شما برای مطالعه این مقاله فقط 6 دقیقه وقت نیاز دارید

blog189
دسته بندی : آموزش سئو

تاثیر SSL در سئو سایت و اهمیت استفاده از این گواهینامه امنیتی

3.8/5 - (10 امتیاز)

اگر به رتبه سایت خود اهمیت می دهید، مطمئناً علاوه بر الگوریتم های گوگل، چیزهایی در مورد اهمیت و تاثیر SSL در سئو سایت شنیده اید. موضوعی که گوگل به صراحت در مورد اهمیت آن صحبت کرد و تایید کرد که گواهینامه SSL مزیت زیادی در رتبه بندی صفحات نتایج جستجو خواهد داشت.

SSL مخفف Secure Socket Layer، گواهینامه ای است که از اطلاعات موجود در مرورگر شما محافظت می کند. کاربرانی که نگران هک و نقض حریم خصوصی خود هستند، با این گواهینامه مطمئن می شوند که وبسایت موردنظر اقدامات لازم برای محافظت از اطلاعات آنها را انجام می دهد. در واقع، گواهینامه SSL با ایجاد یک اتصال امن، پایه و اساس اعتماد را ایجاد می کند.

اما SSL چیست و چه تاثیری در سئو سایت دارد؟ سوالی است که ذهن اکثر سئو کارها را به خود مشغول کرده است. کسب اطلاعات بیشتر در مورد گواهینامه ای که نقش مهمی در رتبه بندی صفحات وبسایت دارد، باعث می شود که کمی بیشتر به تاثیر SSL در سئو اهمیت بدهید. نگران نباشید، در ادامه در مورد اهمیت، نحوه انتخاب و استفاده از این گواهینامه صحبت می کنیم:

بررسی مختصر گواهینامه SSL

ssl چیست

گوگل از سال 2017 به شدت تاکید می کند که در وبسایت های خود از HTTPS استفاده کنید و برای جدیت بیشتر این موضوع، تصمیم گرفت که گواهینامه SSL را به یک سیگنال رتبه بندی تبدیل کند.

تا حالا به این دقت کردید که بعضی از آدرس های وبسایت با //:http شروع می شوند و بعضی ها هم با //:https؟

اگر بخواهیم توضیح ساده ای در مورد این موضوع داشته باشیم، باید بگوییم که این “s” اضافی نشان دهنده این است که اتصال شما به آن وبسایت، امن و رمزگذاری شده است. این “s” اضافی نشان دهنده بهره مندی وبسایت موردنظر از گواهینامه SSL است.

گواهینامه SSL، یک فایل داده ای کوچک است که یک لینک رمزنگاری شده را بین مرورگر و وب سرور ایجاد می کند. این لینک تضمین می کند که تمام داده های ارسال شده بین وب سرور و مرورگر، خصوصی و امن باقی می مانند. اطمینان خاطر یک کاربر در مورد اطلاعاتی که با سایت موردنظر به اشتراک می گذارد در رتبه بندی آن سایت اهمیت دارد. این همان تاثیر SSL در سئو است.

هک و نشت اطلاعاتی مثل جزئیات تراکنش های بانکی، ایمیل ها و اطلاعات شخصی، مسئله ای است که با استفاده از گواهینامه SSL می توان از آن جلوگیری کرد.

یک خلاصه مختصر در مورد انواع گواهینامه SSL

نوع گواهیسایت های مناسبویژگی ها 
Domain Validation (DV)

 

سایت های آزمایشی

سایت های داخلی

سایت های غیرتجاری

بسیار مقرون به صرفه

پروسه تکمیل سریع (چند دقیقه)

Organization Validation (OV)سایت های تجاری

سایت های جمع آوری اطلاعات شخصی

تایید معتبر بودن به عنوان نهاد دولتی

رمزنگاری 128، 256 یا 2048 بیتی

پروسه تکمیل 24 ساعته

 

Extended Validation (EV)سایت های تجاری

سایت های جمع آوری اطلاعات شخصی

سایت هایی با اطلاعات بسیار مهم و حساس

رمزنگاری 2048 بیتی

نوار آدرس سبز رنگ به معنای بالاترین درجه اعتماد

مورد استفاده در اپلیکیشن ها و سازمان های بسیار بزرگی مثل توئیتر، بانک ها و …

پروسه تکمیل 3 تا 5 روزه

 

البته، ما با ارائه این بخش قصد داشتیم که یه پیش زمینه از SSL را برای شما ارائه دهیم. اگر علاقمند به آشنایی بیشتر با ویژگی ها و طرز کار این گواهینامه هستید، می توانید مقاله “گواهی SSL چیست؟” را مطالعه کنید.

