صفر تا صد ارز های دیجیتال به زبان ساده

ارز های دیجیتال چیست؟

3.7/5 - (4 امتیاز)

ارز های دیجیتال یا کریپتو؛ رمز ارز هایی هستند که منحصراً به صورت الکترونیکی در دسترس میباشند و همچنین نوعی پرداخت هستند که می توان آنها را به صورت آنلاین برای کالاها و خدمات مبادله کرد؛ بسیاری از شرکت‌ها ارزهای خود را منتشر کرده‌اند که اغلب توکن نامیده می‌شود و این ارزها را می‌توان به طور خاص برای کالا یا خدماتی که شرکت ها ارائه می‌دهند معامله کرد؛

این روزها واژه ارز های دیجیتال زیاد به گوش میخورد؛ اکثر افراد اگر با جزییات این واژه آشنا نباشند لااقل نام آن را شنیده اند؛ با گسترش اقتصاد دیجیتال، استفاده از ارز دیجیتال نیز به سرعت در حال افزایش است؛ ارز دیجیتال پولی است که به صورت الکترونیکی در ازای کالاها و خدمات بدون استفاده از پول فیزیکی مانند اسکناس کاغذی یا سکه مبادله می شود.

در حقیقت ارز دیجیتالی با هدف ایجاد امنیت برای دارایی مردم در برابر کلاهبرداری ها و جعل ها تولید شده که با پروتکل مخصوصی رمزگذاری و طراحی شده اند و ارزهایی غیرمتمرکز هستند، همچنین متعلق به هیچ کشوری نیستند و تحت بستر شبکه ای به نام بلاک چین ها قرارگرفته اند.

با توجه به رشد و تکامل فناوری ، ارز دیجیتال به طور پیوسته جایگزین پول فیزیکی می شود و امروزه توجه اکثر افراد را به خود جلب کرده است، اکثر افراد در پی کسب اطلاعاتی در این زمینه جهت سرمایه گذاری و ایجاد کسب و کار می باشند؛ در این مقاله مطابق با توسعه اقتصاد دیجیتالی، مطالبی برای آگاهی شما و هر آنچه که باید در مورد انواع ارزهای دیجیتال و مزایا و معایب ارز دیجیتال بدانید آورده شده است.

 

صفر تا صد ارز های دیجیتال به زبان ساده

نسخه های الکترونیکی ارز ها، در حال حاضر بر سیستم های مالی اکثر کشورها غالب است؛ به عنوان مثال در ایالات متحده پول فیزیکی ایالات متحده در گردش تنها حدود یک دهم عرضه کلی پول است؛ مابقی در انواع سپرده های بانکی به صورت الکترونیکی نگهداری می شود.

چیزی که ارز دیجیتال را از ارز الکترونیکی در حال حاضر در حساب های بانکی اکثر آمریکایی ها متمایز می کند این است که هرگز شکل فیزیکی به خود نمی گیرد، در حال حاضر، می توانید به یک دستگاه خودپرداز بروید و یک رکورد الکترونیکی از دارایی ارز خود را به دلار فیزیکی تبدیل کنید؛ البته نه در ایران 😅

با این حال، ارز دیجیتال هرگز شکل فیزیکی به خود نمی گیرد؛ همیشه در یک شبکه کامپیوتری باقی می ماند و از طریق دیجیتال وتحت شبکه مبادله می شود.

به عنوان مثال، به جای استفاده از اسکناس های فیزیکی دلار، با انتقال ارز دیجیتال به خرده فروشان با استفاده از دستگاه تلفن همراه خود، خرید انجام می دهید؛ از نظر عملکردی، ممکن است تفاوت چندانی در نحوه برخورد شما با پول خود برای استفاده از برنامه های پرداخت مانند Venmo، Paypal یا Apple Pay نداشته باشد.

ارزهای دیجیتال با استفاده از فناوری به نام بلاک چین کار می کنند؛ بلاک چین یک فناوری غیرمتمرکز است که در بسیاری از کامپیوترها پخش شده و تراکنش ها را مدیریت و ثبت می کند، بخشی از جذابیت این فناوری امنیت آن است که دربخش های بعدی نیز توصیه ای در ارتباط با این مبحث را خواهیم داشت.

