شما برای مطالعه این مقاله فقط 7 دقیقه وقت نیاز دارید

Helpful-Content
دسته بندی : آموزش سئو

تاثیر الگوریتم Helpful Content گوگل در رتبه بندی سایت ها

4.6/5 - (12 امتیاز)

گوگل اخیراً با اعلام بروزرسانی جدید خود تحت عنوان الگوریتم Helpful Content سر و صدای زیادی به پا کرده است چون به احتمال زیاد فاکتورهایی که برای رتبه بندی در نظر می گیرد، باعث تغییر استراتژی های آینده سئو کارها خواهد شد.

الگوریتم Helpful Content گوگل با هدف حذف محتوای غیر مفید از نتایج جستجوی برتر استفاده می شود. به این ترتیب، افرادی که با تکنیک هایی مثل تکرار بیش از حد کلمات کلیدی، محتوای ضعیفی را برای کاربران ارائه می دهند، بیشترین ضربه را از این الگوریتم می خورند.

حالا که اولویت گوگل، مفید بودن اطلاعات برای کاربران و جلب رضایت آنها است، بهتر است ایجاد محتوای بی کیفیت و غیر اصل اما مطابق با اصول لازم برای رتبه بندی بندی موتور جستجو را کنار بگذارید. کسب اطلاعات بیشتر در مورد تاثیرات و نحوه کار الگوریتم Helpful Content به شما کمک خواهد کرد استراتژی های بهتر و اصولی تری را در دستور کار خود قرار دهید:

الگوریتم Helpful Content چیست؟

 what is Helpful Content algorithm

گوگل، الگوریتم Helpful Content خود را در 18 آگوست 2022 اعلام کرد و همانطور که اسم آن مشخص است، گوگل با این اقدام خود، محتوایی را هدف قرار می دهد که برای کاربران مفید نیستند.

در واقع، این الگوریتم به دنبال حذف محتوایی است که فقط با هدف رتبه بندی در موتور جستجو نوشته شده اند و در زمینه کمک و اطلاع رسانی به کاربران، ضعیف عمل می کنند. همان محتوایی که کاربر با شوق و ذوق در رتبه اول می بیند و بعد از کلیک روی آن متوجه می شود که دارای محتوای غیر مفیدی است و از این انتخاب خود ناامید می شود. در واقع، این نوع صفحات فقط برای رتبه بندی خوب طراحی شده اند.

طبق گفته گوگل: الگوریتم Helpful Content به شما کمک می کند مطمئن شوید که هیچ محتوای غیراصل و بی کیفیتی در رتبه های بالاتر قرار نمی گیرد. پس اگر هدف شما از قرار دادن محتوا در سایت فقط افزایش بازدید و ترافیک موتورهای جستجو است، به احتمال زیاد از این موضوع ضربه خواهید خورد.

بر خلاف الگوریتم هایی مثل product review که فقط صفحه های خاصی از سایت را هدف قرار می دهند، این الگوریتم محتوای کل سایت را بررسی می کند و پتانسیل لازم برای تاثیر گذاشتن در عملکرد سئو همه صفحات را دارد.

تنها چیزی که باید در مورد الگوریتم Helpful Content به خاطر بسپارید این است که اولویت رضایت کاربران است پس در وهله اول، محتوای صفحات باید متناسب با نیاز و سوالات کاربران نوشته شوند.

نحوه کار الگوریتم محتوای مفید

نحوه کار الگوریتم

این الگوریتم محتوای کل سایت را بررسی می کند و سیگنال هایی که از طریق آن به موتور جستجوی گوگل ارسال می شود می تواند رتبه کل صفحات را تحت تاثیر قرار دهد. به این صورت که اگر یک سایت محتوای غیر مفید زیادی داشته باشد، به خاطر سیگنال های منفی الگوریتم Helpful Content، محتوای مفید سایت هم تحت تاثیر قرار می گیرند و به احتمال زیاد در رتبه بندی هم عملکرد خوبی نخواهند داشت.

یاد ضرب المثل معروف می افتیم: ” آتش که شدت گرفت، هیزم خشک و تر با هم میسوزند.”

