شما برای مطالعه این مقاله فقط 6 دقیقه وقت نیاز دارید

splite-screen-in-windows
دسته بندی : آموزش ویندوز

آموزش تقسیم صفحه نمایش در ویندوز و مشاهده همزمان چند پنجره

5/5 - (1 امتیاز)

اگر به فکر راهی برای باز کردن چند پنجره کنار هم و مشاهده همزمان محتوای آنها در ویندوز هستید تا از این طریق بتوانید بهره وری و سرعت کار خود را افزایش دهید، با تقسیم صفحه نمایش در ویندوز می توانید به هدف خود برسید که برای انجام این کار هم می توانید از قابلیت های داخلی ویندوز کمک بگیرید.

برای تقسیم صفحه در ویندوز، ابتدا باید قابلیت multitasking را در سیستم خود فعال کنید و بعد با استفاده از کلیدهای میانبر یا تکنیک drag - drop، صفحه خود را به شکل دلخواه خود تقسیم بندی کنید.

فعال سازی قابلیت multitasking در ویندوز  ۱۰ و ۱۱

برای اینکه قادر به تقسیم صفحه نمایش در سیستم یا سرور ویندوز باشید و جواب سوال “چگونه همزمان چند پنجره را در رایانه ویندوز ۱۰ یا ۱۱ مشاهده کنیم؟” را پیدا کنید، ابتدا باید قابلیت multitasking را فعال کنید.

فعال سازی multitasking در ویندوز ۱۱

  • برنامه setting را باز کنید.
  • از بخش system سمت راست اسکرول کنید، multitasking را پیدا کرده و روی آن کلیک کنید.کلیک روی multitasking
  • گزینه Snap windows را در حالت on قرار دهید.فعال سازی snap window برای تقسیم صفحه نمایش در ویندوز

فعال سازی multitasking در ویندوز ۱۰

  • برنامه setting را باز کنید.
  • روی system کلیک کنید.
  • از بخش multitasking، تمام آپشن های snap را در حالت on قرار دهید.فعال سازی multitasking در ویندوز ۱۰

* این ویژگی در ویندوز ۸ و ۷ به طور پیش فرض فعال است.

تقسیم صفحه نمایش در ویندوز با کشیدن پنجره به صورت دستی

راحت ترین روشی که می توانید برای تقسیم کردن صفحه نمایش در ویندوز ۱۰ و ویندوز ۱۱ امتحان کنید، این است که روی پنجره موردنظر کلیک کنید و آن را به سمت گوشه دلخواه خود بکشید یا به اصطلاح drag کنید.

اگر پنجره موردنظر را به سمت راست یا چپ بکشید، صفحه شما به ۲ قسمت تقسیم می شود که یکی از آنها به این پنجره اختصاص پیدا می کند و قسمت دیگر هم آماده انتخاب پنجره دیگری است که برای قرار گرفتن دو پنجره کنار هم در ویندوز درنظرگرفته اید.انتقال پنجره موردنظر به سمت راست

انتخاب پنجره دوم

مثلاً در یک پنجره فایل html را با مرورگر کروم باز کنید و در پنجره دیگر هم ادیتور VS Code را برای ویرایش کد html باز کنید و تغییرات موردنظر را اعمال کرده و از پنجره مرورگر هم به طور همزمان بررسی کنید.

حالا برای اینکه صفحه را به ۴ قسمت تقسیم کنید، می توانید پنجره موردنظر به سمت گوشه ها بکشید تا یک چهارم صفحه را به خود اختصاص دهد.انتقال پنجره به گوشه راست - بالا

بعد، پنجره دیگری که برای مشاهده همزمان با سایر پنجره ها در نظر دارید را انتخاب کنید و آن را به سمت گوشه دیگر بکشید.

اگر ۴ پنجره موردنظر خود را به سمت ۴ گوشه (بالا – راست)، (پایین – راست)، (بالا – چپ) و (پایین – چپ) بکشید، می توانید این ۴ پنجره را به صورت همزمان در صفحه نمایش ویندوز خود باز کنید و با آنها کار کنید.تسیم صفحه نمایش در ویندوز به ۴ قسمت

البته می توانید قابلیت کشیدن به سمت راست یا گوشه ها را با هم ترکیب کنید و صفحه را به ۳ قسمت هم تبدیل کنید.

مثلاً اگر یکی از پنجره ها را به سمت راست بکشید، نصف صفحه را خود اختصاص می دهد. سپس، دو پنجره دیگر را به سمت دو گوشه (بالا – چپ) و (پایین – چپ) بکشید، صفحه نمایش شما به ۳ قسمت تقسیم می شود.تقسیم صفحه نمایش به ۳ قسمت

* می توانید اندازه هر قسمت را با کلیک روی خط تقسیم بین پنجره ها و جابه جا کردن آن، تغییر دهید.

کلیک کنید  ترفند عملی افزایش سرعت اینترنت در کامپیوتر و گوشی

اگر کاربر ویندوز ۱۱ هستید، یک ویژگی جذاب دیگر هم وجود دارد که در صورت تمایل می توانید از آن برای تقسیم صفحه نمایش در ویندوز ۱۱ استفاده کنید.

