شما برای مطالعه این مقاله فقط 6 دقیقه وقت نیاز دارید

centos-stream

CentOS Stream چیست؛ آیا می تواند جایگزین CentOS باشد؟

3/5 - (2 امتیاز)

فکر می کنیم که نیازی به توضیح نباشد که چه اندازه CentOS توزیع محبوبی است. بسیاری از افرادی که از این توزیع استفاده می کردند، همچنان به دنبال جایگزین مناسبی به جای CentOS هستند. عمده شهرت CentOS به این است که پلتفرم مورد علاقه افراد خلاق است.

CentOS Stream که نسخه بروز شده از نسل CentOS است و لینوکس سازمانی آینده است که بسیاری از افراد این تصور را دارند که می تواند به عنوان جانشین CentOS فعالیت کند. اما این موضوع تا چه اندازه می تواند به واقعیت نزدیک شود؟

CentOS پلتفرمی برای توسعه لینوکس است که نقش میانجی بین لینوکس فدورا و لینوکس ردهت Red Hat Enterprise (RHEL) را دارد.

CentOS Stream یک قسمت از مدل توسعه منبع باز است که باید آن را یک نسخه پیش نمایش از نسخه آینده Red Hat Enterprise دانست. اگر شما دوست دارید که در اکوسیستم RHEL شرکت کنید، می توانید با خرید سرور مجازی لینوکس تجربه بهتری داشته باشید. ما تصمیم گرفتیم که برای علاقه مندان مقاله ای در خصوص CentOS Stream چیست بنویسم و آن را به صورت کامل معرفی کنیم و بررسی کنیم که آیا CentOS Stream می تواند یک جایگزین مناسب برای CentOS باشد یا خیر؟

CentOS Stream چیست؟

زمان انتشار توزیع CentOS به سال 2004 باز می گردد که از توزیع های محبوب و پایدار لینوکس است که توزیعی rebuild شده محسوب می شود و کاربران زیادی از این توزیع برای پیاده سازی سرور ها و سرویس هایشان از آن استفاده کردند و این اتفاق تا جایی پیش رفت که در سال 2014 ردهت از این توزیع به صورت رسمی پشتیبانی کرد.

CentOS به صورت گسترده ای در میزبانی وب مورد استفاده قرار گرفت و از آن جایی که CentOS به پتلفرمی مانند WHM سرویس می دهد، به عنوان محبوب ترین پنل وب شناخته می شود. از  طرف دیگر این توزیع پایداری بالایی دارد و این موضوع نیز محبوبیت آن را بیشتر کرده است.

پس از ارائه نسخه CentOS 8.0 که در سال 2019 منتشر شد، ردهت در تاریخ 8 دسامبر سال 2020 بیان کرد که دیگر پشتیبانی و حمایت از Linux CentOS نخواهد داشت. ردهت تمرکز اصلی خودش را از CentOS Project به CentOS Stream تغییر می دهد.

پروژه CentOS دو نسخه CentOS Linux و CentOS Stream را دارد. اگر نیاز دارید تا با نسخه CentOS بیشتر آشنا شوید و در این باره بیشتر بدانید، توصیه ما این است که سری به مقاله CentOS چیست ما سر بزنید تا با این نسخه بیشتر آشنا شوید؛ اما اگر به خوبی با این نسخه آشنایی دارید، برویم به ادامه مقاله بپردازیم.

CentOS Stream این امکان را در اختیار کاربران قرار می دهد تا بتوانند با استفاده از Centoes Stream به کاربران در زمینه توسعه، آزمایش و موثر بودن در توزیع مداوم  upstream برای لینوکس Red Hat Enterprise   در انجمن منبع باز  کمک می کند.

به صورت ساده تر اگر بخواهیم بگوییم، CentOS Stream به RHEL Releases امکان مشارکت در یک جامعه بزرگ تر را فراهم می کند و این موضوع سبب می شود که RHEL کاربران CentOS Stream را پیش از دیگران آزمایش کنند. اما موضوعی که باید به آن توجه داشته باشید، این است که اگر مشکلات موجود در RHEL حل نشود، آپدیت های امنیتی را دریافت نخواهد کرد.

CentOS Stream زمانی منتشر شد که توزیع Red Hat به یک محیط توسعه میانی نیاز داشت و این توزیع منتشر شد تا به تمام افراد اجازه مشارکت دهند. RHEL این توانایی را دارد که نسخه های جدیدتر را با توجه به محدودیت زمانی که دارد یا حتی سریع تر از زمان بندی، منتشر کند.

