شما برای مطالعه این مقاله فقط 8 دقیقه وقت نیاز دارید

linux-virus-malware-truth

آیا افسانه لینوکس ویروسی نمی شود حقیقت دارد یا خیر؟

4.5/5 - (2 امتیاز)

یک کاربر ویندوز به سرعت یک آنتی ویروس دانلود می کند تا سیستم را از هر گونه ویروس یا بدافزار ایمن کند، اما شما کاربران لینوکس زیادی را پیدا نمی کنید که نرم افزار آنتی ویروس را در سیستم نصب کرده باشند. ممکن است تعجب کنید که آیا لینوکس به آنتی ویروس نیاز دارد یا خیر. از نظر فنی، این یک افسانه است که سیستم های لینوکس نمی توانند ویروس ها را دریافت کنند، آنها می توانند توسط ویروس ها در چنین سناریوهایی آلوده شوند. با این حال، دلایل زیادی وجود دارد که چرا لینوکس به طور کلی به آنتی ویروس نیاز ندارد.

لینوکس نیز مانند ویندوز در معرض بدافزار ها و ویروس ها قرار دارد؛ هرچند امنیت بالاتری دارد و احتمال آن بسیار کم است، اما اینگونه نیست که لینوکس هرگز ویروسی نشود.

این افسانه آنقدر قدرت گرفته است که یکی از دلایلی که مردم به لینوکس روی می آورند، داشتن امنیت بهتر است. بسیاری از افراد فکر می کنند که اگر به لینوکس سوئیچ کنند، دیگر نگرانی از بابت ویروس ها و بدافزارها نخواهند داشت؛ این در حالی است که این لینوکس دسکتاپ آنقدر هم امن نیست.

اما این به این معنی نیست که لینوکس ناامن است و شما نباید از آن استفاده کنید؛ چرا که امنیت آن از ویندوز بالاتر است، خصوصا لینوکس سرور. چرا که شما علاوه بر افزایش امنیت سیستم عامل، می توانید امنیت سرور خودتان را هم افزایش دهید و امکان نفوذ را به صفر برسانید. در صورتی که دوست دارید با لینوکس کار کنید و امنیت بالایی را هم تجربه کنید، می توانید به صفحه خرید سرور مجازی لینوکس آسام سرور سر بزنید و سفارشتان را ثبت کنید.

در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا به صورت کامل بررسی کنیم که آیا افسانه لینوکس ویروسی نمی شود حقیقت دارد یا خیر و چرا!

چرا بدافزارها در دسکتاپ های لینوکس کمیاب هستند؟

بدافزار کد ناخواسته ای است که به نوعی به رایانه شما راه پیدا می کند تا عملکردهایی را که با هدف مخرب طراحی شده اند انجام دهد. گاهی اوقات این برنامه ها باعث کاهش سرعت دستگاه یا از کار افتادن کامل آن می شوند. پس از آن سازندگان ممکن است برای تعمیر دستگاه باج بگیرند (البته داستان را کمی ترسناک کردیم؛ اما به هرحال این موارد هرچند احتمال کمی برای رخ دادن دارد، اما به هرحال احتمال دارد).

گاهی اوقات بدافزار ها اطلاعاتی را در سرورهای راه دور آپلود می‌کند و به شخصی اجازه می‌دهد به داده‌های ذخیره‌شده یا اعتبارنامه‌های حیاتی شما که تایپ می‌کنید، مانند رمز عبور و شماره کارت اعتباری، دسترسی داشته باشد.

هکرها تمایل به ایجاد بدافزار برای ویندوز دارند؛ زیرا این سیستم عاملی است که در اکثر رایانه های شخصی یافت می شود. این احتمال انتقال ویروس از یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگر را افزایش می دهد.

