7 نکته کلیدی برای بهبود و افزایش سرعت سایت

بهترین روش های افزایش سرعت سایت های وردپرسی

5/5 - (1 امتیاز)

افزایش سرعت سایت یکی از فاکتورهای بسیار مهم در تجربه کاربری سایت است; یکی از دلایل مهمی که نیاز است تا به سرعت سایت خود اهمیت زیادی دهید به این منظور است که: بر فرض; اگر شما سایتی داشته باشید و بیشتر از 4 ثانیه مدت زمان لود ( بارگذاری ) آن به طول بیانجامد, مطمئن باشید که حدود 40% از کاربران خود را از دست خواهید داد!

اگر وبسایت فروشگاهی نیز داشته باشید; این 40% به طور مستقیم در کنار ورودی بازدید سایت شما به درآمد شما آسیب خواهد زد; پس سرعت سایت خود را جدی بگیرید و مطمئن باشید که سایت شما جزو سایت های سریع در دنیای اینترنت محسوب می‌شود.

اکنون اهمیت سریع بودن مدت زمان لودینگ سایت را توسط پاراگراف بخش بالا بصورت تکیلی مطلع شدیم; پس طبیعتاً تصمیم داریم که راهکار ها و نکته هایی که باعث سریع شدن لود سایت می‌شود را رعایت کنیم تا باعث رشد سرعت لودینگ سایت, در کنار آن ورودی بیشتر کاربر به سایت و افزایش محبوبیت سایت شویم; برای این منظور, در ادامه با ما همراه باشید ✅

 

نقطه شروع به منظور ایجاد بهینه سازی سایت !

برای اینکه وبسایتی با سرعت لود سریع داشته باشید, تنها کافی است برخی قواعد و استاندارد های وب را به درستی رعایت کنید; سعی کنید همیشه صفحات وبسایت خود را بهینه شده ایجاد کنید تا در مدت زمان لود سایت خود به مشکل برنخورید.

ما 7 روش کلیدی را به شما آموزش می‌دهیم که باعث رشد چشم گیر افزایش سرعت لودینگ سایت خواهند شد, البته شما نیز باید در نظر داشته باشید که از این پس موقع ساخت و ویرایش هر صفحه از سایت, در بهره گیری از این اصول و قواعد تبعیت کنید تا سایت بهینه ای داشته باشید.

چک کردن سرعت فعلی سایت

بهتر است برای شروع و چک کردن سرعت سایت, با مراجعه به سایت هایی مانند: PageSpeed Insights, lite House و GTmetrix, که گزارش سرعت سایت شما را در دسترس قرار می‌دهند, نیم نگاهی به سرعت فعلی سایت خود داشته باشید و پس از رعایت نکات کلیدی ذکر شده در این مقاله, مجدداً سرعت سایت خود را چک کنید;

نتیجه کاملاً مورد رضایت شما قرار خواهد گرفت; به یاد داشته باشید هر بار که تغییرات اصلی از نظر تغییر طراحی سایت و موارد اصلی را داشتید اگر همین روند را ادامه دهید و نکات گفته شده را رعایت کنید, ورودی سایت نیز به رشد بالایی میرسد!

چک کردن سرعت سایت - افزایش سرعت سایت

چک سایت پیشنهادی ما: GTmetrix

 1. سایت GTmetrix با توجه به اینکه از نظر سرعت و پرفورمنس همه صفحات سایت را مورد بررسی قرار می‌دهد, همین موضوع نیز یک نوع دید کلی به سرعت سایت فعلی ما می‌دهد تا بتوانیم از هر نظر کیفیت سرعت سایت را در هر بخش از صفحات چک کنیم.

با توجه به دلیل دوم, اینکه: GTmetrix می‌تواند بعد از آنالیز و بررسی کلی سایت, دلایل کاهش سرعت لودینگ هر یک از صفحات سایت را نیز نشان دهد; می‌تواند گزینه مناسبی باشد تا بتوانیم با رعایت موارد گفته شده و برطرف کردن مشکلاتی که ذکر شده است; سرعت سایت را علاوه بر نکات کلیدی که خواهیم گفت چند برابر بیشتر بهبود ببخشید.