ارز دیجیتال

آشنایی با رمز ارز ها

همانطور که در بخش قبل نیز اشاره شده است، ارزهای دیجیتال ویژگی فیزیکی ندارند و فقط به صورت دیجیتال در دسترس هستند؛ تراکنش های مربوط به ارزهای دیجیتال با استفاده از رایانه یا کیف پول الکترونیکی متصل به اینترنت یا شبکه های تعیین شده انجام می شود، در مقابل، ارزهای فیزیکی مانند اسکناس و سکه های ضرب شده، ملموس هستند، به این معنی که دارای ویژگی های فیزیکی مشخصی هستند؛ تراکنش‌های مربوط به چنین ارزهایی تنها زمانی امکان‌پذیر می‌شوند که دارندگان آن‌ها دارای مالکیت فیزیکی این ارزها باشند.

ارزهای دیجیتال دارای کاربرد مشابه ارزهای فیزیکی هستند و می توان از آن‌ها برای خرید کالا و پرداخت هزینه خدمات استفاده کرد؛ رمز ارز ها یا توکن ها همچنین می توانند استفاده محدودی را در میان برخی از جوامع آنلاین مانند سایت های بازی، پورتال های کازینو یا شبکه های اجتماعی پیدا کنند.

ارزهای دیجیتال همچنین تراکنش های فوری را امکان پذیر می کنند که می توانند به طور یکپارچه در سراسر مرزها انجام شوند؛ برای مثال، این امکان برای شخصی که در ایالات متحده مستقر است می‌تواند با ارز دیجیتال به طرف مقابل ساکن در سنگاپور هزینه مربوطه را پرداخت کند، مشروط بر اینکه هر دو به یک شبکه متصل باشند.

پس از راه‌اندازی موفقیت‌آمیز ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز، مانند بیت کوین و اتریوم که توسط هیچ مقام مرکزی مدیریت نمی‌شوند، دولت‌ها و بانک‌های مرکزی در سراسر جهان در حال تحقیق برای امکان ایجاد ارزهای دیجیتالی خود هستند که معمولاً به عنوان ارزهای دیجیتال بانک مرکزی شناخته می‌شوند.

 

ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) چیست؟

ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) یک ارز دیجیتالی است که توسط بانک مرکزی یک کشور صادر و نظارت می شود، در حالی که هیچ بانک مرکزی ملی هنوز ارز دیجیتال خود را راه اندازی نکرده است، حداقل 80 درصد از بانک های مرکزی در حال حاضر در حال تحقیق در مورد این فناوری هستند.

در ایالات متحده، فدرال رزرو و M.I.T.از طریق پروژه همیلتون در حال انجام تحقیقات مشترک در مورد CBDC هستند، پروژه همیلتون علاوه بر  انتخاب نوع سیستم ها برای تحقق این نیاز و همچنین مشخص کردن شیوه عملکرد یک ارز دیجیتال در ایالات متحده ، قصد دارد یک مقاله تحقیقاتی منتشر کند و یک مجوز منبع باز برای هر کدی که می نویسد ایجاد کند تا دیگران بتوانند بررسی کنند و با آن کار کنند.

 

یک CBDC چگونه کار می کند؟

جیم کانها، معاون ارشد بانک فدرال رزرو بوستون، نحوه عملکرد CBDC یا یک دلار دیجیتال را به اشتراک گذاشت؛ کانها گفت که یک CBDC مشابه پول نقد واقعی عمل می کند؛ «اگر من به شما CBDC دادم، مثل این است که پول فیزیکی به شما می‌دهم، مانند یک اسکناس 100 دلاری، شما آن پول را در حساب خود دارید و مال شماست من نمی توانم آن را پس بگیرم»

این یک تفاوت کلیدی در مقایسه با سایر اشکال پرداخت الکترونیکی امروزی است، مانند انتقال ACH یا PayPal. «اگر من از طریق پی پال برای شما پول ارسال کنم، این فقط یک قول است که پول در راه است؛ موجودی شما ممکن است وجه را نشان دهد اما پول در واقع بین بانک‌ها جابه‌جا نشده است.»

به همین دلیل، تراکنش‌ها غیرقابل برگشت نیستند و امکان برگشت برای طرف مقابل وجود دارد. با انتقال از طریق CBDC، وجوه بلافاصله ارسال می شود و طرف دیگر نمی تواند پس از آن انصراف دهد.

یکی دیگر از مزایای کلیدی CBDC این است که می تواند مناقصه قانونی تلقی شود؛ این بدان معناست که همه فعالان اقتصادی باید آن را برای هر هدف قانونی بپذیرند؛ شما می توانید مالیات خود را با آن پرداخت کنید؛ کانها گفت: هر کسی که به آن بدهی دارید، مانند بانک یا افراد، قانوناً ملزم به گرفتن آن هستند.

