شما برای مطالعه این مقاله فقط 6 دقیقه وقت نیاز دارید

set-up-multiple-desktops-in-windows
دسته بندی : آموزش ویندوز

فعال کردن چند دسکتاپ در ویندوز [ساخت دسکتاپ مجازی]

5/5 - (1 امتیاز)

فعال کردن چند دسکتاپ در ویندوز این امکان را به شما می دهد که کارهای مختلف خود را از هم تفکیک کنید، به هر کدام از آنها یک دسکتاپ مجزا اختصاص دهید و از این طریق، سرعت و بازده کار خود را افزایش دهید.

قابلیت ساخت دسکتاپ مجازی در ویندوز ۱۰ و ۱۱ لحاظ شده است و شما به کمک کلید میانبر Ctrl + Windows و یا آیکون مخصوص Task View می توانید دسکتاپ مجازی ایجاد کنید، بین دسکتاپ ها سوئیچ کنید و حتی در صورت عدم نیاز به دسکتاپ موردنظر، آن را حذف کنید.

کاربرد دسکتاپ مجازی در ویندوز

وقتی با برنامه ها و فایل های زیادی سروکار دارید و سازماندهی و مدیریت آنها در یک دسکتاپ سخت می شود، با ایجاد دستکاپ مجازی می توانید به این پیچیدگی سیستم یا سرور ویندوز خود سروسامان دهید.

دسکتاپ مجازی، یک کپی از دسکتاپ اصلی سیستم ویندوز شما است و این امکان را به شما می دهد که برنامه ها و فایل های موردنیاز خود را بین چند دسکتاپ پخش کنید و شلوغی دسکتاپ اصلی را کاهش دهید.

البته، نیازی به این نیست که نگران “مجازی” بودن این دسکتاپ ها باشید. هر دسکتاپ مجازی، شامل تمام داده های دسکتاپ اصلی است یعنی همه دسکتاپ ها دارای حقوق برابر هستند و تجربه یکسانی را برای شما رقم خواهند زد.

* در خصوص تعداد دسکتاپ مجازی با محدودیتی روبرو نیستید و می توانید هر چند دسکتاپ که نیاز دارید، ایجاد کنید.

* قابلیت دسکتاپ مجازی در نسخه ویندوز ۱۰ و ۱۱ لحاظ شده است. اگر از ویندوز ۷ یا ۸ استفاده می کنید و نیاز به ایجاد دسکتاپ مجازی دارید، می توانید برنامه Desktops را دانلود و نصب کنید.

مدیریت دسکتاپ های مجازی با Task View در ویندوز ۱۰/۱۱

این بخش حاوی تمام کارهای مربوط به مدیریت – از مشاهده دسکتاپ ها گرفته تا حذف دسکتاپ مجازی – است:

مشاهده دسکتاپ های مجازی در ویندوز

برای باز کردن Task View و مشاهده همه دسکتاپ ها در یک صفحه، دو راه دارید:

۱- آیکون Task View که در قسمت تسک بار دسکتاپ قرار دارد را پیدا کرده و روی آن کلیک کنید.

ویندوز ۱۰

دکمه تسک ویو در ویندوز ۱۰

ویندوز ۱۱

دکمه task view در ویندوز ۱۱

* اگر این آیکون را نمی بینید، روی task bar راست کلیک کنید و گزینه Show Task View Button option را علامت بزنید.علامت زدن گزینه Show Task View Button option

۲- کلید ترکیبی Win + Tab را فشار دهید.

سپس با نمایی شبیه شکل زیر مواجه خواهید شد.

ویندوز ۱۰فعال کردن چند دسکتاپ در ویندوز ۱۰

ویندوز ۱۱فعال کردن چند دسکتاپ در ویندوز ۱۱

ایجاد دسکتاپ مجازی در ویندوز ۱۰ و ۱۱

بعد از اینکه Task View را باز کردید، کافیست روی گزینه New Desktop + کلیک کنید تا دسکتاپ جدید باز شود.ایجاد دسکتاپ مجازی در ویندوز

دسکتاپی که ایجاد کردید، خالی است و هر برنامه ای که در این دسکتاپ باز کنید، فقط و فقط در این دسکتاپ باز می شود و در دسکتاپ های دیگر خبری از آنها نیست.

انتخاب دسکتاپ موردنظر

بعد از اینکه دسکتاپ های موردنظر خود را ایجاد کردید، تنها کاری که باید برای انتخاب دسکتاپ موردنظر انجام دهید این است که روی Task View کلیک کنید و بعد از بین دسکتاپ های موجود، روی دسکتاپ موردنظر خود کلیک کنید.

تغییر اسم دسکتاپ مجازی 

اگر هدفتان از اجرای چند دسکتاپ مجازی در ویندوز، گروه بندی برنامه ها و فایل های موردنظر (مثل python programming یا بازی) است، بهتر است اسم مخصوصی را برای هر کدام از دسکتاپ ها در نظر بگیرید تا تفکیک آنها از هم راحت باشد.

پس بعد از فعال کردن چند دسکتاپ در ویندوز  باید طبق مراحل زیر نسبت به تغییر اسم آنها هم اقدام کنید:

 • روی آیکون Task View موجود در دسکتاپ کلیک کنید.
 • روی اسم دسکتاپ کلیک کنید و اسم مورد نظر خود را تایپ کنید.
 • کلید Enter را فشار دهید تا اسم دسکتاپ ذخیره شود.
کلیک کنید  دستور nslookup در لینوکس و ویندوز برای رفع مشکلات DNS

یا اینکه روی دسکتاپ راست کلیک کنید و گزینه rename را انتخاب کنید.تغییر اسم دسکتاپ

به این ترتیب می توانید اسم تمام دسکتاپ ها را به شکل دلخواه تغییر دهید.