 

تاثیر SSL در سئو سایت و رتبه بندی صفحات

تاثیر SSL در سئو

این روزها که اکثر کارها از خرید گرفته تا آموزش به صورت اینترنتی انجام می شوند، غیر ممکن است که بتوانیم اهمیت حضور در رتبه های بالاتر صفحات نتایج جستجو را نادیده بگیریم. پیاده سازی استراتژی های SEO این فرصت را به ما می دهد که خدمات، محصولات و برند خود را با کاربران بیشتری به اشتراک بگذاریم و با جلب اعتماد آنها، روز به روز در حوزه خود موفق تر شویم.

کاربران همیشه نگران اطلاعات خود هستند و به خاطر این نگرانی، تمایل دارند که با سایت هایی وارد تعامل شوند که در تلاش هستند به نحو احسن از داده ها و اطلاعات شخصی آنها محافظت کنند.

مطمئناً گوگل نیز بی توجه از کنار این مسئله رد نشده است و در سال 2014 با ارائه یک بروزرسانی جدید، نشان داده که به احساس امنیت و راحتی کاربران اهمیت می دهد. در واقع، گوگل با تاکید بر تاثیر SSL در سئو سایت تصمیم گرفت که امتیاز بیشتری برای وب سایت های HTTPS در نظر بگیرد.

تاثیر SSL در سئو را از لحاظ رتبه بندی بررسی می کنیم:

مثلاً فرض کنید وبسایت شما و رقیبتان از لحاظ سرعت، تگ های عنوان، محتوا و سیگنال های دیگر با هم برابر هستند اما وبسایت رقیب شما HTTPS ولی سایت شما HTTP است. این همان سیگنالی است که باعث خواهد شد رتبه سایت رقیبتان بالاتر از شما باشد.

با اینکه نمی توان سایر فاکتورهای سئو را نادیده گرفت، اما اهمیت و تاثیر SSL در سئو را نیز نمی توان دست کم گرفت.

همچنین، این تاثیر را از لحاظ تجربه کاربری هم بررسی می کنیم:

گوگل از نشانه های مخصوصی برای جداسازی وبسایت های امن (قفل سبز و نوار آدرس سبز رنگ) و ناامن (پیام NOT secure قرمز در کنار نوار آدرس) استفاده می کند و این کار باعث افزایش آگاهی در مورد امنیت اتصال اینترنتی در بین کاربران می شود. اکثر کاربران از بازدید سایت های ناامن و رمزگذاری نشده صرف نظر می کنند چون در مورد میزان معتبر بودن آن مردد می شوند.

با توجه به این که تجربه کاربری یک فاکتور رتبه بندی بسیار مهم است و رفتارهایی مثل مدت زمان حضور در وبسایت، کلیک فوری و … سیگنال هایی هستند که گوگل از آنها استفاده می کند. پس تاثیر SSL در سئو نیز اهمیت زیادی دارد چون کاربرانی که با خطر امنیتی مواجه می شوند بلافاصله از آن سایت خارج می شوند و این باعث کاهش رتبه سایت می شود.

داشتن گواهینامه SSL فقط یک عامل کوچک رتبه بندی است و در مجموعه بزرگ و پیچیده استراتژی های سئو قرار دارد. به این صورت که برای بهبود عملکرد خود در رتبه بندی نمی توانید فقط به گواهی SSL اتکا کند و به خاطر تاثیر SSL در سئو سایت سایر عوامل رتبه بندی را نادیده بگیرید. بلکه باید در کنار این گواهی، به سئو فنی، بازاریابی محتوا و سایر تاکتیک ها نیز اهمیت بدهید و اقدامات لازم برای بهبود عملکرد کسب و کار اینترنتی خود را انجام دهید. 

یک نکته مهم!

اگر قصد دارید کسب و کار اینترنتی خود را شروع کنید و یا در رقابت با رقیبان خود پیروز شوید، می توانید اولین قدم را با تهیه سرور مجازی شروع کنید. پیاده سازی استراتژی های سئو در کنار استفاده از یک سرور مجازی قدرتمند، بهترین کاری است که می توانید برای موفقیت کسب و کار خود انجام دهید.