این برخلاف سایر ارزهای دیجیتال است که در ایالات متحده وجه قانونی ندارند؛ فقط فروشندگان خاصی به طور مستقیم رمزنگاری را می پذیرند، بنابراین ممکن است لازم باشد تا افراد قبل از انجام بیشتر تراکنش ها، ارز دیجیتال خود را به دلار آمریکا تبدیل کنند؛ هنگامی که از رمزنگاری به عنوان نوعی پرداخت استفاده می‌کنید، در حال حاضر یک رویداد مشمول مالیات نیز ایجاد می‌کنید، به این معنی که هر بار که چیزی با Bitcion یا Ether خریداری می‌کنید، ممکن است مالیات بر سرمایه را داشته باشید این مالیات مجزا بر هر گونه مالیات فروش است.

 

توجه: لازم به ذکر است به منظور تهیه سرور مجازی با سرعت بالا و دارای SSD های پرسرعت، میتوانید از طریق لینک روبرو: خرید سرور مجازی، موارد مورد نیاز را مورد بررسی قرار دهید❗

 

چرا ارز های دیجیتال محبوب هستند؟

ارزهای دیجیتالی به دلایل مختلفی برای حامیان خود جذابیت دارند؛ در ادامه موضوع برخی از محبوب ترین ها نام برده شده است:

حامیان ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین را به عنوان ارز آینده می بینند و در حال رقابت برای خرید آن‌ها هستند، احتمالاً قبل از اینکه ارزش بیشتری پیدا کنند.

برخی از حامیان اصرار بر این باور دارند که بانک‌های مرکزی از مدیریت عرضه پول به واسطه ارز دیجیتال حذف می‌ شود، زیرا با گذشت زمان ارزش پول از طریق تورم با تمایل این بانک ها کاهش می یابد.

سایر حامیان مانند فناوری پشت ارزهای دیجیتال، بلاک چین هستند، زیرا یک سیستم پردازش و ضبط غیرمتمرکز است و می تواند از سیستم های پرداخت سنتی ایمن تر باشد.

برخی از سفته بازان ارزهای دیجیتال را دوست دارند زیرا ارزش آن‌ها در حال افزایش است و علاقه ای به پذیرش طولانی مدت ارزها به عنوان راهی برای جابجایی پول ندارند.

ارز دیجیتال

ویژگی های ارزهای دیجیتال

ارزهای دیجیتال می توانند غیرمتمرکز یا متمرکز باشند، ارز فیات که به صورت فیزیکی وجود دارد، یک سیستم متمرکز تولید و توزیع توسط سازمان‌های دولتی و بانک مرکزی است، بیت کوین و اتریوم نمونه هایی از ارزهای دیجیتال برجسته که از سیستم های ارز دیجیتال غیرمتمرکز به شمار می آیند.

ارز های دیجیتال سبب انتقال ارزش می شوند، لازمه ی استفاده از ارزهای دیجیتال ایجاد تغییر ذهنی در چارچوب موجود برای ارزها است، جایی که آن‌ها با معاملات خرید و فروش کالا و خدمات مرتبط هستند؛ با این حال، ارزهای دیجیتال این مفهوم را گسترش می دهند، به عنوان مثال، یک توکن شبکه بازی می تواند عمر یک بازیکن را افزایش دهد یا قدرت های فوق العاده ای برای آن‌ها فراهم کند؛ این معامله خرید یا فروش نیست، بلکه بیانگر انتقال ارزش است.

 

انواع ارزهای دیجیتال

ارز دیجیتال یک اصطلاح فراگیر است که می توان از آن برای شرح و وصف انواع متنوع ارزهای موجود در حوزه الکترونیکی استفاده شود. به طور کلی، سه نوع مختلف ارز وجود دارد:

ارزهای رمزنگاری شده

ارزهای دیجیتالی هستند که از رمزنگاری برای ایمن سازی و تأیید تراکنش ها در یک شبکه استفاده می کنند؛ همچنین از رمزنگاری برای مدیریت و کنترل ایجاد چنین ارزهایی استفاده می شود، بیت کوین و اتریوم نمونه هایی از ارزهای دیجیتال اند که مطابق به حوزه ی قضایی، ممکن است تنظیم شوند یا نشوند.

نکته: ارزهای رمزنگاری شده، ارزهای مجازی در نظر گرفته می شوند زیرا مقررات پیچیده ای ندارند و فقط به صورت دیجیتالی وجود دارند.