تغییر تصویر پس زمینه دسکتاپ 

اگر قصد سفارشی سازی بیشتر دسکتاپ ها را دارید و نمی خواهید فقط به تغییر اسم دسکتاپ بسنده کنید، می توانید تصویر پس زمینه دسکتاپ موردنظر خود را هم تغییر دهید.

برای این کار کافیست طبق مراحل زیر جلو بروید:

 • Task view را باز کنید.
 • از لیست موجود، روی دسکتاپ موردنظر راست کلیک کنید و گزینه Choose background را انتخاب کنید.تغییر پس زمینه
 • تصویر موردنظر را از بخش Recent image انتخاب کنید.
 • اگر هم به دنبال یک تصویر دیگر هستید، می توانید روی Browse photos کلیک کنید و تصویر موردنظر را انتخاب کنید.گزینه های تغییر پس زمینه

می بینید که تصویر پس بک گراند دسکتاپ موردنظر شما با بقیه متفاوت است و شناسایی آن را برای شما راحت تر می کند.

تغییر ترتیب لیست دسکتاپ های مجازی 

اگر از ترتیب دسکتاپ های مجازی راضی نیستید و می خواهید آنها را به شکل دلخواه خود مرتب کنید، کافیست Task view را باز کنید و با استفاده از گزینه Move right و Move left که موقع راست کلیک روی دسکتاپ ها می بینید، ترتیب لیست را به شکل دلخواه خود تنظیم کنید.

استفاده از یک برنامه مشترک در چند دسکتاپ مجازی

با اینکه اکثر مواقع، برنامه هایی که در یک دسکتاپ اجرا می شوند، مستقل از هم هستند و روی هم تاثیر نمی گذارند – حتی اگر این برنامه ها در تمام نسخه ها مشابه باشند.

ولی برنامه هایی مثل فوتوشاپ هم وجود دارند که می توانند این قانون را نقض کنند. به این صورت که وقتی برنامه فوتوشاپ را در دسکتاپ دوم باز می کنید، اگر این برنامه در دسکتاپ اول باز باشد، شما به صورت خودکار به این دسکتاپ می روید و برنامه فوتوشاپ دسکتاپ اول برای شما باز می شود.

برای جلوگیری از این مسئله می توانید ایده دسترسی به داده های یکسان برنامه در هر دسکتاپ را وارد عمل کنید.

مثلاً اگر برنامه word را در دو دسکتاپ باز کرده اید و می خواهید بدون نیاز به سویچ کردن بین دسکتاپ ها، فایل یکسانی را در هر دو دسکتاپ ویرایش کنید، می توانید تنظیمات زیر را اعمال کنید:

 • برنامه Task View را باز کنید.
 • از لیست برنامه های موجود در این بخش، روی برنامه موردنظر راست کلیک کنید.
 • اگر می خواهید مطمئن شوید که هر پنجره ای که از این برنامه باز کرده اید، در همه دسکتاپ های دیگر هم قابل دسترسی است، گزینه Show windows from this app on all desktops را انتخاب کنید.
 • اگر می خواهید فقط همین پنجره ای که از برنامه باز کرده اید، در تمام دسکتاپ ها قابل دسترس باشد، گزینه Show this window on all desktops را انتخاب کنید.نمایش برنامه ها در دسکتاپ ها

این کار باعث می شود که تمام کارهایی که می خواهید روی برنامه موردنظر انجام دهید در همه دسکتاپ ها به صورت خودکار و موازی جلو بروند و نیازی به سوئیچ نباشد.

نحوه حذف دسکتاپ مجازی در ویندوز

اگر بعد از فعال سازی چند دسکتاپ در ویندوز، تصمیم گرفته اید که بعضی از آنها را از رده خارج کنید، می توانید Task View را باز کنید و روی علامت ✕ کنار دسکتاپ کلیک کنید.

کلیدهای میانبر برای مدیریت دسکتاپ مجازی ویندوز

اگر به دنبال سرعت و راحتی بیشتری برای فعال کردن چند دسکتاپ در ویندوز هستید، کلیدهای میانبر می توانند این کار را برای شما انجام دهند.

باز کردن Task View و مشاهده دسکتاپ های مجازی : Win + Tab

ایجاد دسکتاپ جدید: Win + Ctrl + D

تعویض دسکتاپ: کلید جهت دار راست یا چپ + Win + Ctrl 

انتقال به دسکتاپ موردنظر ( بر اساس شماره ): شماره + Win + Ctrl 

نمایش پنجره های باز در تمام دسکتاپ ها: Win + Ctrl + F

بستن دسکتاپ مجازی فعلی: Win + Ctrl + F4

سخن آخر

ایده ایجاد چند دسکتاپ مجازی می توانید پایانی برای تمام پیچیدگی های مربوط به کارهای شما باشد که با استفاده از برنامه Task View می توانید این کار را به صورت گرافیکی یا از طریق کلیدهای میانبر انجام دهید.

مطالب مشابهی که شاید علاقمند باشید

من زهرا پیرجانی دانشجوی رشته نرم افزار هستم. علاقه ای که به یادگیری مطالب جدید دارم باعث شد که انگیزم برای فعالیت در حوزه تولیدمحتوا بیشتر شود. تمام تلاشم این است که با درک کامل موضوع، محتوایی ساده و کامل تهیه کنم که برای همه علاقمندان مفید و کاربردی باشد. یادگیری مطالب جدید و آموزش اونها به بقیه، بهترین کاری هست که می توانم برای رشد خودم و همچنین کمک به رشد علاقمندان به مباحث مورنظر انجام بدم.

دیدگاه های شما

برای دریافت این مقاله لطفا ایمیلتان را وارد کنید

می توانید مقاله را دانلود کنید یا پرینت بگیرید