سازندگان ویروس تمایل دارند کاربران مبتدی را هدف قرار دهند که راحت تر با بنرهای وب جعلی و کلاهبرداری های فیشینگ فریب دهند. ویروس‌ها همچنین در میان افرادی پخش می‌شوند که برای مثال  می‌دانند چگونه موسیقی و برنامه‌های تلویزیونی را سرقت کنند، اما نمی‌دانند چگونه ممکن است این فایل‌ها آلوده شوند.

برنامه های آنتی ویروس برای لینوکس وجود دارد، اما حتی هدف آنها اغلب کمک به محافظت از کاربران ویندوز است.

بدافزار لینوکس نادر است، اما وجود دارد

برای مثال اخیراً یکی از بدافزارها برای هدف قرار دادن دسکتاپ لینوکس خبرساز شده است. EvilGNOME در محیط دسکتاپ  GNOME  با تظاهر به یک افزونه اجرا می شود.

گنوم رایج‌ترین محیط دسکتاپ لینوکس است که به عنوان رابط پیش‌فرض در دو مورد از محبوب‌ترین توزیع‌های لینوکس، اوبونتو و فدورا و رایانه‌هایی که مستقیماً از تولیدکنندگان لینوکس مانند System76 و Purism ارسال می‌شوند، یافت می‌شود. برنامه های افزودنی قانونی به شما امکان می دهند بسیاری از جنبه های دسکتاپ گنوم را تغییر دهید.

بدافزار معروف به EvilGNOME قادر است از میکروفون رایانه شخصی شما اسکرین شات بگیرد و صدا را ضبط کند. همچنین می تواند فایل های شخصی شما را آپلود کند. تفکیک دقیق‌تر در گزارشی توسط Intezer Labs موجود است که نام EvilGNOME را داده است.

آیا لینوکس ویروسی می شود؟

اکثر بدافزارهای لینوکس سرورها را هدف قرار می دهند

لینوکس در رایانه‌های رومیزی نسبتاً کمیاب است، اما برجسته‌ترین سیستم عاملی است که در سرورهایی که وب را تامین می‌کنند و بسیاری از زیرساخت‌های دیجیتالی جهان را مدیریت می‌کنند، یافت می‌شود.

بسیاری از حملات به جای رایانه های شخصی، وب سایت ها را هدف قرار می دهند. هکرها اغلب به دنبال آسیب‌پذیری‌هایی در daemon های شبکه هستند که می‌توانند از آنها برای دسترسی به سرورهای مبتنی بر لینوکس استفاده کنند. برخی از آن ها یک اسکریپت مخرب را روی یک سرور نصب می کنند که بازدیدکنندگان را به جای خود سیستم هدف قرار می دهد.

هک کردن ماشین‌های مبتنی بر لینوکس، چه سرور و چه دستگاه‌هایIoT، یکی از راه‌های آلوده کردن وب یا ایجاد بات‌نت است.

طراحی لینوکس ذاتا امن نیست

لینوکس دسکتاپ در شکل فعلی خود به نفوذ ناپذیری یک قلعه است. در مقایسه با ویندوز XP، جایی که نرم‌افزارهای مخرب می‌توانست بدون درخواست رمز عبور، دسترسی ادمین را به دست آورد، لینوکس امنیت بسیار بهتری را ارائه می‌دهد. این روزها، مایکروسافت تغییراتی را برای رفع این شکاف ایجاد کرده است. از زمان ویندوز ویستا، مایکروسافت یک اطلاعیه صادر کرده است.

بیشتر داده هایی که ما به آنها اهمیت می دهیم در پوشه های روت ما ذخیره نمی شوند. این اطلاعات شخصی در فهرست اصلی ما هستند که غیرقابل جایگزینی و آشکارتر هستند. نرم افزارهای موجود در لینوکس، مخرب یا غیره، برای دسترسی به این داده ها و اشتراک گذاری آن با دیگران، به رمز عبور شما نیاز ندارند.

حساب‌های کاربری همچنین می‌توانند اسکریپت‌هایی را اجرا کنند که میکروفون شما را فعال می‌کند، وب‌کم شما را روشن می‌کند، فشارهای کلید را ثبت می‌کند و اتفاقاتی که روی صفحه می‌افتد را ضبط می‌کند.

