم ساده تر، سرور مجازی مدیریت شده، یعنی این که شرکت ارائه دهنده خدمات هاستینگ، تمام امور مربوط به مدیریت سرور مجازی را انجام دهد و سرور مجازی مدیریت نشده یعنی این که شما سرور خام را خریداری کنید و صفر تا صد مدیریت و نگهداری سرور را خودتان انجام دهید.