شما برای مطالعه این مقاله فقط 4 دقیقه وقت نیاز دارید

what-is-jenkins-and-benefits-of-it

نرم افزار Jenkins و کاربرد های آن

4.2/5 - (5 امتیاز)

برای درک بهتر نرم افزار Jenkins تصور کنید چندین برنامه نویس در شرکت دارید و قصد دارید برنامه نویس ها در هماهنگی کامل باشند و بر روی یک پروژه بصورت آنلاین و همزمان فعالیت داشته باشند، طبیعتاً اگر هر یک از افراد بصورت جداگانه بر پروژه مد نظر نظارت داشته باشند، نتیجه کار ممکن است چندان رضایت بخش نباشد و نهایتاً با باگ ها و خطاهای گوناگونی رو به رو شوند که در این صورت نیز برای رفع این خطاها ممکن است چندین روز وقت صرف شود! پس اگر می خواهید تا چنین مشکلاتی نداشته باشید، در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا شما را بیشتر راهنمایی کنیم.

نرم افزار Jenkins، یک نرم‌افزار متن‌ باز اتوماسیون سرور است که با جاوا نوشته شده است و قادر خواهید بود تا بصورت هماهنگ و کاملاً منظم با هر برنامه نویس دیگر در ارتباط بوده و بصورت پروژه محور، نسبت به ایجاد تغییرات در برنامه مورد نظر اقدام کنید.

Jenkins چیست و چه کاربردی خواهد داشت؟

با دسترسی به نرم افزار jenkins، قادر خواهید بود تا هر برنامه نویس را با دیگر برنامه نویس ها هماهنگ کنید که به صورت منظم تری به فعالیت در ارتباط با پروژه مد نظر بپردازند و به این صورت از وجود باگ ها و یا خطا های موجود در کد های برنامه نویسی نیز با خبر شوند و نسبت به رفع مشکلات موجود اقدام نمایند!

در بیانی دیگر می توان گفت؛ Jenkins نوعی ابزار اتوماسیون با منبع باز است که با زبان جاوا و در جهت ادغام دائم و یکپارچه سازی برنامه نویسی، طراحی و ساخته شده است، همچنین پلاگین های مختلفی را برای ساخت، تست، تحلیل، نصب و … رو برای هر پروژه ارائه می دهد تا در هماهنگی کامل به نتیجه مطلوب و دلخواه خود از پروژه مد نظر برای برنامه نویس ها رسید!

بدون استفاده از نرم افزار jenkins قطعاً قادر به دسترسی جهت رشد پروژه و نتایج مد نظر نخواهید بود و بسیار زمان بر نیز خواهد بود، قطعاً خود شما نیز همین نظر را خواهید داشت!

توجه: می توانید از لینک رو به رو: نرم افزار jenkins را دانلود کنید.

 ادغام مداوم در نرم افزار Jenkins

همانطور که اشاره داشتیم این نرم افزار برای افزایش سرعت توسعه سازمان ها در نظر گرفته شده است که ادغام مداوم فرایند های توسعه سازمان از جمله تجزیه و تحلیل استاتیک، استقرار، انواع ساخت، مرحله، سند و سایر موارد را به کمک پلاگین ها انجام می دهد.

برنامه نویسان در طول روز تغییرات زیادی را در کدهای منبع موجود در مخزن مشترک اعمال می کنند؛ ادغام مداوم به منظور تشخیص سریع مشکلات ناشی از این تغییرات صورت می گیرد تا در جهت رفع مشکل اقدام به اجرا روش های مختلف تست برنامه، آزمایش و … شود. ادغام مداوم نوعی روند و عمل توسعه نرم افزار است که در انجام  فرآیند یکپارچه سازی محصول به توسعه دهنگان کمک شایسته ای می نماید.

یکپارچه سازی محصول با نرم افزار Jenkins

جالب است بدانید که تیم‌های نرم‌افزاری از Jenkins برای یکپارچه کردن و ارزیابی محصولات خود نیز استفاده میکنند؛ می توانید jenkins را طوری تنظیم کنید که در مکان هایی مانند SVN و GitHub تغییرات مختلف را مشاهده کنید و از کانتینر هایی مانند Docker و Kubernetes استفاده کنید، سپس تست را شروع کنید و بررسی های مختلف در ارتباط با پروژه مد نظر را انجام دهید، با استفاده از همه این موارد قادر خواهید بود تا محصولی یکپارچه با نتیجه ای مطلوب در دست داشته باشید.

کلیک کنید  فریمورک محبوب PHP لاراول «Laravel» چیست؟

برای مثال در jenkins، ابزارهای Continuous Integration به برنامه‌نویسان این اجازه را می دهد تا در یک تیم وقتی کد یکی از ماژول‌ها تعییر کرد و روی SVN یا Git قرار گرفت، کد جدید ماژول روی سرور CI (CI برای جلوگیری از مشکل در ادغام انجام می شود)تنظیم و هماهنگ شود تا سایر تست‌ها روی آن اجرا و متن برنامه تحلیل و ارزیابی شود تا به تست نهایی و در نتیجه بازخورد مناسب برسد!