به عبارت دیگر، تقریباً مهم نیست که هسته لینوکس تا چه حد ایمن باشد، یا حفاظت‌های مربوط به اجزای مختلف سیستم، اگر این آسیب‌پذیری‌ها در برنامه‌ها و محیط دسکتاپ باشد که می‌تواند داده‌هایی را که بیشتر به آن‌ها اهمیت می‌دهید در معرض خطر قرار دهد.

EvilGNOME خود را در بین فایل های سیستم شما نصب نمی کند بلکه در یک پوشه پنهان در فهرست اصلی شما قایم شده است. از جنبه مثبت، حذف آن آسان تر است. اما ابتدا باید بدانید که آنجاست.

دلایل امن بودن استفاده از لینوکس

در حالی که لینوکس در برابر اکسپلویت ها مصون نیست، اما در استفاده روزمره، هنوز محیط بسیار امن تری نسبت به ویندوز فراهم می کند. در اینجا به چند دلیل اشاره میکنیم.

1. توزیع های متعدد، محیط ها، و اجزای سیستم

توسعه دهندگان برنامه زمان سختی برای توسعه لینوکس دارند؛ زیرا نسخه های زیادی برای پشتیبانی وجود دارد. همین چالش با سازندگان بدافزار مواجه است. بهترین راه برای نفوذ به رایانه شخصی چیست؟ آیا کد را در قالب DEB یا RPM مخفی می کنید؟

کلیک کنید  لاگ فایل سرور چیست؟ لاگ های اصلی سرور لینوکس و ویندوز

ممکن است سعی کنید از یک آسیب‌پذیری در سرور نمایش Xorg یا در یک ترکیب‌کننده پنجره خاص سوء استفاده کنید تا متوجه شوید که کاربران چیز دیگری را نصب کرده‌اند.

2. فروشگاه های برنامه و مدیران بسته از کاربران لینوکس محافظت می کنند

تا زمانی که همه نرم افزارهای خود را از این منابع قابل اعتماد دریافت کنید، بعید است که با چیز مخربی مواجه شوید.

از کپی و چسباندن دستورالعمل های خط فرمان برای نصب نرم افزار خودداری کنید، به خصوص زمانی که دقیقاً نمی دانید دستور دقیقاً چه کاری انجام می دهد و از منبع آن مطمئن نیستید.

3. فناوری های جدیدتر به طور فعال امنیت را در نظر می گیرند

فرمت‌های برنامه جدید مانند Flatpak و Snap مجوزها و sandboxing را معرفی می‌کنند و دسترسی برنامه‌ها را محدود می‌کنند. سرور نمایشگر جدید Wayland می تواند از گرفتن اسکرین شات یا ضبط روی صفحه توسط برنامه ها جلوگیری کند و بهره برداری از آن را سخت تر کند.

4. طبیعت منبع باز

منبع باز بودن لینوکس نیز از آن در برابر ویروس ها محافظت می کند. مانند بسیاری از انواع نرم افزارهای متن باز، لینوکس دارای جامعه ای از توسعه دهندگان است که دائماً در تلاش برای بهینه سازی و بهبود آن هستند. این سیستم عامل تجاری فروخته شده یا دارای مجوز نیست. بلکه لینوکس رایگان و متن باز است و با ماهیت منبع باز خود، دائما در حال به روز رسانی است. وقتی آسیب‌پذیری‌ها کشف می‌شوند، توسعه‌دهندگان آن‌ها را برطرف می‌کنند.

5. امتیازات کاربر

یکی از دلایلی که لینوکس در برابر ویروس‌ها محافظت می‌شود (البته مصون نیست) این است که امتیازات کاربر را در سیستم عامل ارائه می‌دهد. لینوکس دارای یک محیط چند کاربره است. به هر کاربر سطح خاصی از امتیازات داده می شود. بنابراین، هکرها یا سایر افراد که می خواهند به سیستم لینوکس آسیب برسانند، معمولاً باید امتیازات لازم را کسب کنند.