ارزهای مجازی

ارزهای مجازی، ارزهای دیجیتال غیرقانونی هستند که توسط توسعه دهندگان یا یک سازمان موسس متشکل از سهامداران مختلف درگیر در فرآیند کنترل می شوند، ارزهای مجازی را نیز می توان توسط یک پروتکل شبکه تعریف شده و مشخص شده به شکل الگوریتمی کنترل کرد، یک توکن شبکه بازی نمونه ای از ارز مجازی است که اقتصاد آن توسط توسعه دهندگان کنترل و تعریف می شود.

 

ارزهای دیجیتال بانک مرکزی

ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) از طریق بانک مرکزی یک کشور صادر می شوندو از نوع ارزهای دیجیتالی تنظیم شده هستند؛ یک CBDC جایگزین یا مکملی برای ارز سنتی فیات به شمار می آید، برخلاف ارز فیات که به دو صورت دیجیتالی و فیزیکی موجود است، یک CBDC تنها به شکل دیجیتالی وجود دارد؛ انگلستان، سوئد و اروگوئه چند کشوری هستند که در حال بررسی و تحقیق برنامه‌هایی جهت راه‌اندازی نسخه دیجیتالی ارزهای فیات بومی خود هستند.

انواع ارز دیجیتال

 

مزایای ارزهای دیجیتال

  • ارز دیجیتال زمان تراکنش را سرعت می بخشد؛ زیرساخت سیستم مالی مدرن از شبکه پیچیده ای از شرکت کنندگان تشکیل شده است، در برخی موارد، مانند یک سیستم دفتر کل دیجیتال کاملاً غیرمتمرکز، دو طرف می‌توانند مستقیماً بدون هیچ واسطه بانک یا مؤسسه مالی معاملات تجاری را انجام دهند، همین مورد از زمان‌های تسویه پرداخت که معمولاً روزها یا حتی هفته‌ها طول می‌کشد، جلوگیری می‌کند.
  • ارز دیجیتال می تواند هزینه ها را کاهش دهد؛ با حذف برخی یا همه واسطه ها، کارمزد تراکنش های مرتبط با پرداخت های دیجیتالی را می توان تا حد زیادی کاهش داد، این امر به ویژه در مورد هزینه های بالای مربوط به جابجایی بین مرزی پول صادق است.
  • پول فیزیکی مشکلات امنیتی دارد؛ خطر سرقت، جعل و نیاز به ذخیره سازی فیزیکی در بانک را می توان با ارز دیجیتال کاهش داد یا از بین برد.
  • هدف برخی از ارزهای دیجیتال (مانند ارزهای دیجیتال) تمرکززدایی سیاست های پولی است و می توانند افراد را در توزیع ارزی که قبلاً توسط شرکای مؤسسه مالی بانک مرکزی اداره می شد، شامل شوند.
  • فناوری ارز دیجیتال حسابداری و سایر ثبت اسناد را خودکار می کند و در زمان و هزینه برای صادرکنندگان، بازرگانان و کاربران روزمره صرفه جویی می کند.

معایب ارزهای دیجیتال

  • از آنجایی که این یک فناوری محاسباتی است، ارز دیجیتال از هک و سایر جرایم سایبری مصون نیست، اگر یک اقتصاد ارز دیجیتال را بپذیرد، ثبات مالی و امنیت ملی می تواند به یک خطر امنیت سایبری تبدیل شود.
  • پول نقد ناشناس است، اما تراکنش های دیجیتالی قابل ردیابی هستند؛ در حالی که بیشتر ارزهای دیجیتال به دنبال ناشناس کردن هویت کاربر هستند، تراکنش‌ها دنباله‌ای از خود بر جای می‌گذارند که قابل ردیابی است.
  • ارز دیجیتال هزینه های تراکنش سنتی را کاهش می دهد، اما مجموعه هزینه های منحصر به فرد خود را به همراه دارد؛ هزینه های امنیت سایبری یکی است، برای مثال، بسیاری از کاربران ارزهای دیجیتال، دارایی‌های دیجیتال خود را در یک کیف پول رمزنگاری ذخیره می‌کنند، قطعه‌ای از سخت‌افزار که می‌توان آن را از اینترنت جدا کرد (معروف به ذخیره‌سازی سرد). پرداخت های مبتنی بر بلاک چین نیز باید هزینه های مرتبط با محاسبه تراکنش را بپردازند.
  • ارز دیجیتال چالش‌های جدیدی را برای تنظیم‌کننده‌ها و سیاست‌گذاران در تلاش برای تضمین ثبات مالی ایجاد می‌کند.