کاربرد های نرم افزار Jenkins

نداشتن ابزار Continuous Integration عقب ماندگی بزرگی برای شرکتهای معتبر ایرانی محسوب می شود؛ مخصوصاً اگر صاحب نام باشد! با توجه به نقد هایی که نسبت به jenkins بوده است، مثل: عدم برخورداری از رابط کاربری مناسب و یا نیاز به مدیر سرور برای نظارت بر تغییرات انجام شده؛ می توان گفت معایب زیادی نیستند که چندان نیز به چشم دیده شوند و باعث شوند در استفاده از آن به تردید و شک دچار شوید؛ jenkins می تواند انتخاب مناسبی برای توسعه و سرعت دهی در برنامه نویسی باشد❗

از مزایای جنکینز می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • برخورداری از نصب آسان
 • رایگان بودن نرم افزار
 • قابل ادغام با انواع نرم افزار های توسعه
 • برخورداری از چندین افزونه و پلاگین های متعدد
 • منبع باز بودن و پشتیبانی سریع
 • قابل استفاده برای هر نوع سیستم عامل
 • تست و آزمایش سریع و تسریع در فرآیند اتمام پروژه

نرم افزار Jenkins و کاربرد های آن

Jenkins و برنامه نویسی

در اصطلاح برای گردش کار CI/CD استفاده می شود که PipeLine نامیده می شوند؛ برنامه نویسی پایه که توسط جنکینز 2.0 پشتیبانی می شود به نام Groovy معروف است؛ اگر می‌خواهید PipeLine را با اسکریپت دیگری توسعه دهید، می‌توانید از pipeline های اعلامی ساده استفاده کنید؛ همچنین میتوانید با فالو کردن از Pipeline استفاده کنید یا آنها را از Pipeline بصورت مسقیم فراخوانی کنید؛ از جمله زبان های مورد استفاده میتوان به موارد زیر نیز اشاره داشت:

 1. Shell\Bash\Perl
 2. پایتون
 3. پاورشل
 4. برنامه های کامپایل شده جاوا (Jar)
 5. ایجاد پلاگین توسط جاوا، Jelly و Groovy

تا زمانی که Master\Slave شما از Linux/Unix، Windows و Mac OS پشتیبانی می کند، میتوانید هر برنامه ای را که به هر زبان برنامه نویسی نوشته شده است، فراخوانی کنید!!

پلاگین های Jenkins

این پلاگین ها به منظور امکان استفاده از نرم افزار Jenkins در پروژه هایی به غیر از زبان جاوا کاربرد دارد و همچنین قابلیت افزودن ویژگی جدید و ایجاد تغییرات ظاهری این نرم افزار به واسطه پلاگین ها ممکن خواهد بود؛ در اکثر مواقع این پلاگین ها با هدف یکپارچه سازی  سیستم های کنترل نسخه و پایگاه داده های اشکال با نرم افزار Jenkins در نظر گرفته می شوند. پلاگین های اختصاصی با هدف تست واحد، گزارش‌های آزمایشی را در قالب‌های مختلف ایجاد می‌کند و همچنین و آزمایش خودکار را فراهم می کند؛ گزارش های آزمایشی در انواع قالب های پشتیبانی شده در پلاگین ها به واسطه Builds ایجاد می شود؛ در نهایت Jenkins با ایجاد فرایند این گزارش ها را به نمایش می گذارد و در رابط کاربری گرافیکی ارائه دهد.

سخن آخر

در این مقاله، Jenkins و جزئیاتش را با شما کاربران در میان گذاشتیم؛ اما Jenkins محدود به این موارد نیست و بسیار گسترده تر از آن چیزی است که ما توانستیم در اختیار شما قرار دهیم. چنانچه در این زمینه سوالی دارید یا نیاز به راهنمایی بیشتر دارید، می توانید در قسمت نظرات با ما مطرح کنید.

سوالات متداول:

بله به شدت؛ هر نوع روش و کار گروهی که قرار است با Jenkins انجام شود؛ میتواند در راستای بهبود و ارزیابی محصول مفید واقع شود و تاثیرات مفید زیادی را داشته باشد.

مطالب مشابهی که شاید علاقمند باشید

از نظر من نویسندگی باعث میشه جسارت اینو داشته باشی که هر روز بهتر از دیروز خودت باشی و اطلاعات بیشتری رو نسبت به قبل داشته باشی، در ضمن از هر جهت اطلاعات خاصی رو داشته باشی؛ ساده بگم، بهش میگن یجور پادشاهی علم، به نظر من برا همینه که میگن محتوا پادشاه است؛ کلمات نمیتونن عشقی رو که من به این حرفه دارم رو توصیف کنن؛ من عاشق کارمم و همیشه یه هدف خاص داشتم؛ پیشرفت در ساده بودن مقاله ها در حین پیچیده بودنشون، آسام سرور همون انتخابیه که باید داشته باشی، تو انتخابش شک نکن :))

دیدگاه های شما

برای دریافت این مقاله لطفا ایمیلتان را وارد کنید

می توانید مقاله را دانلود کنید یا پرینت بگیرید