جالب است بدانید که Red Hat Enterprise Linux 9 اولین توزیعی است که در CentOS Stream ایجاد شده است و می توان گفت که CentOS Stream دارای محتواهایی است که برای نسخه های کوچک RHEL است. آپدیت ها بدون دسته بندی به نسخه های جزئی انتشار میابند.

CentOS Linux کمک های زیادی را به RHEL برای ایجاد کردن جوامع پویا برداشته است که پس از آن CentOS Stream یک گام دیگر برای تسریع بخشیدن به نوآوری های لینوکس برداشته است. شکی نیست که اطلاعات و دسترسی های بسیار کامل و مفیدی در سایت CentOS Stream وجود دارد که می تواند نمای گسترده ای از این پروژه را به نمایش بگذارد.

معرفی کامل CentOS Stream

CentOS Stream چه مزایایی دارد؟

در این بخش می خواهیم مزایای CentOS Stream را بررسی کنیم و ببینیم که آیا مهاجرت به این نسخه ارزش دارد یا خیر؟

 • شباهت زیاد به CentOS
 • CentOS Stream پیش از توزیع RHEL، ویژگی های جدیدی را جمع آوری می کند.
 • تمام فروشندگانی که از CentOS حمایت و پشتیبانی می کنند و به RHEL اهمیت می دهند، از CentOS Stream هم پشتیبانی خواهند کرد.
 • بسته‌های src و debuginfo برای CentOS Stream به طور مداوم در دسترس خواهند بود.
 • CentOS Stream شفافیت و قابلیت اطمینان توسعه RHEL را بهبود می بخشد.
 • CentOS Stream به‌روزرسانی‌های کوچک‌تر، مکررتر و کاملاً آزمایش‌شده را دریافت می‌کند.
 • این توزیع این پتانسیل را دارد که یک جامعه توسعه عالی داشته باشد.
 • این پلتفرم برای توسعه از پلتفرم قبلی سریع تر است.
کلیک کنید  آموزش استفاده از دستور traceroute در لینوکس

CentOS Stream چه معایبی دارد؟

 • در اینجا برخی از نکات منفی CentOS Stream که باید بدانید آورده شده است.
 • پشتیبانی جریان CentOS فقط به مدت 5 سال در دسترس است.
 • FUD ها، نگرانی ها و سوالات معتبر زیادی در مورد اعلامیه CentOS Stream وجود دارد.
 • CentOS Stream به اندازه RHEL پایدار نیست. (اما ناپایدار نیست).
 • به‌روزرسانی‌های CentOS Stream دقیقاً روزانه نیستند. آن ها در حال حاضر حدود 2-3 بار در ماه رخ می دهند.

آیا CentOS Stream به توسعه RHEL کمک می کند؟

فضای خروجی که RHEL دارد، هم به توسعه دهندگان و هم به جامعه کمک می کند تا توسعه آن را کنترل کنند و آن را ترویج دهند؛ زیرا بخشی از یک اکوسیستم منبع باز است. در حالی که توسعه RHEL در Red Hat محدود شده است، CentOS Stream به عنوان یک ساخت یا نسخه توسعه RHEL برای پیش نمایش ویژگی های جدید RHEL معرفی شد.

از طرف دیگر CentOS Stream حتی قصد دارد که اشتراک های RHEL را افزایش دهد که می توان آن را یک مشارکت تجاری نامید. بنابراین، پاسخ بله است. CentOS Stream قصد دارد با اجازه دادن به جامعه برای ایفای نقش در توسعه RHEL و کمک به آن، به آن کمک کند.

آیا CentOS Stream برای مهاجرت گزینه مناسبی است یا خیر؟

اگر تصمیم دارید که CentOS را با CentOS Stream جایگزین کنید، باید این مژده را به شما بدهیم که فرایند بروزرسانی سخت و پیچیده ای ندارد و شما به سادگی می توانید این فرایند را داشته باشید.

نکته ای که لازم می دانیم در این جا به آن اشاره کنیم، این است که پیش از آن که هر تغییر ایجاد کنید یا بروزرسانی انجام دهید، یک نسخه بکاپ تهیه کنید. یک برنامه ایجاد شده توسط تیم CentOS به شما این امکان را می دهد تا بتوانید مخازن را به صورت اتوماتیک حذف کنید و مخازن CentOS Stream‌ را اضافه کنید.