آیا لینوکس ویروسی می شود؟

6. از ویروس های گسترده سیستم جلوگیری می کند

ویروس های سیستمی در سیستم های لینوکس نادر است. این به این دلیل است که بیشتر ویروس ها شامل کاربران خاصی می شود. همانطور که قبلا ذکر شد، به کاربران امتیازاتی داده می شود. اگر یک ویروس کاربر را آلوده کند، معمولاً فقط فایل هایی که کاربر می تواند به آنها دسترسی داشته باشد تحت تأثیر قرار می گیرند. همه فایل های دیگر دست نخورده باقی می مانند.

7. بین حساب های کاربری و مدیران تفاوت وجود دارد

لینوکس مبتنی بر یونیکس است که در دهه 1970 توسعه یافت. لینوکس به شدت از یونیکس الهام گرفته است. در سیستم‌های یونیکس، حساب‌های کاربری و مدیران دارای تمایز واضحی بودند و همین امر برای سیستم لینوکس نیز صادق است. اگر تصادفاً هر ویروسی بر سیستم لینوکس تأثیر بگذارد، آلوده کردن کل سیستم برای ویروس بسیار دشوار خواهد بود. این فقط می تواند بر روی حساب های کاربر تأثیر بگذارد، اما چیزهایی که به امتیازات مدیریتی نیاز دارند در امان خواهند بود.

8. انجمن لینوکس باگ را به سرعت برطرف می کند

اشکالات برای همه سیستم عامل ها وجود دارد و این اشکالات توسط مهاجمان سایبری برای حمله به یک سیستم بررسی می شوند. بهره برداری از یک باگ رفع نشده برای هر هکری کار آسانی است. سایر سیستم عامل ها نیز هر از چند گاهی باگ های سیستم خود را برطرف می کنند اما تعداد کدنویس هایی که به دنبال این باگ ها هستند در مقایسه با جامعه لینوکس نسبتاً کمتر است. منبع باز بودن لینوکس به همه کدنویس ها و برنامه نویسان اجازه می دهد تا به آن نگاهی بیندازند. اگر یک برنامه نویس متوجه شود که چیزی درست نیست و باید اصلاح شود، یک ایمیل سریع به توسعه دهندگان مشکل را حل می کند. جامعه لینوکس نقش بزرگی در اطمینان از اجرای ایمن سیستم عامل ایفا می کند.

9. برنامه ها متفاوت نصب می شوند

بسیاری از سازندگان ویروس هنگام حمله به سیستم ویندوز از روش برنامه استفاده می کنند زیرا ویندوز از فایل های باینری برای نصب برنامه ها استفاده می کند. تعداد کمی از برنامه‌های موجود در فروشگاه ویندوز می‌توانند حاوی بدافزار، باج‌افزار و جاسوس‌افزار باشند. روشی که کاربران لینوکس برنامه ها را روی سیستم خود نصب می کنند کاملاً متفاوت است. تمام توزیع Lucks به صورت مدیریت بسته ها و مخازن نرم افزار ارائه می شود. Package Manager به ابزاری اطلاق می‌شود که با آن برنامه‌های کاربردی جدید روی لینوکس نصب می‌شوند و مخزن نرم‌افزار به مکانی اشاره دارد که بسته‌های نرم‌افزار را می‌توان از آنجا بازیابی و نصب کرد. مخازن نرم افزار فقط حاوی نرم افزارهایی هستند که توسط توزیع لینوکس به صورت شخصی تأیید شده است و نصب برنامه ها در لینوکس را به فرآیندی بسیار امن تر از ویندوز تبدیل می کند.