پس اگر محتوای غیر مفید سایت خود را حذف کنید، شرایط را برای درخشیدن محتوای مفید خود فراهم می کنید. البته این را نیز فراموش نکنید که این الگوریتم در اوایل شروع کار، سایت های انگلیسی را تحت تاثیر قرار می دهد و در آینده به زبان های دیگر گسترش داده می شود.

طبق اعلامیه، چیزی که گوگل با این بروزرسانی از شما می خواهد، این است:

محتوای عالی بسازید و از استراتژی های سئو به عنوان راهی برای افزایش محتوای مفید و مطابق با خواسته کاربر استفاده کنید.

الگوریتم محتوای مفید از E-A-T که مخفف تخصص، اقتدار و قابل اعتماد بودن است، سرچشمه می گیرد. E-A-T همان معیاری است که ارزیابی کنندگان کیفی گوگل برای ارزیابی محتوا، تولیدکنندگان محتوا و وبسایت ها استفاده می کنند.

نقش یادگیری ماشین در الگوریتم Helpful Content

این بروزرسانی، یک اقدام دستی نیست و به کمک یک مدل یادگیری ماشین کار می کند. در واقع، شناسایی محتوای غیر مفید با استفاده از یک طبقه بندی کننده (classifier) به صورت خودکار انجام می شود.

الگوریتم Helpful Content از تکنیک وزن دهی استفاده می کند. یعنی این امکان وجود دارد که برخی از محتوای سایت به عنوان محتوای غیرمفید دسته بندی شوند ولی محتوای مفید آن دچار افت عملکرد نشوند. پس تعیین کننده میزان تاثیر منفی الگوریتم Helpful Content، وزنی است که بر اساس میزان محتوای غیرمفید سایت مشخص می شود. پس هر چقدر که حجم محتوای غیر مفید سایت بیشتر باشد، تاثیر منفی این الگوریتم قوی تر و شدیدتر خواهد بود.

البته، طبقه بندی کننده این الگوریتم، کار خود را تازه شروع کرده است و نیاز به تلاش و بهبود هایی دارد تا با انجام بهینه سازی های لازم، عملکرد بهتری در تشخیص محتوای غیر مفید و وزن دهی آنها داشته باشند.

چگونه می توانیم محتوایی بسازیم که سایت را از تاثیر منفی الگوریتم محتوای مفید دور نگه دارد؟

تاثیرات منفی الگوریتم

گوگل مثل همه الگوریتم های خود، سوالاتی را ارائه کرده است که با فکر کردن و جواب دادن به آنها می توانید مسیر روشن تری برای ایجاد محتوای مفید و رضایت بخش و در نتیجه دریافت پاداش از گوگل داشته باشید:

 • آیا محتوای سایت شما مخاطبان خاصی دارد؟
 • آیا محتوای سایت شما دارای اطلاعات عمیق و تخصصی است؟
 • آیا هدف و حوزه تخصصی سایت شما مشخص است؟
 • آیا محتوای شما به گونه ای است که یک شخص بعد از خواندن آن، اطلاعات لازم را به دست بیاورد و به هدف خود برسد؟
 • آیا محتوای سایت شما قادر به تشویق و جلب رضایت کاربر است؟
 • آیا محتوای شما به گونه ای هستند که در وهله اول به کاربر کمک کنند به اطلاعات، محصول یا سرویس موردنظر خود دست پیدا کند؟
 • آیا در سایت خود محتوای زیاد با موضوعات مختلف را پوشش می دهید، به امید این که برخی از آنها عملکرد خوبی در رتبه بندی موتور جستجو داشته باشند؟
 • آیا محتوای شما توسط انسان ها نوشته می شوند یا تولید محتوای ماشینی زیاد را هدف قرار داده اید؟
کلیک کنید  موتور جستجوی گوگل چیست؟ نحوه عملکرد گوگل چگونه است؟

سوالات زیر نیز می توانند جزو معیارهای الگوریتم Helpful Content باشند:

 • آیا محتوای شما حالت خلاصه محتوای سایت های دیگر است یا محتوای جدید و خاصی به آنها اضافه می کنید؟
 • آیا هنگام انتخاب موضوع، ترند بودن را درنظر میگیرید یا محتوای مناسبی برای مخاطبان بالقوه و همیشگی خود هم می نویسید؟
 • آیا محتوای سایت شما برای کاربران جامع و کامل است؟
 • آیا طول محتوای خود را بر اساس استانداردهای سئو مشخص می کنید؟
 • آیا وبسایت شما در مورد حوزه ای است که در آن تخصص دارید یا به خاطر ترافیک بالا در این مسیر هستید؟
 • آیا محتوای سایت شما به سوالاتی پاسخ می دهد که واقعاً پاسخی ندارند؟  

راهنمایی های بیشتر گوگل برای ساخت وبسایت های مفید و با کیفیت که اولویتشان کاربران است:

 • آیا محتوای سایت توسط یک نویسنده متخصص و کاربلد نوشته می شوند یا ماهیت سطحی تری دارند؟
 • آیا مقاله ها و سایر توضیحات دارای اشتباهات املایی، گرامری و … هستند؟
 • آیا در صورت لزوم، در مقالات خود از گزارشات، نمودارها، تحقیق و تحلیل های واقعی استفاده می کنید؟
 • آیا مقالات به خوبی ویرایش می شوند یا با عجله و شلخته نوشته می شوند تا زودتر منتشر شوند؟
 • آیا کاربران با دیدن محتوای سایت، از آنها ناراضی هستند و شکایت می کنند؟

اگر به عنوان مالک سایت، دنبال سوالات دیگری هستید که فهمیدن جواب آنها و اعمال آن در محتوا باعث افزایش محتوای مفید سایتتان می شود، می توانید به این لینک مراجعه کنید.

با توجه به این سوالات متوجه می شویم که با دو اصل مهم روبرو هستیم:

1) محتوا را با هدف جلب رضایت کاربران بنویسید.

2) از تولید محتوا فقط با هدف برآورده کردن خواسته های موتورهای جستجو خودداری کنید.

اگر الگوریتم Helpful Content روی عملکرد محتوای سایت تاثیر گذاشت، چه کار کنیم؟

ارتقا عملکرد سایت

پیش بینی می شود که سایت های زیر بیشتر از بقیه از الگوریتم Helpful Content ضربه می خورند:

 • سایت هایی که روی موضوعات گسترده ای تمرکز دارند.
 • سایت هایی که فقط با هدف افزایش ترافیک و کسب درآمد راه اندازی شده اند و به ارائه محتوای با ارزش و خاص اهمیتی نمی دهند.

طبق توصیه گوگل، بهترین کاری که می توانید برای از بین بردن این تاثیر منفی انجام دهید این است که محتوای غیر مفید را از سایت خود حذف کنید.

پس اولین کار شما این باشد که صفحاتی با محتوای ضعیف، بی کیفیت و پر از تکرار بیهوده کلمات کلیدی را شناسایی کنید و سپس آنها را از سایت خود حذف کنید.

تاثیر منفی الگوریتم Helpful Content می تواند تا چند ماه ادامه داشته باشد. طبق مطالب ارائه شده در پست وبلاگ گوگل، طبقه بندی کننده های این الگوریتم به طور مداوم اجرا می شوند تا نظارت وبسایت های موجود و جدید به تعویق نیافتد، اما بررسی های انجام شده نشان می دهد، اگر classifier متوجه شود که محتوای غیر مفید سایت بعد از چند ماه دوباره به سایت بازنگشته اند، سیگنال منفی مربوط به آن را نادیده می گیرد.

فراموش نکنید که پیاده سازی استراتژی های سئو و ارائه محتوای مفید، مکمل همدیگر هستند و سیگنال های مختص خود را دارند. پس اهمیت الگوریتم های دیگر را نادیده نگیرید و مسیری را ترسیم کنید که الگوریتم های رتبه بندی مهمی مثل پاندا، اولویت با نسخه موبایل و پنگوئن را راضی نگه دارید.