در صورت تمایل می توانید به صفحه خرید سرور مجازی شرکت آسام سرور مراجعه کنید و با مشاهده ویژگی های پلن های این شروع، سرور مجازی مناسب خود را انتخاب کنید.

 

با توجه به تاثیر SSL در سئو سایت چه کار باید انجام دهید؟

برای اینکه بیشترین بهره را از SSL داشته باشید و پتانسیل رتبه بندی خود را افزایش دهید، باید رمزگذاری SSL را در هر صفحه از وبسایت خود فعال کنید. 

در بسیاری از مواقع، وبسایت ها این گواهینامه را برای برخی از صفحات مهم خود لحاظ می کنند، به هیچ وجه این کار را انجام ندهید. گوگل نتایج را به صورت صفحه به صفحه ارائه می دهد نه بر اساس کل سایت. به این صورت که مرتب سازی و رتبه بندی بر اساس محتوای صفحات انجام می شود نه محتوای کلی سایت.

بنابراین اگر می خواهید به تاثیر SSL در سئو اهمیت بدهید، باید HTTPS را برای تمام صفحات سایت خود لحاظ کنید. کافی است از این جهت به مسئله نگاه کنید که یک پست وبلاگ فوق العاده دارید که از لحاظ محتوا و سایر عوامل بسیار خوب است اما چون URL آن دارای HTTPS نیست، از لحاظ SSL تقویت نمی شود و از میزان بازدیدی که این پست می تواند برای شما فراهم کند، محروم می مانید.

همچنین، فراموش نکنید که نیازی نیست برای تک تک صفحات وبسایت خود یک گواهی SSL مجزا داشته باشید، بلکه یک گواهی می تواند کل صفحات وبسایت را ایمن کند. همه چیز به نحوه پیکربندی سرور و راه حل های امنیتی شما بستگی دارد. تا زمانی که با استفاده از راه حل های درست، هوشمندانه عمل کنید و متناسب با کاربرد خود، گواهینامه مناسبی انتخاب کنید، همه صفحات شما ایمن خواهند شد و به خاطر بهره مندی از مزیت گواهینامه SSL می توانند رتبه بهتری داشته باشند.

 

کلام آخر

در دنیای امروز که آگاهی و حساسیت در مورد اطلاعات خصوصی بیشتر شده است، تاثیر SSL در سئو سایت غیر قابل انکار است. سایتی که بتواند سطح امنیتی قابل قبولی را برای بازدیدکنندگان خود فراهم کند و تجربه کاربری خوبی را برای آنها رقم بزنند، مطمئناً به یکی از برترین سایت های موجود در صفحات اول نتایج جستجو تبدیل خواهد شد. مهم این است که با توجه به اطلاعات و داده هایی که از کاربر دریافت می کنید، گواهینامه مناسبی را انتخاب کنید و با فعال سازی آن برای تمام صفحات وبسایت خود، اعتماد و اطمینان کاربران را جلب کنید.

از اینکه تا انتهای مقاله با ما همراه بودید، از شما متشکریم. امیدواریم که مطالعه این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد. در صورت داشتن هرگونه سوال، درخواست و نیاز به راهنمایی، می توانید با ثبت نظر خود، با ما وارد ارتباط شوید تا هر چه زودتر به شما پاسخ دهیم. 

کلیک کنید  تاثیر الگوریتم Helpful Content گوگل در رتبه بندی سایت ها

سوالات متداول:

اگر SSL را برای وبسایت خود ثبت کرده اید، ولی باز صفحات وبسایت شما به صورت «Not Secure» ظاهر می شود، گواهی شما منقضی شده است. اگر گواهینامه شما رایگان است، نیازی به نگرانی نیست چون هر سه ماه یکبار به صورت خودکار تمدید می شود.

در صورت پولی بودن SSL، باید به کمک نرم افزار مربوطه یا شخص صادرکننده گواهی درخواست دهید تا فایل جدیدی به میزبانی وب شما ارسال شود و نصب آن مجدداً انجام شود.

مطالب مشابهی که شاید علاقمند باشید

علاقه مند به حوزه دیجیتال مارکتینگ به خصوص (SEO - SEM)

دیدگاه های شما

برای دریافت این مقاله لطفا ایمیلتان را وارد کنید

می توانید مقاله را دانلود کنید یا پرینت بگیرید