لیست 7 روش هایی که در این مقاله اشاره می‌کنیم :

 • استفاده از قالب بهینه سازی شده
 • فعال سازی کش سرور ( Server cashing )
 • فعال سازی کش مرورگر ( Web cashing )
 • رفع خطای Expire Headers
 • استفاده از شبکه توزیع محتوا – CDN
 • استفاده از افزونه های بهینه سازی مانند WP Fastest Cache
 • بهینه سازی آنلاین عکس ها

1. استفاده از قالب بهینه سازی شده

سایت هایی با حجم قالب بالا چندان مورد پسند اکثر افراد قرار نمی‌گیرند; شاید به دلیل داشتن جلوه زیبا تا حدودی تأثیرگذار باشد اما این مورد به تنهایی نمی‌تواند کاربر را ترغیب کند تا سایت شما را در اولویت قرار دهد!

فرض کنید سایت رقیب شما دارای قالبی است که بهینه شده است و با سرعت پایین اینترنت نیز می‌توانید به سایت مورد نظر در آن واحد دسترسی داشته باشید, در این حالت با دو مورد مواجه می‌شوید:

 • توجه کنید: اکثر کاربران در دنیای وب، زمانی به یک وبسایت یا مقاله ای مراجعه می‌کنند که به جوابی کوتاه و در عین حال ساده نیاز دارند; اگر شما جوابی قانع کننده و ساده, در عین حال مقاله ای داشته باشید که در حالت کلی جامع است, اما یکی از معیار های اصلی یعنی: استفاده از قالب بهینه سازی شده را رعایت نکنید; کاربر مورد نظر; سایت رقیب شما را که دارای قالبی بهینه سازی شده است و سرعت لودینگ بیشتری دارد ارجحیت خواهد داد, به همین سادگی 😅

هر از گاهی برای برخی از موارد, قوانین را نادیده بگیرید; سرعت را به کیفیت ارجحیت دهید!

 • اکنون نیاز است به کاربران اصلی سایت نیز اهمیت بدهید; شاید تا مدت زمان معینی بتوانید رضایت کاربران سایت را نیز جلب کنید, اما اگر همین کابران نیز با تأخیر مدت طولانی به دلیل سرعت پایین لودینگ قالب در سایت و به دنبال آن لودینگ پایین کلی سایت شما مواجه شوند; به احتمال زیاد از سایت شما خارج می‌شوند.

_ روش های بهینه سازی قالب سایت

می‌توانید از طریق افزونه: WP Theme Optimizer, سایت وردپرسی خود را بهینه سازی کنید!

اگر قالب آماده وردپرس را از سایت ساز ها خریداری می‌کنید بهتر است از بهینه بودن قالب سایت مطمئن شوید; همچنین هنگام ایجاد سایت از طریق کد نویسی، حتماً نکات کلیدی در بهینه سازی قالب سایت را رعایت کنید تا از پرداخت هزینه اضافی برای داشتن قالب بهینه سازی شده جلوگیری کرده باشید.

برخی از نکات مهم در بهینه سازی قالب وبسایت:

 1. استفاده از فونت آیکون بجای تصویر
 2. اسپریت کردن تصاویر کوچک
 3. استفاده کمتر از فایلهای java و CSS
 4. از کد های قالبهای دیگر در قالب خود استفاده نکنید!

 

2. فعال سازی کش سرور

فعالسازی کش سرور دومین عامل مهم است، در بیانی ساده: وظیفه کش سرور در سایت، ایجاد فایل های HTML برای داده های هر یک از صفحات سایت می‌باشد، دقیقاً همین مورد سرعت لودینگ سایت را افزایش می‌دهد.

این کار به اصطلاح ( Web Cashing ) در سایت، زمانی انجام می‌شود که یک کاربر به منظور مشاهده یکی از صفحات سایت شما اقدام می‌کند; پس با ایجاد فایل های HTML و کش شدن فایلهای HTML, زمانی که کاربر مجدداً به صفحه قبل وارد می‌شود; یک صفحه کش شده ( فایلهای پنهان HTML ) بارگیری می‌شود و به این ترتیب صفحه موردنظر به کاربر نمایش داده می‌شود; پس این روش، به سرور سایت کمک می‌کند تا بار اضافی نداشته باشد و سریعتر کار کند.

از مزیت های دیگر Cashing علاوه بر افزایش سرعت سایت، می‌توان به صرفه جویی در مصرف پهنای باند سرور نیز اشاره نمود.

راحت ترین روش فعالسازی کش سرور: از طریق htaccess

می‌توانید از طریق آدرس روبرو: ورود به هاست سی پنل/ دسترسی به بخش File manager/ دسترسی به پوشه Public_HTML ( که فایل htaccess با پسوند .exe درون این پوشه قرار دارد، اکنون نیاز است تا کد های زیر را درون فایل htaccess خود وارد کنید و ذخیره کنید.