به این صورت که اگر اشاره گر را روی آیکون مربعی کنار × نگه دارید یا به اصطلاح hover انجام دهید، می توانید قالب هایی که برای تقسیم صفحه نمایش در ویندوز لحاظ شده اند را ببینید.طرح های snap در ویندوز ۱۱

سپس روی قالب موردنظر خود کلیک کنید تا صفحه به همان شکل تقسیم بندی شود.

بعد از آن می توانید پنجره های موردنظر خود را تحت آن قالب باز کنید و از کار کردن همزمان با آنها لذت ببرید.

مثال) تقسیم بندی صفحه نمایش ویندوز با snap با قالب ۴ قسمتی

* می توانید پنجره موردنظر از بین گزینه های ارائه شده توسط هر قسمت انتخاب کنید یا اینکه پنجره موردنظر را باز کنید و لوکیشن آن را به صورت دستی در قالب انتخاب کنید. هر دو مورد را در مثال نشان می دهیم.

۱) انتخاب قالب و انتقال پنجره اول به گوشه سمت بالا – چپانتخاب قالب snap

تنظیم پنجره اول

۲) انتقال پنجره دوم به گوشه سمت بالا – راستتنظیم پنجره دوم

۳) انتقال پنجره سوم به گوشه سمت پایین – چپتنظیم پنجره سوم

۴) انتخاب پنجره چهارم برای قسمت پایین – راستانتخاب پنجره چهارم

استفاده از کلید های میانبر برای تقسیم صفحه ویندوز

مایکروسافت این امکان را به کاربران ویندوز ( ۷، ۸، ۱۰ و ۱۱) داده است که با استفاده از کلیدهای میانبر زیر بتوانند صفحه خود را تقسیم کنند.

Win + کلید جهت دار سمت راست: انتقال پنجره به سمت راست

Win + کلید جهت دار سمت چپ: انتقال پنجره به سمت چپ

Win + کلید جهت دار سمت بالا: انتقال پنجره به سمت بالا

Win + کلید جهت دار سمت پایین: انتقال پنجره به سمت پایین

پس کافیست روی قسمت title بار یا همان بخش بالایی پنجره موردنظر کلیک کنید تا انتخاب شود. سپس با کلید های بالا صفحه را به ۲ یا ۴ قسمت تقسیم کنید

این میانبرها به تنهایی صفحه را به ۲ قسمت تقسیم می کنند ولی می توانید از آنها به صورت ترکیبی استفاده کنید.

مثلاً برای اینکه صفحه را به ۳ قسمت تقسیم کنید:

پنجره موردنظر را انتخاب کنید و کلید ترکیبی → + W را فشار دهید تا پنجره به سمت راست برود.

سپس، پنجره دیگر را انتخاب کنید، به ترتیب و بلافاصله کلیدهای ترکیبی ←  + W و ↑ + W را فشار دهید تا این پنجره به گوشه بالا – چپ برود.

پنجره سوم را هم انتخاب کنید، به ترتیب و بلافاصله کلیدهای ترکیبی ←  + W و ↓ + W را فشار دهید تا این پنجره به گوشه پایین – چپ برود.

برای تقسیم صفحه به ۴ قسمت هم قضیه به همین منوال است:

پنجره اول را انتخاب کنید، به ترتیب و بلافاصله کلیدهای ترکیبی ←  + W و ↑ + W را فشار دهید تا این پنجره به گوشه بالا – چپ برود.

پنجره دوم را انتخاب کنید، به ترتیب و بلافاصله کلیدهای ترکیبی ←  + W و ↓ + W را فشار دهید تا این پنجره به گوشه پایین – چپ برود.

پنجره سوم را انتخاب کنید، به ترتیب و بلافاصله کلیدهای ترکیبی →  + W و ↑ + W را فشار دهید تا این پنجره به گوشه بالا – راست برود.

پنجره چهارم را انتخاب کنید، به ترتیب و بلافاصله کلیدهای ترکیبی →  + W و ↓ + W را فشار دهید تا این پنجره به گوشه پایین – راست برود.

اینجاست که شما می توانید در پنجره یا پنجره های دیگر، برنامه یا فایل های موردنظر را باز کنید و همه آنها به صورت همزمان نظارت کنید.

سخن آخر

برای تقسیم صفحه نمایش در ویندوز می توانید از قابلیت drag پنجره ها و کلیدهای میانبر استفاده کنید که نحوه استفاده از آن ها را در مقاله بررسی کردیم. قابلیت انتخاب طرح snap ویندوز ۱۱ هم به جذابیت تقسیم بندی صفحه نمایش می افزاید که در صورت تمایل می توانید از آن استفاده کنید.

مطالب مشابهی که شاید علاقمند باشید

من زهرا پیرجانی دانشجوی رشته نرم افزار هستم. علاقه ای که به یادگیری مطالب جدید دارم باعث شد که انگیزم برای فعالیت در حوزه تولیدمحتوا بیشتر شود. تمام تلاشم این است که با درک کامل موضوع، محتوایی ساده و کامل تهیه کنم که برای همه علاقمندان مفید و کاربردی باشد. یادگیری مطالب جدید و آموزش اونها به بقیه، بهترین کاری هست که می توانم برای رشد خودم و همچنین کمک به رشد علاقمندان به مباحث مورنظر انجام بدم.

دیدگاه های شما

برای دریافت این مقاله لطفا ایمیلتان را وارد کنید

می توانید مقاله را دانلود کنید یا پرینت بگیرید