شما برای مطالعه این مقاله فقط 6 دقیقه وقت نیاز دارید

centos-vs-debian
دسته بندی : آموزش لینوکس

CentOS و Debian چه تفاوت هایی با یکدیگر دارند؟

3/5 - (2 امتیاز)

لینوکس دنیایی است برای خودش! شاید این حرف را زیاد شنیده باشید، اما واقعا لینوکس بسیار گسترده است و توزیع های زیادی دارد. زمانی که افراد بخواهند از سیستم عامل لینوکس استفاده کنند، بین توزیع های مختلف آن غرق می شوند و نمی دانند که کدام یک را انتخاب کنند.

دبیان و CentOS هردو از توزیع های لینوکس هستند که تفاوت هایی هم با یکدیگر دارند. این تفاوت ها انتخاب سیستم عامل را تحت تاثیر قرار می دهند. شما باید بر اساس نیاز ها و اولویت هایی که دارید، یکی از این ها را انتخاب کنید.

از توزیع های معروف لینوکس که احتمالا شما را به استفاده از آن تشویق می کنند،CentOS و Debian است. اگر شما هم بین این دو توزیع گیر کرده اید و نمی دانید که کدام یک را باید انتخاب کنید، این مقاله را از دست ندهید؛ چرا که ما در این مقاله به صورت مفصل در مورد تفاوت های کلیدی بین CentOS و Debian صحبت می کنیم و شما را برای انتخاب درست راهنمایی خواهیم کرد. پس همراهمان باشید.

البته در نظر داشته باشید که شما مجبور نیستید از بین این دو توزیع، سیستم عامل خودتان را انتخاب کنید. شما می توانید به صفحه خرید سرور مجازی لینوکس ما سر بزنید و از بین توزیع های مختلفی که داریم، یکی را انتخاب کنید.

CentOS چیست؟

Community Enterprise Operating System عبارتی است که CentOS از آن گرفته است. اگر بخواهیم CentOS را در یک عبارت جمع بندی کنیم، باید بگوییم که یک توزیع از لینوکس است که با دارای پلتفرمی تجاری و رایگان و البته متن باز است که تحت حمایت جامعه با هسته لینوکس است (به این معنی که به وسیله تیم کوچکی که در حال رشد از توسعه دهندگان اصلی است).

کسی که این توزیع را ارائه کرده است، گرگوری کورتز است. این توزیع لینوکس تحت مجوز عمومی گنو (GNU GPL) توزیع شده است و این سبب شده است که بعضی از افراد آن را با عنوان توزیع گنو/لینوکس یاد کنند. سنت او اس با ویژگی هایی مانند پایداری، قابلیت پیش بینی و قابل مدیریت است که می توان گفت با Red Hat Enterprise Linux (RHEL) سازگار است و از آن حاصل شده است، به جز این، CentOS بسیار به یونیکس شباهت دارد.

CentOS 8 از سال 2004 تا سال 2021 به صورت منظم بروز رسانی می شد که در سال 2021 متوقف شد و نسخه CentOS Stream جایگزین شد (نسخه CentOS Linux 7 تا سال 2024 بروزرسانی خواهد داشت).

تمامی مواردی که در اینجا گفتیم کلیاتی از توزیع CentOS لینوکس بود که به صورت مختصر نگاهی به آن انداختیم؛ اگر شما علاقه مند هستید تا به صورت مفصل و عمیق در مورد این توزیع لینوکس اطلاعات داشته باشید، توصیه می کنیم که سری به مقاله CentOS چیست ما بیاندازید (پشیمان نمی شوید!).

تفاوت CentOS و Debian

دبیان (Debian) چیست؟

نظرتان چیست که با توزیع دبیان هم آشنا شویم؟ اگر پاسختان مثبت است، برویم تا با این توزیع آشنا شویم (البته ما به شما حق انتخاب می دهیم، می توانید مستقیم و بدون آشنایی با دبیان به سراغ تفاوت های این دو توزیع بروید).

دبیان نیز شباهت زیادی به یونیکس دارد و دارای یک مجموعه نرم افزاری رایگان است که البته بسیاری از نرم افزارهای آن مجوز پروانه عمومی گنو دارند.