## EXPIRES CACHING ##
<IfModule mod_expires.c>
ExpiresActive On
ExpiresByType image/jpg "access plus 1 year"
ExpiresByType image/jpeg "access plus 1 year"
ExpiresByType image/gif "access plus 1 year"
ExpiresByType image/png "access plus 1 year"
ExpiresByType image/svg+xml "access 1 month"
ExpiresByType text/css "access plus 1 month"
ExpiresByType application/pdf "access plus 1 month"
ExpiresByType application/javascript "access 1 month"
ExpiresByType text/x-javascript "access plus 1 month"
ExpiresByType application/x-shockwave-flash "access plus 1 month"
ExpiresByType image/x-icon "access plus 1 year"
ExpiresByType application/font-woff "access plus 1 year"
ExpiresByType application/x-font-woff "access plus 1 year"
ExpiresByType font/woff "access plus 1 year"
ExpiresDefault "access plus 2 days"
</IfModule>
## EXPIRES CACHING

نکته مهم: حتماً از فایل htaccess نسخه پشتیبان تهیه کنید, تا اگر در فایل htaccess، کد ها را به اشتباه جاگذاری کرده باشید یا به اشتباه کد ها را پاک کرده باشید; بتوانید کد های قبلی و تنظیمات قبلی را مجدداً اضافه کنید.

نکته: اگر به هر دلیلی، فایل صفحات خود را طی چند هفته بروز رسانی می‌کنید، یا با توجه به زمان بندی تعیین شده برای بروز رسانی سایتتان؛ می‌توانید مدت زمان تعریف شده در خط کد های بالا را، بجای Month و Year، به Week یا مقدار دلخواه تغییر دهید.

 

3. فعال سازی کش مرورگر

در این بخش تنها تفاوت این است: کش فعالسازی شده برای مرورگر می‌باشد؛ تعریف مفهوم کش شدن که در بخش قبل توضیح داده شد، در این بخش نیز صدق می‌کند. می‌توانید نسبت به فعالسازی کش مرورگر از طریق راهکار قبلی اقدام کنید و کد زیر را، در فایل htaccess اضافه کنید و ذخیره کنید:

# START Expires

ExpiresActive On
ExpiresDefault “access plus 2 hours”
ExpiresByType image/gif “access plus 2 hours”
ExpiresByType image/gif “access plus 2 hours”
ExpiresByType image/png “access plus 2 hours”
ExpiresByType image/jpg “access plus 2 hours”
ExpiresByType image/jpeg “access plus 2 hours”
ExpiresByType image/ico “access plus 2 hours”
ExpiresByType text/css “access plus 2 hours”
ExpiresByType text/javascript “access plus 2 hours”

# END Expires

 

4. رفع خطای Expire Headers

خطای Expires headers نیز به نوعی با فعال کردن کش سایت مرتبط است؛ در ساده ترین تعریف: اگر کد های کشینگ اضافه شده در فایل htaccess دارای تاریخ مشخصی نباشند؛ با خطای Expires headers مواجه خواهید شد و همین مورد باعث می‌شود تا کاربر پس از هر بار ورود به صفحه مورد نظر، به ناچار فایل‌های مشترک بین صفحات را دانلود کند و باعث شود تا مدت زمان زیادی صرف شود.

 

5. استفاده از شبکه توزیع محتوا – CDN

ساده ترین توضیح از یک شبکه توزیع محتوا به این صورت است: فرض کنید شعبه های متفاوتی از یک برند معتبر و معروف را در شهر خود دارید! پس در این صورت سفارشی که ثبت می‌کنید نیز در کمترین زمان به دست شما میرسد؛ دقیقاً کاربرد CDN نیز به همین شکل می‌باشد و می‌توانید با اتصال سایت خود به سرور دارای شبکه توزیع محتوا (CDN)، سرور سایت متصل شده به CDN، می‌تواند به کمک اتصال شبکه ای در سراسر نقاط دنیا به Data Center های توزیع شده در سراسر جهان؛ کاربر را از هر نقطه در دنیا، به نزدیک ترین محدوده Data Center هدایت کند; در واقع: سایت شما را با سرعتی برابر با سرعت سرور های داخلی به کاربری در خارج از کشور نشان دهد.

با استفاده از سرویس کلود فلر ( Cloudflare ) و نصب افزونه آن از طریق وردپرس، می‌توانید به شبکه توزیع محتوا CDN دسترسی داشته باشید!

✅ جهت دسترسی به اطلاعات بیشتر در مورد سرویس کلود فلر، می‌توانید مقاله موجود در مورد آشنایی با سرویس Cloudflare؛ از آسام سرور را نیز بررسی نمایید.