ارز دیجیتال

آیا خرید ارز دیجیتال در ایران قانونی است؟

بله هر چند فرایند قانونی شدن این کار در ایران بسیار طولانی شد اما سرانجام در سال ۹۸ بازار ارز در ایران به صورت قانونی انجام می شود؛ پس شما می‌توانید با خیالی آسوده در این بازار حساب کاربری داشته باشید؛

همچنین می توانید با تهیه سرور مجازی ترید از شرکت آسام سرور، به راحتی در بازارهای مالی دیجیتالی بدون محدودیت و با انتخاب موقعیت های مکانی مختلف مشارکت داشته باشید و بر معاملات خود نظارت داشته باشید.

 

چگونه ارز دیجیتال بخرم؟

در حالی که برخی از ارزهای رمزپایه، از جمله بیت کوین، برای خرید با دلار آمریکا در دسترس هستند، برخی دیگر نیاز دارند که با بیت کوین یا ارز دیجیتال دیگری پرداخت کنید؛

برای خرید ارزهای دیجیتال، به یک «کیف پول» نیاز دارید، یک برنامه آنلاین که بتواند ارز شما را نگه دارد؛ به طور کلی، شما یک حساب کاربری در یک صرافی ایجاد می کنید و سپس می توانید پول واقعی را برای خرید ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین یا اتریوم انتقال دهید.

کوین بیس یکی از صرافی‌های محبوب ارزهای دیجیتال است که در آن می‌توانید هم کیف پول ایجاد کنید و هم بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال را بخرید و بفروشید، همچنین تعداد فزاینده ای از کارگزاران آنلاین ارزهای رمزنگاری شده مانند eToro، Tradestation و Sofi Active Investing را ارائه می دهند؛ Robinhood معاملات ارزهای دیجیتال رایگان را ارائه می دهد.

 

آینده ارز دیجیتال

ارزهای دیجیتال هنوز در روزهای اولیه توسعه هستند؛ ارزش ارزهای دیجیتال در سال‌های اخیر سر به فلک کشیده است زیرا شرکت‌های مختلف علاقه خود را به ساخت خدمات و محصولات جدید با آن‌ها ابراز کرده‌اند و سرمایه‌گذاران به طور فزاینده‌ای به ارزهای دیجیتال به‌عنوان یک طبقه دارایی سرمایه‌گذاری نگاه می‌کنند؛ بانک‌های مرکزی که ارزهای فیات را ایجاد می‌کنند و از آن‌ها حمایت می‌کنند، اگر شروع به انتشار ارزهای دیجیتالی خود کنند، ممکن است چشم‌انداز را تغییر دهند.

آینده ارزهای دیجیتال و سایر دارایی های دیجیتالی که از آن‌ها استفاده می کنند در نوسان است، اما گسترش مداوم فناوری نویدبخش گسترش اشکال الکترونیکی پول و پرداخت است؛ سرمایه‌گذاری در این توسعه از طریق ارزهای دیجیتال و سهام شرکت‌هایی که در ایجاد و استفاده از آن‌ها نقش دارند، امکان‌پذیر است، بنابراین این یک قلمرو هیجان‌انگیز برای سرمایه‌گذاران برای کشف است؛ فقط به یاد داشته باشید که اگر تصمیم دارید در جنبش ارز دیجیتال سرمایه گذاری کنید، متنوع بمانید و روی بلندمدت تمرکز کنید.

 

سوالات متداول

 

در این مبحث، اگر کلید خصوصی کیف پول برای فرد فوت شده را در اخیار داشته باشید، در اینصورت میتوانید از ارز دیجیتال موجود استفاده نمائید.

 

جمع بندی

ارز های دیجیتال، توکن یا به اصطلاح رمز ارز ها؛ با توجه به فناوری به کار رفته در آن ها، بسیار محبوب هستند؛ اما رمز ارز های نوپا بسیار نوسانی هستند که ممکن است در یک روز  قیمت یک ارز چندین برابر شود یا بر عکس کاهش یابد؛ بهتر است قبل از قدم گذاشتن در این حوزه اطلاعات کافی را داشته باشید و خریدارانی محتاط و مراقب باشید همچنین اگر در زمینه خرید ارز های دیجیتال تجربه کافی ندارید جهت کاهش ریسک پذیری، ارزی را در طولانی مدت حفظ کنید و نتایج را زیر نظر داشته باشید؛ در کل با توجه به رمزگذاری شدن ارزهای دیجیتال از لحاظ امنیتی، جایی برای نگرانی ندارند ولی در ایران به دلیل وجود تحریم ها و یکسری مشکلات لازم است با اطلاعاتی همه جانبه گامی مطمئن بردارید.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل خود را را با خیال راحت وارد کنید، چون نمایش داده نخواهد شد

3 + 3 =