آنچه که سبب شده است دبیان در سال 2018 موفق به دریافت لقب بهترین توزیع سال شود، کاربری پسندی و ثبات آن است که به راحتی می توانید با آن کار کنید. ویژگی دیگر دبیان که به دوست داشتنی بودن آن می افزاید، نصب راحت و آسان آن است که در سه سوت می توانید آن را داشته باشید؛ ما آموزش نصب دبیان را به ساده ترین زبان ممکن برایتان نوشته ایم که می توانید آن را مطالعه کنید.

شما می توانید دبیان را می توانید هم روی سیستم داشته باشید و هم روی سرور. اگر علاقه به دانستن بیشتر در رابطه با دبیان دارید، ما مقاله جامع و کاملی در رابطه با دبیان چیست داریم که می توانید آن را مطالعه کنید.

دبیان

CentOS و Debian چه تفاوت هایی با یک دیگر دارند؟

حالا که یک دانش کلی در مورد دبیان و CentOS به دست آوردید، بهتر است برویم سر اصل مطلب و تفاوت های این دو را بررسی کنیم.

اولین موردی که می خواهیم به آن اشاره کنیم، تفاوت در میزان آپدیت هایی است که این دو توزیع دریافت می کنند. دبیان بروزرسانی های بیشتری برای پکیج هایش دریافت می کند و به راحتی می تواند به نسخه بعد ارتقا یابد.

بسیاری از افرادی از Red Hat برای سفر به GNU/Linux شروع کرده اند و توزیع های CentOS و Fedora توزیع هایی هستند که این افراد عموما در دسکتاپ خودشان از آن استفاده می کنند. اگر شما هم از هرکدام از این توزیع ها استفاده کرده اید، دلیلی برای استفاده از توزیع جدیدی وجود ندارد.

کلیک کنید  آموزش دستور dig در لینوکس برای به دست آوردن اطلاعات DNS

اگر به دنبال توزیع های از GNU/Linux برای نصب کردن روی سرور هستید، CentOS و Debian بهترین انتخابی است که می توانید داشته باشید و تفاوت خاصی در این زمینه وجود ندارد.

دبیان نقش کمرنگ تری در بازار دارد، در حالی که CentOS از پایداری بالاتری برخوردار است و نیز حمایت یک جامعه بزرگ را دارد.

دبیان سرعت خوبی در بهبود و رشد و توسعه دارد و تعداد افرادی که روی آن حساب کرده اند، زیاد است، این در حالی است که با وجود این که CentOS سرورهای بسیار مهمی را میزبانی می کند، اما با این حال از معماری های زیادی پشتیبانی نمی کند!

دبیان در برابر CentOS پکیج های بیشتری دارد و دست افراد را بازتر می گذارد.

تفاوت دیگری که بین دبیان و CentOS وجود دارد، این است که شما باید دانش خوبی در مورد لینوکس داشته باشید تا بتوانید نرم افزار های جدیدی روی دبیان نصب کنید و آن را شخصی سازی کنید، در حالی که در CentOS نیازی به این دانش تخصصی ندارید.

نسخه های CentOS نزدیک به 10 سال نگهداری می شوند که می تواند پشتیبانی خوبی از نسخه های تجاری داشته باشد؛ در حالی که در دبیان از این خبرها نیست!
دبیان برنامه ها و اپلیکیشن های ساده ای دارد که رابط گرافیکی کاربر پسندی دارد ولی CentOS از رابط گرافیک ساده و کارپسندی برخوردار نیست.

تفاوت CentOS و Debian

بررسی تفاوت های معماری CentOS و Debian

معماری‌های پشتیبانی‌شده موجود می‌توانند عامل تعیین‌کننده‌ای در مورد اینکه آیا یک توزیع گزینه مناسبی است یا خیر، باشد. دبیان و CentOS هر دو برای x86_64/AMD64 بسیار محبوب هستند، اما چه آرک های دیگری توسط هر کدام پشتیبانی می شوند؟

هر دو این توزیع ها از AArch64/ARM64، armhf/armhfp، i386، ppc64el/ppc64le پشتیبانی می‌کنند. توجه داشته باشید که: armhf/armhfp و i386 فقط در CentOS 7 پشتیبانی می‌شوند.

CentOS 7 علاوه بر این از POWER9 پشتیبانی می کند در حالی که Debian و CentOS 8 از آن پشتیبانی نمی کنند.

بررسی مدیریت بسته CentOS و Debian

امروزه اکثر توزیع‌های لینوکس دارای نوعی مدیریت بسته هستند که برخی از آنها پیچیده‌تر و دارای ویژگی‌های بهتری از بقیه هستند.CentOS از فرمت بسته RPM و YUM/DNF به عنوان مدیر بسته استفاده می کند.