در مورد فواید استفاده از سرور های متصل به CDN نیز می‌توان به این مورد اشاره داشت: با توجه به سرعت لود بالای سایت به لطف CDN، می‌توانید کاربر های ایرانی که خارج از کشور هستند را نیز جذب کنید و جزو کاربران اصلی سایت محسوب کنید!

 

6. افزونه برای افزایش سرعت سایت

معمولاً افزونه های بهینه سازی متنوعی برای مثال: WP Super Cache، LiteSpeed Cache یا WP Fastest Cache به دلیل داشتن امکانات خاصی مانند: پیکربندی خودکار فایل htaccess، پشتیبانی از CDN، پشتیبانی از SSL و… مورد پیشنهاد اکثریت قرار می‌گیرند؛ استفاده از این افزونه ها نیز می‌توانند تا حد مناسبی در افزایش سرعت لودینگ سایت تأثیرگذار باشند.

بهینه ساز پیشنهادی ما WP Fastest Cache می‌باشد؛ با توجه به نظرسنجی های انجام شده، افزونه WP Fastest Cache جزو قوی ترین افزونه های موجود برای بهینه سازی می‌باشد، از امکانات ویژه و مهم افرونه WP Fastest می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • پشتیبانی از سرویس های CDN ، Cloudflare ، SSL
 • قابلیت استفاده از ابزار Gzip ( کاهش حجم فایل های ارسالی از سرور به مروگر )
 • قابلیت استفاده از Mod_Rewrite
 • کش خودکار کلی سایت
 • ترکیب جاوا اسکریپت ها

نکته: توجه داشته باشید، افزونه هایی که معرفی شده اند هر یک دارای ویژگی های خاصی می‌باشند و به همین دلیل بهتر است با توجه به نیاز اصلی سایت خود؛ از افرونه های بهینه سازی مورد نظر استفاده کنید ✅

 

7. بهینه سازی آنلاین عکس ها

عکس ها و حتی فایل های GIF یا متحرکی که در صفحات اصلی سایت و بخش های خاصی از سایت مورد استفاده قرار می‌گیرند اگر حجم بالایی داشته باشند؛ طبیعتاً مدت زمان زیادی برای لودینگ سایت نیاز است، در اصل اگر حجم هر یک از فایلهای تصویری شما بیشتر از 150 کیلوبایت باشد، همین مورد باعث می‌شود تا اگر سایت فروشگاهی یا سایتی مخصوص وبلاگ داشته باشید؛ تأثیر مستقیمی در لودینگ سایت شما داشته باشد و دلیل اصلی نیز درگیری اصلی سایت با عکس ها و فایلهای تصویری با فرمت های مختلف خواهد بود.

می‌توانید از مقاله معرفی ۹+۱ ابزار رایگان بهینه سازی آنلاین عکس، به منظور کاهش حجم فایلهای تصویری در حالتی که کیفیت عکس ها نیز حفظ شوند؛ استفاده کنید تا تصاویر مطلوب و ایده آلی داشته باشید.

 

سوالات متداول

 

بهینه سازی عکس در بهترین حالت تا 25 درصد میتونه سایت شما رو از لحاظ سرعت بهینه سازی کنه.

 

در نتیجه

طبیعتاً هر کاربری معیار های کیفیت سایت را از هر بخش مورد سنجش قرار می‌دهد؛ اما کیفیت سایت از لحاظ سرعت با توجه به موارد و دلایل توصیه شده، در رده بندی های اول قرار می‌گیرد و نیاز است تا حساسیت بیشتری نسبت به افزایش سرعت سایت داشته باشید تا رضایت کاربران را حفظ کنید؛ اگر هر گونه سؤال یا پیشنهادی در ارتباط با این مقاله داشتید، می‌توانید از طریق بخش نظرات با ما در ارتباط باشید، همکاران ما در اسرع وقت پاسخگوی سؤالات و درخواست شما عزیزان خواهند بود 🙏

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل خود را را با خیال راحت وارد کنید، چون نمایش داده نخواهد شد

9 + 1 =


صفوی نوشته: ارسال شده در 6 دی 1400 - 15:04

مطمئناً راه های دیگه ای هم هست ولی این روش های اصلی بود و کاملا تاثیر گذار 👍

بابک خرمی نوشته: ارسال شده در 6 دی 1400 - 15:05

بیهنه سازی عکس اکثر موارد کیفیت رو زیاد میاره پایین راه حلی دارین برای این موضوع؟ من ک درگیر این مشکلم همیشه تو سایتم