آیا نیازی به نصب آنتی ویروس در لینوکس وجود دارد؟

احتیاط همیشه بهتر از درمان است و بنابراین نصب نرم افزار آنتی ویروس روی لینوکس ضرری ندارد. با این حال، اگر نمی‌خواهید آنتی‌ویروس نصب کنید، راه‌های زیادی برای ایمن ماندن در حین استفاده از لینوکس وجود دارد. به عنوان مثال، همیشه نسخه به روز شده نرم افزار را روی سیستم نگه دارید. نرم افزار به روز شده علاوه بر ارائه امکانات بیشتر به کاربران، باگ ها را نیز برطرف می کند. علاوه بر این، اطمینان حاصل کنید که نرم افزاری که روی سیستم لینوکس خود نصب می کنید از مخازن مجاز دانلود شده است. همچنین توصیه می شود فایروال های مبتنی بر لینوکس را روشن کنید تا از ترافیک غیرمجاز جلوگیری کنید. همچنین می توان از روت کیت ها برای ایمن نگه داشتن سیستم لینوکس استفاده کرد. علاوه بر این، امتیازات ریشه باید فقط با مدیران مورد اعتماد به اشتراک گذاشته شود تا از سازش با سیستم جلوگیری شود. برای اقدامات احتیاطی بیشتر، می‌توانید از رمزهای عبور قوی استفاده کنید و هر از چند گاهی آن‌ها را تغییر دهید و توصیه می‌شود برای حفظ امنیت کامل، یک نسخه پشتیبان تهیه کنید.

آیا باید از بدافزار لینوکس ترسید؟

این یک افسانه است که کاربران لینوکس نیازی به نگرانی در مورد ویروس ها ندارند، اما اگر به فروشگاه های برنامه توزیع خود یا سایر منابع قابل اعتماد مانند Flathub پایبند باشید، بعید است که با چیز خطرناکی برخورد کنید.

مهم نیست که از کدام سیستم عامل استفاده می کنید، مهم است که عادات دیجیتالی ایمن را اتخاذ کنید. این اشتباه را مرتکب نشوید که فکر کنید تغییر به لینوکس به این معنی است که می‌توانید بدون نگرانی از سایت‌های ناقص دانلود کنید.

با این حال، برای بسیاری از ما، احتمالاً بزرگترین خطر، بدافزار نیست! به این دلیل که اگر تعداد زیادی حساب آنلاین ایجاد کرده‌اید یا به خدمات ابری وابسته هستید، کلاهبرداری‌های فیشینگ تهدیدی بسیار بزرگ‌تر برای داده‌های شما هستند، چه از لینوکس استفاده کنید یا نه.

در نتیجه

این یک افسانه رایج است که سیستم های لینوکس در برابر ویروس ها مصون هستند. در حالی که سیستم‌های لینوکس سطح بالاتری از محافظت در برابر ویروس‌ها را نسبت به سایر سیستم‌عامل‌ها ارائه می‌دهند، سیستم‌های لینوکس همچنان می‌توانند تسلیم ویروس ها و بدافزارها شوند. ویروس ها و همچنین سایر اشکال بدافزار می توانند سیستم های لینوکس را آلوده کنند.

در صورتی که سوالی در این زمینه دارید، می توانید با ما در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید تا در سریع ترین زمان پاسخ شما را بدهیم.

سوالات متداول:

سرور لینوکس به مراتب امن تر از لینوکس دسکتاپ است.

مطالب مشابهی که شاید علاقمند باشید

32 تا حرف داریم ولی باهاش می تونیم حرف بزنیم، ارتباط برقرار کنیم، آثار هنری خلق کنیم، آموزش بدیم، محبت کنیم، نفرت بورزیم و... برای همین دنیای کلمات، برای من جذاب ترین دنیاست. منم تصمیم گرفتم نویسنده بشم تا با 32 تا حرف فارسی، کلی مقاله آموزشی بنویسم و هم معلم باشم و هم نویسنده. سعی می کنم ساده و روان بنویسم تا هیچوقت از یاد گرفتن خسته نشید و لذت ببرید.

دیدگاه های شما

برای دریافت این مقاله لطفا ایمیلتان را وارد کنید

می توانید مقاله را دانلود کنید یا پرینت بگیرید