بررسی سیستم های فایل CentOS و Debian

آیا سیستم فایل پیش فرض برای شما اهمیت دارد؟ اگر چنین است، طرفداران XFS می توانند خوشحال شوند که در CentOS به صورت پیش فرض وجود دارد. کسانی که بیشتر متقاعد کننده EXT4 هستند ممکن است Debian را ترجیح دهند. هر دو XFS و EXT4 گزینه‌های محبوب و با پشتیبانی خوبی برای CentOS و Debian هستند، بنابراین سیستم فایل پیش‌فرض احتمالاً عامل تعیین‌کننده‌ای نیست. علاوه بر این، هر دو توزیع از سیستم های فایل متعدد دیگری مانند ext2/3، NFSv3/4، btrfs، SMB، GFS2 و بسیاری دیگر پشتیبانی می کنند.

CentOS به طور رسمی از برخی از سیستم های فایلی که دبیان ارائه می دهد پشتیبانی نمی کند که یکی از آن ها ZFS است. دبیان پشتیبانی ZFS را از طریق مشارکت DKMS ارائه می دهد، اما ZFS به هیچ وجه در CentOS پشتیبانی نمی شود؛ اگرچه پشتیبانی ZFS از طریق اشخاص ثالث در دسترس است.

بررسی تفاوت کرنل های CentOS و Debian

برای پشتیبانی از جدیدترین سخت افزار یا ویژگی های هسته به جدیدترین و بزرگترین هسته لینوکس در محیط خود نیاز دارید؟ در این صورت، ممکن است کرنل 4.19 دبیان برای شما جذاب باشد. CentOS دارای بسته‌های kernel-lt-5.4 و kernel-ml-5.10 است که از طریق مخازن شخص ثالث در دسترس هستند، اما CentOS با هسته 3.10 (CentOS 7) یا 4.18 (CentOS 8) عرضه می‌شود.

هر دو دبیان و رد هت اصلاحات امنیتی پشتیبان را از هسته های جدیدتر به هسته های فعلی خود دارند، بنابراین عقب ماندن از نظر امنیت معمولاً نگران کننده نیست.

تفاوت های بین CentOS و Debian

سخن آخر

در این مقاله در مورد تفاوت هایی که CentOS و Debian دارند، صحبت کردیم و تفاوت های آن ها را به صورت موردی بیان کردیم. احتمالا این سوال را دارید که در نهایت کدام یک از این توزیع ها بهتر است و کدام یک را نصب کنیم؟ پاسخ ساده است؛ این شما هستید که باید تصمیم بگیرید! با توجه به تفاوت های گفته شده باید اولویت های خودتان را در نظر بگیرید و در نهایت یکی از این دو توزیع را انتخاب کنید. ما توزیع های مختلفی از لینوکس را از لوکیشن های مختلف ارائه می دهیم که دست شما برای انتخاب باز است. اگر نیاز به راهنمایی بیشتر در این زمینه دارید، پشتیبان های ما به صورت 24 ساعته در تمام روزهای هفته به صورت آنلاین پاسخگوی شما هستند.

در صورتی که تجربه ای از استفاده از این توزیع ها دارید، با ما در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید و اگر سوالی هم دارید، مطرح کنید تا در سریع ترین زمان پاسخگوی شما باشیم.

 

سوالات متداول:

دبیان برای افرادی که حرفه ای نیستند، کاربرپسند تر است.

مطالب مشابهی که شاید علاقمند باشید

32 تا حرف داریم ولی باهاش می تونیم حرف بزنیم، ارتباط برقرار کنیم، آثار هنری خلق کنیم، آموزش بدیم، محبت کنیم، نفرت بورزیم و... برای همین دنیای کلمات، برای من جذاب ترین دنیاست. منم تصمیم گرفتم نویسنده بشم تا با 32 تا حرف فارسی، کلی مقاله آموزشی بنویسم و هم معلم باشم و هم نویسنده. سعی می کنم ساده و روان بنویسم تا هیچوقت از یاد گرفتن خسته نشید و لذت ببرید.

دیدگاه های شما

برای دریافت این مقاله لطفا ایمیلتان را وارد کنید

می توانید مقاله را دانلود کنید یا پرینت بگیرید