اگر به رضایت کاربر از صفحات سایت خود اهمیت زیادی می دهید، باید به فکر سرعت بارگیری صفحات هم باشید تا کندی صفحه باعث منصرف شدن کاربر و محروم ماندن او از محتوای مفید نشود. استفاده از سرور مجازی یکی از ایده های عالی برای افزایش سرعت سایت است و دلیل آن، قدرت سخت افزاری و پردازشی بالای آن است که می تواند پاسخگوی نیازهای شما باشد و جلوی افت عملکرد سایت (مخصوصاً موقع ترافیک زیاد) را بگیرد.

* اگر تصمیم خود را گرفته اید، می توانید به صفحه خرید سرور مجازی آسام سرور مراجعه کنید و بهترین پلن را برای جلب رضایت کاربران و همچنین، موتورهای جستجو انتخاب کنید.

خلاصه ای از اطلاعات مهم در مورد الگوریتم Helpful Content گوگل

 • تاریخ راه اندازی این الگوریتم هنوز اعلام نشده است اما احتمالاً 22 تا 29 ام آگوست انجام خواهد شد.
 • هدف الگوریتم Helpful Content گوگل، ارتقا رتبه و عملکرد سایت هایی که ارائه محتوا برای جلب رضایت کاربر را در اولویت قرار داده اند نه موتور جستجو.
 • الگوریتم Helpful Content در اوایل راه اندازی، فقط روی بخش جستجوی گوگل تاثیر می گذارد ولی امکان دارد بعداً به Google Discover و سایر بخش ها نیز اضافه شود.
 • الگوریتم Helpful Content کل سایت را تحت تاثیر قرار می دهد نه صفحات غیر مفید.
 • در اوایل دوره راه اندازی، فقط سایت های انگلیسی تحت تاثیر این الگوریتم قرار می گیرند ولی بعدا به زبان های دیگر نیز توسعه داده می شود.
 • این الگوریتم بیشتر روی سایت هایی با موضوعات آموزشی آنلاین، سرگرمی، خرید و فروش و محتوای مرتبط با فناوری تاثیر می گذارد چون این موضوعات اکثراً برای موتور جستجو نوشته می شوند.

کلام آخر

الگوریتم Helpful Content گوگل با هدف حذف محتوای غیر مفید و ارتقا رتبه محتوای مفید توسعه داده شده است. در این الگوریتم، کاربر بیشتر از موتور جستجو اهمیت دارد و اگر با ایجاد محتوای مفید برای کاربر، میزان رضایت مخاطبان خود را بالا ببرید، پاداش خود را از این الگوریتم می گیرید. کافی است در کنار سایر استراتژی های سئو مهم، به کامل، مفید و جذاب بودن محتوای خود نیز اهمیت بدهید تا از الگوریتم Helpful Content ضربه نخورید.

از اینکه تا انتهای مقاله با ما همراه بودید، از شما متشکریم. امیدواریم که مطالعه این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد. در صورت داشتن هرگونه سوال، درخواست و نیاز به راهنمایی، می توانید با ثبت نظر خود، با ما وارد ارتباط شوید تا هر چه زودتر به شما پاسخ دهیم.

سوالات متداول:

نوسانات زیاد در SERP ها، مشاهده نتایج مرتبط تر و مفیدتر، افت رتبه صفحات غیرمفید، کاهش تاثیر بک لینک ها به خاطر نارضایتی کاربران و اهمیت بیشتر به خواسته کاربر از نتایج احتمالی راه اندازی این الگوریتم هستند.

استفاده از noindex برای یک مدت کوتاه، ایده خوبی است اما یک کاربر با حضور در سایتی که یک صفحه اش محتوای مفیدی دارد و بقیه آنها محتوای بد و ضعیفی هستند، چقدر می تواند از مفید بودن صفحه ای که در آن حضور دارد، مطمئن باشد؟

مطالب مشابهی که شاید علاقمند باشید

علاقه مند به حوزه دیجیتال مارکتینگ به خصوص (SEO - SEM)

دیدگاه های شما

برای دریافت این مقاله لطفا ایمیلتان را وارد کنید

می توانید مقاله را دانلود کنید یا پرینت بگیرید