با توجه به این توضیحاتی که در این بخش بیان کردیم، این شما هستید که باید در مورد جایگزینی و مهاجرت به CentOS Stream تصمیم بگیرید.

اگر شما این سوال را دارید که آیا سرورهای شما مقاومت مناسبی دارند یا خیر یا به عنوان یک کاربر CentOS می خواهید بدانید که آیا این توزیع پایداری کافی را دارد یا خیر، بهتر است بدانید که RHEL در حال توسعه دادن به روز رسانی هایش است تا بتواند پایداری CentOS Stream را افزایش دهد.

معرفی کامل CentOS Stream

آیا CentOS Stream جایگزین لینوکس CentOS خواهد شد؟

ما نمی توانیم بگوییم که CentOS Stream جایگزینی برای CentOS Linux است. CentOS Linux یک نسخه تمدید شده از RHEL بود. از سوی دیگر، CentOS Stream یک نسخه توسعه یافته از RHEL است. این نسخه دارای تغییرات و پیشرفت های مختلف RHEL است. در نتیجه، CentOS Stream برای افرادی که می‌خواهند ببینند آیا سرورهایشان مقاومت کافی را دارند یا خیر و آیا CentOS پایداری کافی را دارد یا خیر، مناسب تر است.

CentOS Stream گامی اجتناب ناپذیر و طبیعی به سوی نوآوری پیشرفته لینوکس سازمانی است. همچنین دارای یک حلقه فشرده از بازخورد بین توسعه دهندگان RHEL است.

Red Hat همچنین از همه توسعه دهندگان و شرکا برای شرکت در CentOS Stream و ایجاد شعبه های خود استقبال می کند و مرکز نوآوری ها را قادر می سازد تا برای مشکلات مختص آن ها، راه حل هایی که وجود دارد را آزمایش کنند.

پذیرفته شده است که CentOS Stream لینوکس سازمانی آینده است. این به جامعه کمک می کند که تأثیر قابل توجهی در جهت انتشار RHEL داشته باشد. پروژه‌های داخلی Red Hat به CentOS Stream منتقل می‌شود و به آن‌ها اجازه می‌دهد تاکتیک‌ها و بهترین شیوه‌های عملیاتی را با جامعه بزرگ‌تر به اشتراک بگذارند.

سخن آخر

در این مقاله، CentOS Stream چیست و معایب و مزایای آن را مرور کردید. روشی که CentOS Stream مشکلات را حل می کند اکنون برای شما واضح است. Red Hat قرار است تمام پروژه های داخلی را به CentOS Stream منتقل کند. بنابراین، به جامعه گسترده‌تر سلام کنید تا بهترین شیوه‌ها و استراتژی‌ها را با آنها به اشتراک بگذارید. CentOSدیگر برای CentOS 8 پشتیبانی نمی‌شود و تا 30 ژوئن 2024 از CentOS 7 پشتیبانی می‌کند. بنابراین، توصیه می‌شود به CentOS Stream به‌روزرسانی کنید. اما اگر ترجیح می‌دهید به توزیع‌های دیگر مهاجرت کنید، می‌توانید با خواندن مقاله آلما لینوکس جایگزین CentOS با این توزیع نیز به عنوان جایگزین CentOS آشنا شوید.

اگر تجربه ای در این زمینه دارید، به کاربران دیگر در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید و اگر سوالی در این زمینه دارید، با ما مطرح کنید تا در سریع ترین زمان پاسخ دهیم.

 

 

سوالات متداول:

بله از آنجایی که این دو نسخه شباهت زیادی دارند، به همین دلیل اگر شما از توزیع CentOS استفاده کرده باشید، به راحتی می توانید با CentOS Stream کار کنید.

مطالب مشابهی که شاید علاقمند باشید

32 تا حرف داریم ولی باهاش می تونیم حرف بزنیم، ارتباط برقرار کنیم، آثار هنری خلق کنیم، آموزش بدیم، محبت کنیم، نفرت بورزیم و... برای همین دنیای کلمات، برای من جذاب ترین دنیاست. منم تصمیم گرفتم نویسنده بشم تا با 32 تا حرف فارسی، کلی مقاله آموزشی بنویسم و هم معلم باشم و هم نویسنده. سعی می کنم ساده و روان بنویسم تا هیچوقت از یاد گرفتن خسته نشید و لذت ببرید.

دیدگاه های شما

برای دریافت این مقاله لطفا ایمیلتان را وارد کنید

می توانید مقاله را دانلود کنید یا پرینت بگیرید